reklama

Internet vám ničí život: Zbavte se závislosti

Jestliže trávíte na internetu tolik času, že kvůli tomu nestíháte, neděláte nic jiného, nebo se nemůžete přinutit k práci, měli byste s tím konečně začít něco dělat.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Žena

Vídáte to na každém kroku: Rodiny, které sice sedí u večeře v restauraci, ovšem všichni jejich členové svírají chytré telefony nebo tablety a něco hledají na internetu. Anebo páry, které místo aby si povídali, raději kontrolují Facebook. O samostatně cestujících jedincích v městské dopravě ani nemluvě - místo knih nebo novin většinou sjíždějí internet.

Anebo v práci či večer po práci. Spousta lidí neví, co dělat, když mají chvíli volno, případně se jim nic nechce, nebo něco odkládají, a tak jen bezcílně surfují na internetu. Čtou si dokonce i zprávy o autonehodě a zaběhlém psu, protože se prostě nedokáží odtrhnout.

Poznali jste v těch příkladech sami sebe nebo vaše blízké? Také máte pocit, že kvůli surfování na internetu nestíháte spoustu jiných věcí? Nechce se vám kvůli němu pracovat, a rodina vám věčné sezení u počítače nebo tabletu vyčítá? Pak pokračujte ve čtení. Poradíme vám několik kroků, které vás mohou naučit žít bez internetu a znovu si užívat normálního života.

Naplánujte si přestávky

Jen málokdo dokáže pracovat několik hodin v kuse, aniž by si udělal alespoň kratičkou přestávku. Lidé závislí na internetu v takových chvílích okamžitě zapínají prohlížeč a začínají surfovat, přestože na internetu v tu chvíli vlastně nic konkrétního nepotřebují. A možná že ho ani nevypínají, ale koukají na něj několikrát do hodiny. Právě toho byste se měli chtít zbavit.

Podle serveru Fitnea.com je nejlepší si po každých šedesáti minutách práce si naordinovat patnáctiminutovou přestávku, kdy si můžete dělat, co chcete, tedy si třeba i za odměnu dopřát pár minut na webu. Ale po patnácti minutách zase na hodinu zpět k opravdové práci. Přestávky si však nemusíte plánovat jen v pracovní době. Klidně i v sobotu se zařekněte, že nejprve budete hodinu plevelit záhon, nebo třeba háčkovat, a teprve poté sednete k počítači či jinému přístroji.

Vypněte internet

Když už musíte pracovat na počítači, zkuste si alespoň na hodinu denně připojení k internetu vypnout. Vytvářejte tabulky, výroční zprávy, nebo si třeba připravte maily, které potom odešlete. To samé může platit, když sedíte sami v restauraci, jedete autobusem, nebo na někoho čekáte. Hrajte si s mobilem a tabletem, ale nebuďte u toho připojení k internetu.

Na mobilu přece můžete poslouchat hudbu, číst (předem stažené) noviny nebo časopisy, hrát hry. A také můžete telefonovat, takže co třeba v tomto mezičase vyřídit hovor, který už dlouho odkládáte, nebo si naopak udělat radost a objednat se ke kadeřnici, nebo zamluvit stůl na večer?

Neodkládejte schůzky

Kvůli tomu, že máme možnost si kdykoli popovídat s přáteli přes on-line chat, necítíme už takovou potřebu se s nimi scházet. Konverzaci sice často ukončíme slovy: "A doufám, že se brzy uvidíme." Ale většinou k tomu nedojde. Zkuste tedy tyhle sliby dodržet

Čtěte také: Porno sexu neškodí. Horší je internet

Jednak díky tomu nebudete tolik vysedávat u internetu, dostanete se mezi lidi, a navíc zjistíte, že živou konverzaci ta psaná nenahradí. Obzvlášť když u ní surfujete na třech internetových stránkách najednou. Zkuste si na své přátele udělat čas, a když už se s nimi setkáte, nechte mobil ležet hluboko v tašce.

Vyražte na výlet

Zkuste se hecnout a o víkendu vyražte s rodinou nebo přáteli na výlet, samozřejmě s tím, že mobil a všechna podobná zařízení necháte doma. Povolena je tak maximálně navigace. Teď jistě oponujete, že to přece není moc bezpečné, vyrazit ven bez mobilu, ale buďte si jistí, že všichni ostatní ve vaší partě telefon mít budou, takže případnou pomoc klidně zavolají oni.

Vám jde teď hlavně o to, abyste si zase zvykli nemít 24 hodin denně čerstvé zprávy a nemoct si rychle vygooglovat název filmu, na který si zrovna nemůžete vzpomenout. Jen si chvíli namáhejte hlavu...

Nainstalujte si aplikaci

Existuje aplikace zvaná Self Control, kterou si nainstalujete do počítače a ona vám umožní například dát si některé stránky na blacklist, což znamená, že se například úmyslně nedostanete na ty, kde trávíte nejvíce času. Samouzřejmě si můžete různě hrát s nastavením a určit si čas, ve kterém budou zakázané stránky zase přístupné a podobně.

Nejlepší na tom je, že jakmile si jednou stránku zakážete, opravdu se na ni nedostanete dřív, než vyprší čas zákazu, který jste si nastavili. A aplikaci neoblafnete dokonce ani vypnutím či restartováním počítače. Řekněte tedy: "Sbohem, Facebooku!", zavřete tuto i další internetové stránky a běžte se chvíli věnovat něčemu důležitějšímu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Běžný dnešní vztah? Sex na prvním rande a nevěra

35 věcí, které z vaší mámy dělají nejdůležitěší osobu!

Pohanka: Detox i po flámu a pomoc při menstruaci

reklama
Doporučené recepty
    reklama