reklama

Zítra přijde zatmění Slunce. Jak ho bezpečně pozorovat?

Pozorovat zatmění Slunce může být nebezpečné. Jak chránit oči?

Foto: DuoVize

Už zítra kolem jedenácté hodiny dopoledne budeme moci na území České republiky sledovat poměrně vzácný přírodní úkaz - částečné zatmění Slunce. Pozorovat ho pouhým okem, nebo třeba přes sluneční brýle ale může být pro vaše oči pěkně nebezpečné. Jak tedy nepřijít o zatmění, ale ani o zrak?

Částečné zatmění Slunce nastane v pátek dopoledne, zhruba v 9:37 hodin a své maximální fáze dosáhne v 10:46. Měsíc během té doby zakryje sluneční kotouč ze 73 procent a bude se tak jednat o největší zatmění mezi lety 2011 a 2026.

Ovšem také na dlouhou dobu poslední. Podle astronomických výpočtů dojde k podobné situaci zase až v červnu roku 2021. To ale bude Slunce schované v menší míře. Proto se také očekává, že v pátek otočí hlavu k nebi tisíce lidí. Všichni by ale měli myslet na to, že slunce může být nebezpečné pro sítnici.

Nenávratné poškození zraku

Ať už bude počasí nad Českou republikou v daný moment jakékoli, jedno je jasné. Přímé sledování Slunce může nenávratně poškodit zrak. "Při pohledu do Slunce je největším rizikem poškození centrální části sítnice, takzvané makuly. Tato část oka zajišťuje nejvyšší ostrost vidění na detaily, jako je čtení a drobná práce. V případě, že se do Slunce dívá osoba s širšími zornicemi, ve vyšší nadmořské výšce anebo při zatmění slunce, a to zejména s teleskopem, dochází k fokuzaci neboli soustředění UV světla do centra sítnice s následnou fototoxickou a fototermální reakcí v pigmentové vrstvě sítnice," popisuje oční lékařka Jana Mikšovská z kliniky DuoVize. 

"Tato reakce vyvolává přechodný otok v centrální částí sítnice, který se projeví zhoršenou kvalitou vidění zejména při čtení a podobných činnostech. Tento otok se během několika měsíců vstřebá a podle velikosti poškození sítnice se může zraková ostrost do blízka navrátit k normálnímu fyziologickému vidění. Ale v případě, že vznikl trvalý defekt v jednotlivých sítnicových vrstvách sítnice, se normální vidění již neobnoví. Bohužel, tento defekt není nijak léčitelný a takto poškozené oko ztrácí zejména na blízko stoprocentní funkční schopnost," varuje doktorka Mikšovská.

Pozor na sluneční brýle

Jak tedy páteční zatmění Slunce bezpečně pozorovat a neohrozit zrak? Rozhodně nespoléhejte na obyčejné sluneční brýle či podomácku vyrobená stínítka. Ta totiž mohou paradoxně ještě více ublížit.

"Ochranné pomůcky k pozorování slunce existují, jsou to speciální brýle s vysokým UV filtrem a s ochrannými postranicemi. Tedy podobné, jako používají například vysokohorští horolezci nebo svářeči. Běžné sluneční brýle v takto extrémních situacích jsou naprosto nedostatečné," vysvětluje Mikšovská a dodává: 

Čtěte také: Sluneční brýle mohou ničit oči. Jaké rozhodně nebrat?

"Doma vyrobené filtry, jako jsou například skla okouřená nad plamenem svíčky, jsou pro naše oči ještě nebezpečnější, než pozorování Slunce bez nich. Jednak mají pochopitelně velmi slabý UV filtr, ale zároveň se za nimi rozšíří zornice, takže se paradoxně na sítnici dostane ještě více škodlivého záření. Podobně nedostatečným ochranným prostředkem je i oblíbený rentgenový snímek."

Podle Jaroslava Polišenského, lékaře oční kliniky Gemini, ale existují i další účinné ochranné pomůcky: "Nejlepší ochranou zraku při pozorování zatmění Slunce jsou k tomu určené brýle či filtry zakoupené v nejbližší hvězdárně. Jako vhodná ochrana může posloužit také speciální fólie vyrobená účelově pro potřeby pozorovatelů Slunce. Prodává se ve formátu A4 za zhruba 500 korun v obchodech, které prodávají dalekohledy. Použít lze i svářečský filtr stupně 13 a vyšší."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

17 příznaků, jimiž se hlásí Alzheimer: Poznáváte je?

Každá bolest v krku nemusí být angína. Jak to poznat?

Jak správně vybrat make-up a jak ho potom použít?

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama