reklama

Dítě v pozdějším věku? Prý bude inteligentní

Lékaři sice přesvědčují ženy, aby mateřství neodkládaly, teď se ale zdá, že to může mít své výhody.

Foto: Thinkstock

Lékaři sice hromadně přesvědčují ženy, aby mateřství zbytečně neodkládaly, teď se ale zdá, že to může mít své výhody. Takže jestli jste se doteď cítila špatně, že všichni kolem vás rodí jako o závod, jen vy zatím vyčkáváte, máme pro vás dobrou zprávu.

Respektive britští ekonomové ji pro vás mají. Na London School of Economics totiž provedli celkem rozsáhlý průzkum, který odhalil, že děti, které se rodí starším maminkám, bývají inteligentnější. 

Třicet, ideální věk

Vyplynulo to z dlouhodobého pozorování vývoje 18 tisíc dětí. Přestože se říká, že ideálním věkem na to mít první dítě je pětadvacet let, tahle studie publikovaná v odborném časopise Biodemography and Social Biology, však uvádí, že mnohem lepší jsou až třicáté narozeniny nebo klidně i o něco později.

Děti maminek v tomto věku totiž byly mnohem úspěšnější v poznávacích testech než potomci dvacetiletých matek. Zároveň však platí, že byste neměla děti odkládat až příliš dlouho. Studie se totiž zúčastnily i děti čtyřicetiletých matek, které však už vykazovaly o něco nižší inteligenci.

Čtěte také: Baby brain efekt aneb Hloupnou ženy na mateřské?

Čím je to všechno způsobené? "Ženy, které mají první dítě ve třiceti nebo těsně po třicítce, bývají vzdělané, mají vyšší příjmy, často žijí ve stabilním vztahu, mají zdravější životní styl, jejich těhotenství bývá plánované, a tak od začátku dbají na prenatální péči," říká pro The Times jedna z autorek studie Alice Goisis.

Málo energie, málo her

To všechno se samozřejmě zpravidla týká i čtyřicetiletých maminek, přesto jejich děti v testech dopadly o něco hůř. Pokud byste čekali, že je to kvůli jejich až příliš vysokému věku, budete se možná divit. Alice Goisis to totiž vysvětluje tím, že ženy ve čtyřiceti už nemají tolik energie, aby si s dětmi hrály, a jejich myšlení tak soustavně rozvíjely.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Gordonova metoda: Jak zvládnout hádku s dítětem

Co pro vás znamená maminka? Jedním slovem!

Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama