reklama

Zahraniční velikonoční tradice: Už jste o nich slyšeli?

Jiný kraj, jiný mrav a o oslavách velikonočních svátků to platí dvojnásob. Jak se slaví v Americe, Austrálii nebo u našich nejbližších sousedů?

Foto: ISIFA/Thinstock

Jiný kraj, jiný mrav a o oslavách velikonočních svátků to platí dvojnásob. Jak se slaví v Americe, Austrálii nebo u našich nejbližších sousedů?

Vajíčka k těmto svátkům patří i ve světě, ale můžete je dostat za básničku, voňavku, polití vodou, nebo je budete hledat ukrytá po celé zahradě.

USA a neposedný zajíček

Jednoznačně vede zajíček. Rodiny s dětmi barví kraslice, pak začíná lov na vajíčka, kdy je podle pohádky neposedný zajíček schovává všude po domě i zahradě. V USA není volné Velikonoční pondělí, ale Velký pátek. V neděli se hoduje nad tradičními pokrmy, jako je pečená šunka, sladké brambory, zelenina nebo jehněčí pečínka.

Mnoho Američanů má k těmto svátkům silný náboženský vztah a dodržuje i tradiční půst. A jak už dobře známe, v Americe se vše velmi prožívá, proto v domácnostech nechybí velikonoční dekorace. Vše končí o Velikonoční neděli dobrým tradičním obědem a honbou za čokoládovými vejci ukrytými v plastovém obalu.

Pestré a barevné v Německu

Němci si svátky neumí představit bez kraslic, které jsou pestře malované a vyfoukané či uvařené natvrdo. Na některých místech jsou tyto dny spojené se sportem v podobě přenášení, házení, koulení či rozbíjení vajec. Mezi disciplíny patří hození vejce co nejdál nebo nejvýš, aby se nerozbilo.

Zvykem také je, že se majitel domu pokouší přehodit střechu. Člen rodiny chytá na druhé straně. Hod ochrání stavení před bleskem.

Čtěte také: Velikonoční tradice? Prozradíme vám, na co nezapomenout!

Tradičním moučníkem bývá i štola. Na slavnostním stole se objevují pečená masa. V předvečer Velikonoc vyrábí děti slaměná hnízda, která rodiče schovávají po domě, kde do nich snese velikonoční zajíček vajíčka. V pondělí se vyráží za hledáním vajec. Dalším zajímavým zvykem je velikonoční strom ozdobený vajíčky.

Na Slovensku ve znamení korbáče

Na Slovensku je tradicí hodování, polévání vodou a korbáč. V pondělí chodí muži a chlapci po domácnostech a zalévají či korbáčují ženy a dívky ručně vyrobeným korbáčem z vrbového proutí. Stejně jako u nás dostanou za svou snahu vejce. Polévání se používá převážně na východě Slovenska.

V Anglii to voní jehněčím

Svátky začínají Masopustním úterkem, který je známý jako palačinkový den. Vytváření a malování kraslic není ve Velké Británii tak rozšířené. Většinou jde o vajíčka čokoládová a nosí je velikonoční zajíc, který je poschovává po domě a na zahradě.

V Anglických školách se nosí velikonoční klobouky. Pomlázky v Británii nejsou známé a berou tuto tradici za násilnou. K jídlu se podává jehněčí pečeně se sladkými bramborami a mladou jarní zeleninou.

Polsko na Velikonoce světí pokrmy

V Polsku si 90 procent lidí nechává své sváteční pokrmy posvětit. Kromě klobásy a šunky se jí také chléb, sůl a hlavně křen - jako symbol zdraví, ale také utrpení. Pečou se bábovky z kynutého těsta. Tradiční pochoutkou je i mazurek, plochý moučník s různými náplněmi.

Čtěte také: Jak spočítat termín Velikonoc na příští rok?

Potraviny se posvětí na Bílou sobotu. Tradiční cukrovinkou jsou beránci vyrobení z cukru. Na Velikonoční pondělí se lidé polévají vodou, což jim podle všech tradic a pověstí zajistí zdraví a dlouhý život.

Maďarsko ve znamení vody a vůně

V Maďarsku se ženy a dívky polévají vodou, aby byly plodné. Muži následně dívku postříkají parfémem a dostanou vajíčko, koláč nebo alkohol. Ani v Maďarsku nechybí pečená masa a sladké kynuté buchty.

Velikonoční zajímavosti z celého světa

  • Na Filipínách se ve vesnici San Pedro Cutud věřící nechávají po vzoru Ježíše Krista přibít na kříž jako pokání.
  • V Itálii se z kynutého těsta pečou velikonoční holoubci zdobení mandlemi, k snídani se v pondělí podává torta rustica, slaný koláč s vaječnou náplní.
  • V Chorvatsku mají zvyk si přiťuknout vajíčkem. Tomu, komu zůstane skořápka celá, vyhrává.
  • Ve Španělsku prochází na Velikonoce procesí se sochami Ježíše Krista. Na hlavě mají špičaté kapuce a někteří na výraz pokání nesou kovové řetězy.
  • Řekové barví vajíčka pouze na červeno. Barva symbolizuje obnovu života a ukřižování Ježíše Krista.
  • V Irsku se pojídají vajíčka na uzavření půstu. Během dne, kdo chce velikonoční koláč, musí zatančit.
  • V Mexiku vyráží lidi do ulic s obrázky či krabicemi, které symbolizují Jidáše. Ty se věší, pálí nebo se do nich mlátí
  • V Rusku se po obdarování vejci třikrát políbí na důkaz přátelství
  • V Norsku jsou velikonoční svátky spojené s detektivkami. Dokonce i potraviny jsou potištěné detektivními příběhy.
  • Na Velký pátek se v Austrálii úplně všechny obchody zavírají.
  • V Rakousku se dodržuje tradice Zeleného čtvrtku, kdy se musí sníst něco zeleného. Na Bílou sobotu se dělají tradiční ohně, které mají spálit zimu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Cestování po světě: Jak co nejvíce ušetřit?

Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí

Bridget Jones je zpátky! Podívejte se na první trailer

reklama
Doporučené recepty
    reklama