reklama

Jak se 'správně' pohádat, aby to vztahu prospělo

Víme, jak se 'správně pohádat', abyste se příliš neunavili a neohrozili vztah, ale naopak z toho třeba i něco vytěžili.

Foto: Thinkstock

Hádky patří k životu a k partnerskému soužití ještě víc. Jaké jsou jejich nejčastější příčiny a jak by měly správně probíhat, aby nás nedohnaly k rozchodu či rozvodu, ale naopak vztahu ještě pomohly?

Proč se občas pohádat? Hádka uvolňuje nashromážděnou energii. Vyčistí napětí ve vztahu. Nemá cenu v sobě dusit nespokojenost a věci, které vám vadí. Ublížíte hlavně sobě, protože stres zkracuje život a zhoršuje jeho kvalitu. Jen je dobré vědět, jak se pohádat správně.

Nejčastější příčiny

Ve vztahu se nejčastěji hádáme kvůli penězům. Nedostatek financí, rozdělení úkolů, kdo se postará o placení složenek, dluhy, exekuce, to vše je důvodem partnerských konfliktů. 

Hned v těsném závěsu za penězmi jsou domácí práce. Problémem většiny párů je, že si hned na začátku nenastaví jasná pravidla a spravedlivé rozdělení, ochotně dělají povinnosti i za druhého, jenže jednoho dne je to začne štvát.

Další velmi frekventovanou příčinou partnerských neshod jsou děti a především rozdílné názory na výchovu. Měli byste si ujasnit společnou taktiku, a to nejlépe ještě dříve, než děti vůbec počnete. 

Hádky vznikají také z důvodu stereotypu ve vztahu i kvůli nedostatku sexu. Partneři si ale často vyčítají i neporozumění a nedostatečné naslouchání či neochota komunikovat. 

Jak se chovat při hádce

Ať už k vaší hádce dojde z jakéhokoli důvodu, vzpomeňte si na následující desatero tipů, jak zvládnout hádku a zbytečně se nevyčerpat. Občas stačí pohlídat jen drobné detaily...

1) Upozorněte na svoje nenaplněné potřeby.

2) Situaci nehroťte a nežeňte do extrémů.

3) Nevybírejte si k diskusi o nepříjemném tématu situaci, kdy je druhý v nevýhodě. Například chvíli, kdy musí odejít do práce a nemá čas si promluvit.

4) Nikdy nezahajujte rozhovor výčitkou, co partner neudělal, nebo naopak udělal, ale špatně. Mluvte o sobě, řekněte, co byste si přáli změnit a jak by se to dalo udělat.

5) Ukažte, že vám nejde o hádku a boj, ale že chcete problém řešit a hlavně spolupracovat.

6) Nebojte se přiznat své chyby.

7) Snažte se být konkrétní. Obecná podotknutí jsou k ničemu.

8) Neříkejte nic jako: "Ale kamarádka si myslí, kolegové říkají..." Jste jen vy dva. Okolí k vám domů netahejte. Navíc to, že si něco myslí většina vašich známých, ještě neznamená, že to tak opravdu je.

9) Nekritizujte a neútočte na věci a osoby, které má partner rád. Jen se tím ponížíte.

10) Vždy se začínejte hádat s vědomím, že byste rádi došli k usmíření.

Co naopak nedělat?

Když nám dojdou argumenty, uchylujeme se k urážení. V takový okamžik raději mlčte. Když jste osobou, kterou druhý uráží, nereagujte a nechte partnera uklidnit.

Nejhorší zbraní při rozepři je citové vydírání. Nepříjemné jsou i výčitky. Ty po pětiminutové hádce přecházejí v probírání hluboké minulosti. Rovněž se hlídejte a nebuďte hysterická, úplně zapomeňte na jakékoli myšlenky na pomstu.

Naopak byste se měla naučit být maximálně klidná, bez emocí, udržovat si nadhled a po hádce rychle zapomenout. Když si totiž v hlavě budete střádat pomyslný seznam všeho špatného, co jste si s partnerem řekli a udělali, tím rychleji bouchnete a váš vztah to nevydrží.

reklama
Doporučené recepty
    reklama