reklama

Láska a sex 21. století: Baví nás ještě vůbec randit?

“Hladám ťa icq po celé sieti..” vyzpěvovali před lety Tata bojs ve svém hitu Virtuální duet a svou osvícenou písní předznamenávali, jak bude probíhat láska 21. století – twitter, facebook, snapchat nebo snad raději instagram? A co doteky, emoce… baví vás ještě vůbec randit, ptala jsem se?

Foto: Isifa/Thinkstock

V posledních letech s údivem sleduji, že virtuální lásky nejsou jen doménou náctiletých, jak jsem se mylně domnívala. Když jsem po očku sledovala během jízdy v dopravních prostředcích mobily spolucestujících došlo mi, že většina mých vrstevníků i o dost starších cestujících 'chatuje' jak o život, oslovila jsem proto různé věkové hranice mužů a poptala se, jak že to mají s láskou, randěním a hlavně s tím virtuálním světem.

S chytrým mobilem i na záchod

Přiznám se, že coby ženu mě vždycky víc zajímá, jak se s vztahy perou muži, názory žen poslouchám často, takže jsem tentokrát se svou soukromou anketou oslovila jen muže. Ve věkové hladince do 25 let mě moc nepřekvapili. "Virtuální svět? Pro mě není virtuální, je to prostě pokrok. Je pro mě běžné omrknout holku na instagramu nebo 'fejsu', než s ní někam vyrazím. Moji expřítelkyni jsem si na instagramu vybral, líbily se mi její fotky, tak jsem jí dal like a protože i moje fotky ji zaujaly, dali jsme si rande. Nepřijde mi na tom nic divného," vyprávěl mi dvaadvacetiletý Tomáš, který si bez chytrého mobilu a permanentního připojení na sociální sitě nezajde ani na záchod. To mladý dvacetiletý intelektuál Ondra má jiný názor. "Já na sociálních sítích nejedu, na mě je to moc umělý svět, s holkama se seznamuju v kavárnách nebo na koncertech a akcích kam chodím," poučil mě a jeho oldschoolový mobil vážně nevypadal, že by se zvládl spojit s čímkoli jiným, než s případným volajícím.

Názory dotázaných nehodnotím, ale ten Ondrův mi víc připomínal mé ranné mládí v 90. letech, takže jsem mu rozuměla víc. Faktem, ale je, že zbylí dotázaní v téhle kategorii spíš podporovali názor Tomáše. Je značně zkreslené, že by dnešní 'mladí' nechodili mezi lidi, ale fakt je, že bez chytrých mobilů se většinou nehnou. Nevidím žádný zásadní rozdíl mezi tématy k hovoru, ale opravdu jsem se 'necítila', když jsem seděla s třemi kluky v kavárně a v jedné chvíli všichni třimali mobily a psali si přes njerůznější sociální sítě s kamarádkami. "Fakt je, že rande, večerní program nebo víkend si domlouváme jen přes 'síť', je to levný a během konverzace ještě sjedu co se děje nového, prohlídnu si fotky…," poučil mě Jakub a dodal, že teď u nich v partě kraluje snapchat. Tak jo, hurá na třicátníky…

Seznamka pro zadané?

Do své věkové škatulky jsem se těšila víc. Hlavně mě zajímalo jestli bude vůbec rozdíl mezi touhle a předcházející kategorií. Vzorek můžů byl tentokrát asi o něco pestřejší. Mezi dotázanými vládl instagram. "Když jsem vyřízený z práce a potřebuju si vyčistit hlavu, obhlížím na instagramu pěkný holky," práskl na sebe Karel, toho času single a úspěšný podnikatel. Protože je to letitý známý byl upřímný a prozradil: "Nemám teď náladu na pevné vztahy, nebo spíš na jiné vztahy než na pár nocí, takže se přiznám, že jsem několikrát na instagramu slečnu na sex sbalil". A nebyl sám, pro některé, bohužel i často zadané dotázané, je to způsob jak si vyrazit z kopýtka. Většina z 'přistižených' mi řekla, že instagram rozhodně neberou jako nějakou seznamku a ne každá holka, kterou osloví je svolná, spíš míň než víc, ale když se ví jak na to, sehnat se dá. Mezi muži s tímhle 'koníčkem' vládne instagram, protože jak mi jeden velmi upřímně řekl: "Kecy mě nezajímají a instagram je o fotkách a krátkém textu, ne o tuně plků a srdceryvných příběhů…"

Facebook je klídek, twitter zase akce

Tak tohle byl jeden, možná trochu extrém. Druhá část v partě 30+ je pohodlně usazená na facebooku a twitteru. "Na facebooku jsem našel spoustu lidí, které jsem léta neviděl a znal jsem je 'z kdysi' shodou náhod i současnou přítelkyni a brzy i manželku, ale to byla vážně náhoda. Jinak jsem sociální sítě k balení nikdy nevyužíval," vypráví Petr. Skupinu 'fejsbůkářů' tvoří často hledači kamarádů, ale také lidi, kteří tuhle sociální síť využívají i tak trochu jako pracovní nástroj nebo prostředek k propojení se s lidmi se stejnými koníčky. Moc lovců jsem mezi nimi nenašla, ale ti se prý přesunuli na progresivnější sociální sítě.

Na twitteru se zase často shromažďují lovci informací. “Když ráno vstanu, už si asi neumím představit první kafe bez novinek z twitteru, sleduju zprávy, drby a taky okouknu lidi, kteří jsou vášnivými běžci jako já, jaké mají skóre a tak,” řekl mi Rosťa, který se před časem rozešel s přítelkyní, a twitter využívá na sociální kontakt a občas se i zkouší seznámit. (Mimo jiné, také se vám zdá, že všichni chlapi po rozchodech začnou běhat? Že by nový fenomén…) Každopádně twitter berou jeho uživatelé jako “modernější” facebook a i když občas slouží i k balení, spíš je zdrojem informací než nápaditou seznamkou.

Když je vám 40 a víc…

Ve svých dotazech jsem v tého skupině spíš cílila na muže nad 45 let, protože ti mladší to měli hodně podobné jako třicátníci. Jako 'modela' jsem tentokrát zvolila jednoho známého fotografa, který je pověstný svou příchylností k opačnému pohlaví. A schůzka s ním mě vyčerpala podobně jako s partičkou dvacátníků. Celé, podotýkám že velmi krátké, kafe seděl půlkou těla otočen do místnosti, rozumějte skoro zády ke mně a zuřivě sjížděl svůj chytrý supermobil. Profily má na všech, podle něj, zajímavých sociálních sítích a nepokrytě přiznává: “Jasně, podle mě sociální sítě vznikly na balení holek, které chtějí být sbaleny a pro navazování pracovních kontaktů, takže jiné využití pro ně nemám,” oznámil mi a jedním dechem udělil like několika svým “kamarádkám”, byly tedy hezké to je fakt.

Ale abych chlapům nad čtyřicet nekřivdila, tohle byl opravdu extrém, většina ostatních dotázaných bere sociální sítě dost s rezervou. Ti hodně vytížení mi většinou řekli, že na ně nemají čas a když nějaké volno mají, raději zajdou na tenis, golf, výlet s rodinou a tak podobně. Ti, kteří pracují o něco méně se k jisté sociálně síťové vášni přiznali, ale moc otevření nebyli. Většina z nich má účet na facebooku.

A na závěr…

Co dodat, nic objevného tenhle malý výzkum asi nepřinesl. Nejvíc jsem si během něj ale všimla zrychlení – tedy kluci do pětadvaceti jsou tak nějak zrychlení, v mluvě, konání a samozřejmě i názorech, což přináší věk. V povídání o sociálních sítích a případném navazování kontaktů byli mile otevření, ale když přišlo na nevirtuální city, vztahy a randění, přišli mi nesmělejší a “zabržděnejší” než kluci na které si pamatuju ze svých mladých let.

To třicátníci byli o něco pomalejší v gestech a jednání a sociální sítě berou více účelově. Honí přes ně kontakty, práci a občas i nějakou tu pěknou sukni, ale pořád se ještě dává přednost klasickému randění, ufff.

A čtyřicátníci, tedy spíš 45+? Ti berou ve většině sociální sítě jako milý doplněk, ale o nějaké závislosti nemůže být řeč.

Takže i když to občas, zejména v dopravních prostředcích, kde všichni při nástupu vytáhnou mobily a chatují, vypadá trochu smutně, já jsem plná naděje. Randění nevymírá, naopak láska – tedy ta nevrituální – má pořád šanci.

reklama
Doporučené recepty
    reklama