reklama
 

Už vám bylo 30? Věci, které byste v tomto věku měli umět

Ve třiceti pořád ještě není pozdě osvojit si pár věcí, které z vás konečně udělají dospělého.

Foto: Isifa/Thinkstock

Čím je člověk starší, tím těžší je naučit se novým návykům. Ve třiceti ale pořád ještě není pozdě osvojit si pár věcí, které z vás konečně udělají dospělého. Nebo dosvědčí, že se tak alespoň umíte chovat a že nejste žádný zastydlý puberťák.

Následující zvyky, které je dobré ve třiceti ovládat, jsme nedali dohromady my, ale odborníci z webů Quora a Business Insider. Uvidíte, že díky některým z nich se nejen na vás vaše okolí budou koukat jinak a lépe, ale i vám samotným se v jistých ohledech uleví.

1) Smát se sami sobě

Najít humor i tam, kde to vypadá na velké zoufalství, je umění, ale zároveň je pak člověku tak nějak líp a rychleji se zotaví. Existuje dokonce vědecká studie, která dokazuje, že lidé, kteří si dělají legraci sami ze sebe, jsou obecně spokojenější, a mnohem méně často se utápí v pocitech deprese. Je také velmi osvobozující raději se sami sobě zasmát, než se užírat tím, jak velký trapas jste způsobili.

2) Ocenit přátele a rodinu

Ve dvaceti, nebo možná ještě nedávno, jste možná měli pocit, že rodinu a přátele vlastně nepotřebujete. Že si vystačíte sami, nebo že je mnohem důležitější soustředit na rozjetí kariéry. Teď ve třiceti už se snad všechno uklidnilo, a tak je ten pravý čas na to, zase obnovit kontakty a znovu se začít věnovat starým přátelům i rodině, která vás možná teď potřebuje stejně jako jste kdysi v dětství nebo během dospívání potřebovali vy ji.

3) Zaznamenávat

Často se stane, že si člověk uvědomí, že z určitého období svého života nemá vůbec žádné záznamy, ani jedinou fotografii. Přitom by si teď možná rád připomněl, jak přesně se co stalo, jak se u toho cítil, nebo by svým dětem chtěl ukázat, jak tehdy vypadal. Můžete si alespoň heslovitě vést deník, ale stejně dobře poslouží i fotoalbum.

4) Žít zdravě

Je na čase si uvědomit, že odteď bude hubnutí čím dál obtížnější. Snažte se tedy dostat na nějakou ideální váhu a tu už zdravým životním stylem udržujte. Jinými slovy, pokud jste doteď jedli špatně a jediný váš pohyb byl od domovních dveří k autu, něco s tím udělejte, pokud si chcete zbytek života užít.

5) Šetřit

Touhle dobou byste už na účtě měli mít našetřeno dost peněz, abyste v pohodě přežili pár měsíců, pokud náhodou přijdete o práci a novou se vám nepodaří hned najít. O spoření na důchod ani nemluvě. Základní radou všech finančních odborníků je utratit méně než vyděláte, a teď už byste měli být v situaci, kdy jde se tím řídit.

6) Realizovat sny

Doteď jste mohli jen snít o tom, že se jednou podíváte do Ameriky, že si koupíte velký dům, že založíte rodinu, nebo že získáte práci svých snů. Ale teď už byste o tom neměli jen snít, ale pomalu to přetvářet ve skutečnost. "Je jednoduché věci odkládat, ale po třicítce by se člověk měl přinutit k akci, měl by věci zlepšovat a pak už v otm plynule a trvale pokračovat," říká kouč Bill Karwin.

7) Poučit se z chyb

Každý udělal v životě spoustu chyb, a ve dvaceti obzvlášť. Jistě ani vy nejste výjimkou. Zatímco teď jste ty chyby v hlavě posouvali někam hluboko do kouta a snažili se na ně zapomenout a tvářit se, že se nikdy nestaly, teď už musíte jasně vědět, co jste tehdy udělali špatně a jak lépe se to naopak dalo vyřešit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 věcí, které můžete udělat ihned, abyste byli úspěšní

Emma Smetana: Štve mě český rasismus

Co (ne)smí na Facebook? Pozor na fotky z dovolené

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama