Jsem nesmělá, ale léčím se! Jak překonat stydlivost v 7 jednoduchých krocích
Patříte mezi lidi, kteří se během společenských událostí radši drží zpátky, ačkoli by i rádi něco řekli? Možná si myslíte, že jste prostě introvertní. S plachostí se ovšem potýkají i extroverti.
Přehnaná plachost má nepříznivý dopad na společenský život, kariéru a vztahy. Často tuto vlastnost přisuzujeme dětem, ale to neznamená, že se s tím nepotýkají i dospělí. Bojují s tím obvykle celý život. Důvodů, proč jste plachá, může být bezpočet a jedná se o poměrně komplexní záležitost, která může vyplývat z dětských traumat, šikany a obecně nízkého sebevědomí.
Mnoho lidí si zaměňuje introverzi s plachostí. Je ale potřeba si uvědomit rozdíly: zatímco introverti preferují tišší, komornější prostředí, nesmělí lidé jsou často rádi ve společnosti, ale drží se zpátky z obavy, že budou trapní. Často u sociálních interakcí zakoušejí pocity studu, nepohodlí a nervozity. A navíc, jak introverti, tak i extroverti můžou být plaší. Jak tedy na své plachosti můžete pracovat?
1. Dobrá příprava
Obdivujete lidi, kterým se daří konverzovat hladce a zdánlivě bez námahy? Vy se tam můžete dostat také, bude to ovšem chtít trošku práce. Připravte se předem: v duchu si udělejte kratičký seznam dotazů, současných událostí nebo koníčků, kterými můžete odstartovat příjemný rozhovor.
2. Začněte v malé míře
Nemiřte hned vysoko. Začněte s lehce zvládnutelnými konverzacemi, které jsou součástí vašeho všedního dne: popovídejte si s kolegyní v kuchyňce, pozdravte se se sousedy nebo navažte krátký rozhovor s prodavačkou místo toho, abyste se skloněnou hlavou proplula hned k samoobslužné pokladně.
3. Stanovte si dosažitelné cíle
Ruku v ruce s tím jdou i specifické cíle, kterých byste měla zvládnout dosáhnout - třeba zahájit jednu menší konverzaci denně, klidně i o ničem. V podstatě jde jen o to si tyto společenské dovednosti cvičit. A stejně jako u fyzického tréninku, i tady budete intenzitu navyšovat postupně.
4. Negativní myšlenky zažeňte
Pravděpodobně už víte, že přebytečná negativita nic dobrého nepřinese. Když vás začnou přepadat ne zcela lichotivé myšlenky o vašich společenských dovednostech, zkuste se rozpomenout na momenty, kdy jste naopak měla dojem, že to probíhalo hezky a cítila jste se dobře, případně se zaměřte na svoje silné stránky.
5. Akceptujte nepohodlí
Nepůjde to vždycky hladce, s tím je potřeba počítat. Vystavujte proto samu sebe společenským situacím postupně a dopřejte si čas. Zkuste dechová cvičení a vnímejte své tělo.
6. Naslouchejte aktivně
Lidé se cítí příjemně ve společnosti těch, kteří jsou ochotni jim naslouchat. Místo toho, abyste se soustředila na sebe a svůj - pravděpodobně jen hypotetický - nedostatek dovedností, zaměřte svou pozornost na druhé. Dejte najevo, že je plně posloucháte, přikyvujte a ptejte se. Ulehčíte to jak sobě, tak i jim.
7. Oslavujte úspěchy… i neúspěchy
Neberte svůj pokrok v této oblasti jako samozřejmost. S nesmělostí bojujete krůček po krůčku a je dobré ocenit každý malý úspěch: už i to, že jste se překonala a vstoupila do konverzace nebo jste se účastnila večírku. Dokonce i nějakou formu odmítnutí, se kterým jste se musela vypořádat, je dobré akceptovat a ideálně jej i vzít pozitivně: stáváte se viditelnou a lidé na vás reagují.