reklama

Jak rychle a navždy vyléčit zlomené srdce?

Asi nikdo nemá to štěstí, že by se někdy ve vztahu nezklamal. Zlomené srdce bolí, ale dá se to rychleji zvládnout, když víte, že…

Foto: iStock

Psychologové tvrdí, že každý si vytváříme vlastní realitu a vztahy jsou odrazem nás samých. Když tedy nejsme sami se sebou spokojeni, vlastně se nemáme moc rádi, je velmi nepravděpodobné, aby vybraný protějšek byl přirozeně sebevědomý člověk bez komplexů. Třeba nejistotu schovává za falešné sebevědomí a mindráky, které má, hojí právě na nás.

Podívejte se na rozchod jeho očima

Opustil vás, máte zlomené srdce, proč k tomu celému ale došlo? Ženy jsou emotivní a většinou při rozchodu nedokážou zhodnotit celou věc rozumem, ale hodnotí pouze srdcem. Občas se ale hodí dívat se na věc s odstupem, třeba "jeho očima".

"Jsem vdaná, ale náš vztah je spíše takový provozní, máme se rádi, vychováváme děti, ale láska a vášeň už nehoří," upřímně mi vyprávěla Johana. "Ani mě nenapadlo někoho hledat na zálety, ale pak jsem potkala bývalého kolegu. Šli jsme na víno, popovídat si a v průběhu večera přeskočila jiskra. Psal mi, jak po mě vždycky toužil, s manželkou jsou dvacet let a vztah už nefunguje a mnoho dalších věcí. Párkrát jsme se sešli, vyspali se spolu a já se zamilovala. On mě ale po měsíci odkopl a přestal komunikovat. Byla jsem jako paralyzovaná, vždyť jsme si tak krásně rozuměli! Měla jsem pocit, že mám těžký balvan na hrudníku, který mě zadusí. Jenže pak mi to došlo, že jsem vdaná, mám děti a hodného muže. Co jsem čekala, že najdu paralelní lásku bez toho, abych měnila svůj život? Čekala jsem romantiku, lásku a nevím co ještě a přitom sama nic nenabízím, jen ten sex a občasné povyražení a toho se mi také dostalo. Zlomené srdce přebolelo docela rychle."

Nenechte tělo trpět dlouho

Odborníci přišli na to, že zlomené srdce nám způsobuje doslova fyzickou bolest, snižuje obranyschopnost organismu, zvyšuje krevní tlak i tep. Není dobré se proto těmto pocitům oddávat déle než pár prvních dní. Nechte bolest projít celým tělem, zavřete se doma, pobrečte si, připusťte si to, co se stalo. Dělat, že ztráta lásky nebolí, nemá cenu. Po pár dnech ale začněte pracovat na tom, aby vám bylo lépe.

Hýčkejte tělo - zajděte na dlouhou voňavou masáž, a když vám udělá dobře, tak ji brzy zopakujte. Pokud máte na bývalého vztek, zajděte si zaběhat, udělejte dlouhou túru na kole nebo zajděte na hodinu boxu. Jestli u vás spíše převládá smutek a lítost, vyrazte sama na víkend někam do přírody, je důležité naučit se být sám se svými stesky, společnost by jen oddálila bolavé pocity. Zkusit také můžete taiči nebo jógu, nějakou meditativní činnost, která vás naučí odpoutat myšlenky od jednoho problému. Pozor, důležitá je i strava, zlomené srdce souvisí s imunitou a oslabením těla. Je tedy důležité vydatně a zdravě jíst a klidně se po obědě potěšit kouskem dobré čokolády…

Restartujte mysl

Zhruba po dvou týdnech, kdy jste prošli fází poddání se bolesti z rozchodu a pak posílení těla i psychiky, je čas začít o všem mluvit. Probrat všechno s kamarádkami u vína, teď už byste měla být ve fázi, kdy nevypijete tři litry na žal, ale dvě dvojky v dobré společnosti. Je dobré se zeptat okolí na názor, pokud možno nezaujatý, jak vás jako pár viděli, co si myslí o rozchodu i o tom, proč se partner zachoval, jak se zachoval. Nebraňte se názorům, že i vy máte na všem svůj podíl viny, jinak to ani být nemůže. Prostě zmapujte celý rozchod z různých stran, třeba i přečtěte nějakou motivační knihu. Vyrážejte do společnosti, bavte se, kupte si něco hezkého, jen to všechno dělejte s mírou.

Naplánujte si, co dál

Asi měsíc od rozchodu je čas tuhle kapitolu uzavřít. Nejlépe si hoďte na papír všechna pro a proti, které váš vztah měl. Napište si, co byste chtěla ve vztazích dál, jaký typ vztahu i partnera by pro vás byl v tuhle chvíli ideální, a o co naopak ani za nic nestojíte. Pište detailně, každá drobnost, na kterou si vzpomenete, je třeba důležitá. Pokud jste během náročného měsíce přišla na to, že za vztahovým neúspěchem stojí vaše nízká sebehodnota, začněte na tom pracovat. Nelíbí se vám tělo, účes, stresuje vás práce nebo štve dobrá kamarádka, která nikdy neposlouchá vaše problémy, ale i v krizových momentech, jako je rozchod, mele jen o sobě? Změňte to, bude to třeba dlouhý proces, ale věřte mi, že s novým, šťastnějším životem a pohledem na sebe přijdou i nové a šťastnější partnerské vztahy.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama