reklama

7 věcí, které můžete udělat ihned, abyste byli úspěšní

Ať už pro vás úspěch znamená cokoli, existuje několik univerzálních kroků, které vás k němu přiblíží, a které navíc můžete udělat teď hned.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ať už pro vás úspěch znamená povýšení v práci, úspěch v podnikání, naučení se cizího jazyka, urovnání vztahu s matkou, nebo nalezení harmonie v partnerském vztahu, existuje několik univerzálních kroků, které vás k němu přiblíží, a které navíc můžete udělat teď hned.

Někdy stačí udělat opravdu maličkost a na kvalitu vašeho života to může mít velký vliv. Důležitá je totiž ta odvaha udělat změnu. Přesvědčí vás o tom následujících sedm bodů, které dali pro server Business Insider dohromady odborníci z americké Capella University.

1) Nastavte si průběžné cíle

Je dobré mít velké cíle, ale aby jejich plnění tolik nebolelo, rozdělte je na několik menších. A ty si pak ještě jasně časově ohraničte. Řekněte si, co chcete udělat do týdne, co do měsíce... A takhle každý týden a měsíc přidávejte. Jakkoli nereálné vaše cíle jsou, tyhle menší by měly být takové, abyste je skutečně zvládli splnit a zbytečně vám to nebralo motivaci. Neškodí si tyhle menší kroky někam zapsat. Na papírek, který nalepíte na lednici či monitor počítače, do diáře, nebo třeba na ruku. To mimochodem dělá třeba i modelka Petra Němcová

2) Buďte chvíli offline

Lidé se často v osobním rozvoji brzdí tím, že špatně spí. A za to, že špatně spí, často může fakt, že před spaním zírají do počítače, tabletu, nebo na televizi. Právě záření těchto obrazovek vás i při vší únavě udržuje vzhůru, a o to hůř se vám potom usíná. Proto dbejte na to, abyste alespoň hodinu před usnutím s těmito zařízeními nepřicházeli do kontaktu. V noci si díky tomu více odpočinete a ráno budete mít více sil i chuti plnit svoje předsevzetí.

3) Vzdělávejte se

Nikdy se nepřestávejte něco učit. Ať už to bude znamenat, že si budete číst knihy z oboru, ve kterém pracujete, nebo absolvujete kurz focení, vždy to na vás bude působit velmi pozitivně. Nejen že tím zdokonalujete svoje schopnosti, ale také si cvičíte mozek, takže řešení jakýchkoli problémů pro vás bude snadnější.

4) Budujte kontakty

Zejména v případě, že chcete dosáhnout nějakého pracovního úspěchu, jsou důležité správné kontakty. Pokud oslovujete úplně cizí lidi, možná vám nebudou chtít pomoct tak ochotně, případně vám na vašich požadavcích nebude tolik záležet, jako kdyby vás znali už z dřívějška. Zapátrejte tedy v paměti, kteří lidé z vaší minulosti by se vám mohli hodit, a tak trochu sobecky obnovte kontakty. A odteď si pečlivě ukládejte do paměti každého, s kým se seznámíte, a zajímejte se o lidi. Možná zjistíte, že mají zkušenosti, dovednosti, anebo další známosti, které se mohou jednou hodit i vám.

5) Udělejte si čas na sebe

Zásadou úspěšných lidí je, že netráví všechen svůj čas jen prací, ale mají také osobní život. Zařiďte si to tedy tak, abyste i vy měli svůj volný čas. Když ho totiž nemáte, vlastně si nemáte ani kdy uvědomit, co vás štve, co vás těší, co byste případně chtěli změnit, nebo čeho dosáhnout. A i když to náhodou víte, prostě nemáte čas vymýšlet správnou strategii, jak na to, a vlastně nemáte čas ani na to dostatečně intenzivně myslet, protože i to občas pomáhá. Kromě toho na ty nejlepší nápady potřebujete mít dostatek energie a být odpočatí.

6) Rozšiřte si obzory

Vlastně to trochu souvisí s tím vzděláváním, ale tohle může být zábavnější. Když už si uděláte nějaký volný čas, netravte ho u sociálních sítí, nebo hloupých seriálů (dobře, Temný případ je povolen). Raději vyzkoušejte něco nového, buďte aktivní. Poznávejte věci, lidi, zkoušejte to, na co jste vždycky měli chuť a ještě se k tomu nedostali. Úspěch totiž zpravidla nechodí k laxním lidem, kteří se o nic nezajímají a nemají všeobecný přehled.

7) Změňte prostředí

Pokud máte pocit, že je váš život čím dál, tím víc stejný, změňte prostředí. Možná je na čase změnit práci, nebo alespoň pracovní stůl. Možná by pomohlo přestěhovat se z betonového sídliště do inspirativnější přírody, anebo naopak opustit vesnici a využívat výhod města. A možná nebude třeba dělat tak velké kroky, možná vám prospěje víkend strávený v lese, nebo naopak třeba v Paříži. Prostě někde, kde se úplně běžně nepohybujete. A když už tam budete, nezapomeňte na ten čas jen pro sebe, ať můžete nasávat tu novou energii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Etiketa psaní e-mailů: Co děláte špatně?

Neumíte se rozhodovat? Víme, jak se to naučit

Jak se zbavit pracovního stresu za pouhých pět minut?

Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama