reklama

Agresivita, porušování pravidel a lhostejnost: Jak se žije po boku sociopata

Na první pohled bývá často okouzlující, přesně ví, co máte ráda, a vy se s ním cítíte jako princezna. Jenže za čas začnou pod skořápkou pana Dokonalého, probleskovat signály, že není něco v pořádku. Nakonec se z něj vyklube sociopat. Je možné s takovým člověkem žít?

Foto: iStock

Pokud máte pocit, že sociopatů je mezi námi jako šafránu, musím vás zklamat. Dost možná si je pletete s psychopaty, kterých opravdu tolik není. Sociopatů je ale mezi námi poměrně dost, alespoň podle posledních průzkumů.

Pokud bychom je měli charakterizovat jednou větou, je to celkem snadné. Nerozeznávají mezi dobrým a špatným. Sociopati se bohužel velmi často nacházejí ve velkých firmách, kde rádi uplatňují své charisma a také bájivou lhavost, kterou nezřídka disponují. Můžete je tedy běžně potkat například v práci a na první pohled je nepozná ani zkušený psycholog.

Lehce vás okouzlí

Svým šarmem a charismatem jsou sociopaté pověstní. Pokud je tedy například vás nový kolega váš typ a bohužel zrovna i sociopat, zřejmě mu neodoláte. Když vás totiž bude chtít sbalit, napne veškeré páky k tomu, aby se to zdařilo. Jak bylo řečeno v úvodu, takový člověk nerozeznává mezi dobrým a špatným a také je skvělý herec, hraje už mnoho let. Takže pokud vycítí, že u vás má šanci, podnikne cokoli, aby vás získal.

Slovo odborníka

"Sociopaté jsou skvělí herci, zkušení psychologové začnou vnímat až po nějaké době, že něco není v pořádku, a neškolení lidé až po době docela dlouhé. Z mé praxe vím, že například zamilovaná žena rozezná u svého partnera sociopatické chování zhruba po měsíci, dvou, nejprve se jedná o drobnosti, kterým ani nevěnuje pozornost, a teprve po čase si uvědomí, že něco není v pořádku. Pro všechny romantičky se sklonem napravovat záporné hrdiny podotýkám, že kvalitní život se sociopatem je nemožný a rozhodně ho nepředěláte!" varuje psycholožka Lynn Barber.

Jak odhalit sociopata

Musím vás zklamat, ale i když je sexy a zábavný a první měsíce s ním jsou jako pohádka, prince z něj opravdu nevykouzlíte. Základem je si uvědomit, že sociopat emoce nevnímá. Ty jeho jsou mistrně naučenou hrou, a tak i jeho láska k vám je jen přetvářka. Neříkám, že vás nesnáší, ale jak by řekla moje babička, především se mu teď "hodíte do krámu". A jak tedy včas poznat, s kým máte tu čest?

Hlavně mu nenaletět

Tito lidé jsou chorobní lháři, a tak se dříve či později ukáže, že jejich příběhy nějak nesedí. Jen to nechce před jasnými fakty zavírat oči. Sociopat je bezohledný, což poznáte i v běžném životě. Nikdy vám nedá přednost, nepomáhá bezprostředně, protože to tak necítí. Proto nevěnujte pozornost jen předem připravenému "divadýlku", kterou je třeba večeře v luxusní restauraci. Zaměřte se naopak na běžné okamžiky každodenního života. Bezohledné chování se totiž maskovat moc dlouho nedá. Agresivita, potlačovaná i viditelná, je také typická. Stejně tak jako výbušnost, která doutná pod povrchem a při každé příležitosti se dere ven, nebo neschopnost nechat věci prostě plynout.

Na hranici zákona

Velmi typické je ale i porušování pravidel všeho druhu, někdy dokonce zákona. To může na začátku vypadat nevinně. Vždyť kvůli vám přelezl plot a ze zahrady ukradl růži. Jenže pak třeba, jen tak z legrace, uteče bez zaplacení z restaurace, a když je dopaden nebo odhalen, reaguje agresivně, nebo si vymyslí historku, nad kterou vám bude přecházet zrak.

Jaké je řešení?

Je jasné, že se sociopatem není možné mít normální zdravý vztah. Pokud se  do takového člověka zamilujete, ale chtě nechtě tušíte, že není vše tak, jak by mělo být, aspoň se nežeňte do nějakých větších závazků. Nechte okouzlení pominout a věcem dejte volný průběh. Hlavně se nevdávejte a nepořizujte si děti, protože sociopat se změnit nemůže, není to v jeho silách.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama