reklama

Výzva přijata. Ženy dávají na Instagram černobílé fotky a podporují se tak navzájem

Naomi Wattsová, Natalie Portmanová, Cindy Crawfordová nebo Hana Vágnerová. Všechny tyhle ženy se v červenci přidali k instagramové iniciativě s černobílými fotkami a hashtagy #challengeaccepted či #blackandwhitechallenge. Co je cílem výzvy?

Natalie Portman Prohlédnout grafiku
Natalie Portman | Foto: Profimedia.cz

Původním cílem výzvy bylo propagovat ženskou emancipaci a podpořit se navzájem mezi kamarádkami. Jak citoval deník The New York Times mluvčí Instagramu, pod hashtagy #challengeaccepted či #blackandwhitechallenge se v posledních dnech objevily stovky tisíc černobílých fotek. A všechny souvisely s podporou okolí přispěvatelů. 

Americký deník připomíná, že to není poprvé, kdy se podobná výzva na Instagramu šířila. Před čtyřmi lety to například bylo v souvislosti s upozorněním na prevenci proti rakovině

Princip výzvy je jednoduchý: přispěvatelky přidají svou, ať už stylizovanou, nebo momentkovou fotku, přidají k ní popisek a hashtagy a připojí další nominované ženy.

Podle mluvčí Instagramu byla prvním příspěvkem nové vlny těchto fotek a výzvy více než týden stará fotka brazilské novinářky Any Pauly Padrão. Dalším zdrojem pak byly turecké ženy, které sdílely svoje černobílé fotky, aby upozornily na násilí vůči ženám. Největší úspěch zaznamenala současná výzva především v USA a mezi slavnými osobnostmi.

Jak upozorňuje americký deník, samotné příspěvky ale vlastně nic moc neříkají, pouze dávají prostor postavit se bez újmy za nějaký názor. A autoři textu dodávají, že nejraději je mají influenceři a celebrity, "protože nevyžadují skutečnou obhajobu, která by mohla mít dopad na jejich fanouškovskou základnu".

Podívejte se, kdo všechno se přidal k výzvě. 

reklama
reklama