reklama

6 tipů pro šťastný vztah: Co by se od vás měl partner naučit?

Někdy stačí jen pár věcí, které dokážou pozvednout vztah na pohádkovou idylku, která vydrží věčnost. John Gottman, americký profesor psychologie, vidí jako jeden z klíčů spokojeného partnerství vrozené vlastnosti žen, které by od nich měli muži odkoukat. Které to jsou?

Foto: iStock

Žijeme v době rovnoprávných partnerství. A zatímco se ženy dokázaly "vzmužit" a efektivně a racionálně řešit problémy po vzoru mužského elementu, pánové za nimi se svými něžnějšími a citlivějšími dovednostmi pokulhávají. Zapomeňte na otřepanou frázi, že by pak chlap nebyl chlapem. Když zkusíme mužům předat ty správné vlastnosti, můžeme přispět k prožívání dlouholetého a láskyplného vztahu.

1. Rozhodujte společně 

Přestože se chování mužů ve vztahu oproti předchozím generacím výrazně změnilo směrem k většímu respektu žen, ve většině vztahů je to stejně pořád muž, který rozhoduje za celou rodinu. Partnerky přijímaly partnerův vliv skoro jako něco přirozeného. Ale John Gottman ve svém Institutu zjistil překvapivou věc. Nejspokojenější a dlouhodobě nejstabilnější jsou taková manželství, ve kterých je manžel ochotný se dělit s manželkou o moc. V praxi to znamená, že by situace, které se týkají chodu domácnosti, rodiny nebo trávení volného času, měl muž probrat s partnerkou a nechat jí podíl na rozhodování. Pokud ve vašem vztahu dochází k tomu, že spolu všechno probíráte, ale stejně se ten druhý rozhodne podle sebe, klidně se s tímto pocitem partnerovi svěřte. Podle americké studie vyplývá, že jakmile muž odmítá pohled na věc manželky, zvyšuje se pravděpodobnost, že se manželství rozbije, až na 81 procent! A ještě jedna zajímavá věc se v této studii zjistila. Když muži umožňují svým partnerkám podílet se na rozhodování, ženy pak nejsou na ně při otevření nějakých náročných partnerských témat příliš ostré. Což implikuje i vyšší pravděpodobnost, že se jejich vztahu bude dařit.

2. Držte vztek, kritiku i pohrdání na uzdě

Není nic neobvyklého, že se muži při konfliktech ve vztahu chovají agresivněji. Dokonce se  mnohem častěji než ženy uchylují ke kritice ("Ty si nikdy nepamatuješ, že mám ve čtvrtek večer fotbal."), pohrdání ("To nemá smysl se o tom s tebou vůbec bavit."), defenzivnosti ("To není pravda, co říkáš!") a zazdívání či ignoranci. Gottman všechny tyto přístupy během nepříjemného konfliktu nazývá "jezdci", jež se mohou vkrást do každého vztahu. Ale jakmile se neukočírují včas, vyhloubí nevratnou propast mezi partnery, která povede k rozchodu. Jak se těmto frázím, které dokáží nepáchat nevratné škody, vyhnout?

Naučte svého partnera vypustit ze svého slovníku alespoň pro začátek spojení jako "ty nikdy" nebo "ty vždycky" či se úplně rozloučit s větou "jsi normální?". Bohužel v tomto ohledu jsou muži tak trochu nevinně. Jejich chování jako třeba typické zazdívání při hádce pramení z evolučního dědictví. Zatímco ženy se specializovaly na péči o děti, muži spíše na společný lov a ochranu. Proto u mužů se mnohem častěji dochází k vyplavování adrenalinu a k uklidnění dojde až za mnohem delší dobu než u žen. A zajímavé na tom je, že partneři ve vztazích, ve kterých dochází k právě k těmto "jezdcům" jako například k pohrdání, jsou náchylnější k infekčních chorobám než ostatní lidé. 

3. Zapojte muže do chodu domácnosti

Jaký je rozdíl mezi semišem a mikrovláknem? Který prostředek je nejlepší na mytí oken? A jak nejlépe vyprat fleky na tričku? S velkou pravděpodobností budou v těchto otázkách muži úplně ztraceni. Také jen těžko rozeznají od sebe dva si podobné objekty, i když my samozřejmě vidíme, že každý má třeba lehce jiný tvar či světlejší barvu. Vnímání mužů je skutečně odlišné. A stejně tak i například to, co znamená "mít doma uklizeno". Rozhodně se vyplatí si ujasnit, co všechno vnímáte vy za nepořádek a co vás dokáže rozpálit zlostí doběla. A podobně jako vyžadují moderní páry rovnoprávnost pohlaví, k lepšímu vztahu si vymetete cestičku tak, když s podobnou vervou si rozdělíte i povinnosti v domácnosti. Navíc bylo zjištěno, že ve vztahu, ve kterém se muž podílí na domácích pracech, nedochází k velkým hádkám. A dokonce spousta žen vnímá pak svého partnera za mnohem sexuálně atraktivnějšího. Což jsou další bonusové body pro láskyplnější vztah, nemyslíte?

4. Dejte přednost rodině

Velké divy dělá ve vztahu i to, když partner upřednostňuje "my" před "já". Také partnerství výrazně prospěje, když i svou kariéru bude považovat za menší prioritu než svůj rodinný život. Ostatně to je jeden z tajných receptů nejšťastnějších národů na světě: věnování volného času dětem a partnerce.

5. Naučte ho naslouchat

Zatímco se muži zaměřují na obsah svých rozhovorů, ženy věnují větší pozornost pocitům. A není se čemu divit. My máme už velký náskok z dětství. Řešily jsme to, kdo s kým se smí kamarádit a kdo je z party dočasně vyloučen. Zatímco se naši testosteronoví vrstevníci učili házet do dálky neb poměřovali své síly. V sociální interakci a emoční výchově máme velkou výhodu, ale i taková dovednost se dá naučit. Stačí, když se partner naučí být se svou ženou v hlubším citovém kontaktu: věnovat se jí, naslouchat, když to potřebuje. S tím ruku v ruce také souvisí sdělování pocitů. Pokud muž ctí a respektuje svou ženu, je otevřenější i mluvit s ní o jejích pocitech. Jen tak postupně porozumí jejímu světu.

6. Mluvte spolu o všem

Ženy mají vycvičený senzor, když se ve vztahu něco děje. Prostě mají radar na to, kdy je potřeba s tím něco udělat, než se vztah posune do ještě hlubších problémů. Proto John Gottman doporučuje mužům, aby prapodivné pocity svých partnerek ohledně vztahu brali vážně a udělali si čas na pročištění vzduchu. Podle něj je také výbornou schopností žen otevírat ožahavé manželské téma. Ve více jak 80 procentech je za iniciací právě žena, protože se manžel těmto tématům vyhýbá.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama