reklama

Jak správně vybrat make-up a jak ho potom použít?

Vážně si umíte vybrat takový make-up, který na tváři vypadá přirozeně a dostatečně kryje?

Foto: Isifa/Thinkstock

Ty zdánlivě nejjednodušší věci se někdy ukážou být pěkně zapeklité. Stejně jako byste možná řekla, že vybrat si ten správný make-up je banalita, jenže když se zeptáte žen kolem sebe, zjistíte, že v tom vlastně zase takové jasno nemají. Takže jak na to?

Aby se vám už nikdy nestalo, že si koupíte make-up, utratíte šílené peníze a až doma nebo za pár dní zjistíte, že vám vlastně vůbec nevyhovuje, stačí dodržovat několik následujících kroků.

Přirozený odstín

Vybrat odstín, který bude co nejvíce podobný vaší pleti, je samozřejmě základ, i když to zdaleka není všechno. Abyste doma nezjistila, že je oproti kůži moc oranžový, nebo tak tmavý, že je vidět na kilometr, že máte tmavší tvář než krk, zkoušejte odstín přímo na obličeji, nikoli jen na zápěstí. 

Dobré je také vyjít z obchodu ven na denní světlo, umělé osvětlení barvu zkresluje, a vy si pravděpodobně nekupujete make-up jen na večerní použití. Ideální je poprosit v drogerii či parfumerii o vzoreček či dva, a vyzkoušet make-up v klidu doma, na odlíčenou tvář. A to nejen kvůli odstínu...

Správná kombinace

Když už si totiž vyberete správný odstín, ještě zdaleka nemáte vyhráno. Je třeba také zkusit, jak make-up reaguje s vaším denním krémem, případně sérem, či podkladovou bází, pokud ji používáte. Pokud se make-up na čisté pleti nedrolí, ale na té nakrémované ano, znamená to, že si se složením vašeho krému nebo třeba čistící vody moc nerozumí a rozumět nebude.

Pozorujte však i to, jestli make-up vaši tvář příliš nevysušuje nebo naopak nemastí, přestože pod ním máte svůj ozkoušený krém. Make-up je třeba vybírat s ohledem na typ vaší pleti, a to nejen co se týče složení, ale i jeho formy. Na mastnou pleť může být lepší kompaktní make-up, nebo alespoň zmatňující, ta suchá si zaslouží tekutý a zvláčňující.

Dostatečné krytí

Rozmyslete si také, jak moc by měl váš make-up krýt. Pokud každé ráno zápasíte s korektorem a zakrýváte pupínky nebo třeba pigmentové skvrny, požadujte velmi dobré krytí. 

Čtěte také: Spousta žen se odličuje špatně. Patříte mezi ně?

Jestli ale naopak nic podobného nepotřebujete, a jen chcete pleť sjednotit a trochu rozzářit, volte lehčí texturu. Je zbytečné, abyste vaši pleť zakrývala, když je sama o sobě krásná.

Ideální postup líčení

 • Make-up nanášejte vždy na dokonale vyčištěnou tvář. Pokud by na ní totiž byly zbytky líčidel, bude tvořit skvrny a mapy, nepůjde dobře rozetřít. 
 • Pod make-up je dobré nanést hydratační krém, nebo podkladovou bázi, které pleť připraví na aplikaci - make-up se bude lépe nanášet a lépe k pleti přilne, čili bude téměř neviditelný. 
 • Aplikujte ho opravdu precizně - až těsně k hranici vlasů, k obočí, kolem očí, lehce i na uši, samozřejmě na krk a případně i do dekoltu. Nechcete přece mít na tváři nepřirozenou hnědou masku.
 • Jestliže máte pocit, že je make-up příliš výrazný, nebo jste si ho kupovala v létě a přes zimu vaše pleť vybledla, smíchejte ho s krémem. Jednoduše dejte na zápěstí kapku krému a kapku make-up a štětečkem nebo prstem je smíchejte.
 • Způsob, jakým budete provádět samotnou aplikaci, už je na vás. Existuje spousta druhů štětců a houbiček, ale spoustě žen, včetně profesionálních vizážistek (ty často používají štětce jen kvůli hygieně), nejvíce vyhovuje roztírání jen pomocí prstů. 
 • Až budete mít nanesený make-up, vezměte si na pomoc korektor. Máte-li nějaký hodně velký flíček, klidně naneste korektor před make-upem i po něm. Ovšem i když nemáte žádné pupínky, je dobré ho nanést alespoň kolem nosu, kde bývá pleť začervenalá, případně kolem očí, a skvěle poslouží i místo konturovací tužky, aby se rtěnka nerozpíjela.
 • Dobré je mít ve výbavě i rozjasňovač, který se narozdíl od klasického korektoru dá použít i několikrát během dne a stále bude na tváři vypadat přirozeně. Na druhou stranu ale tolik nekryje.
 • Nyní je na řadě pudr. Přehnaně matná tvář se už dávno nenosí, takže to s ním nepřehánějte, a použijte ho jen na místa, kde máte tendenci se lesknout.
 • Po pudru přichází na řadu tvářenka. Gelovou nebo krémovou můžete nanášet až na konec líčení, ale tu pudrovou naneste dříve, než stíny nebo řasenku, abyste si nalíčené oči "nezaprášila". 
 • Jestliže používáte hnědou tvářenku nebo bronzer, pěkně tvář vystínujte. Nenášejte ji jen na lícní kosti, ale také na hrany čela, hranu nosu a špičku brady.
 • Teprve teď jsou na řadě oči. Nejprve stíny, poté tužka, a až na konec se používá řasenka. Nezapomeňte také upravit a lehce dobarvit obočí.
 • Nakonec ještě naličte rty. Pokud si nepotrpíte na rtěnku, dodejte jim šťávu alespoň leskem nebo balzámem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 chyb, které ženy dělají při holení nohou

Co s vámi udělá každodenní šálek kávy?

Krása nemá logiku: 8 největších nesmyslů, které fungují

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama