reklama

Jak vznikl strach z pátku třináctého a co vás ochrání?

Bojíte se pátku třináctého? Víme, co vás ochrání.

Foto: Profimedia.cz

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava má dokonce svou vlastní diagnózu, nazývá se paraskavedekatriafobie. Proč nás tento den tolik děsí a jak se můžeme ubránit?

Původ pověry sahá až do dob Ježíše Krista. Na Velký pátek byl ukřižován a při poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý nebyl samozřejmě nikdo jiný než Jidáš, který Krista zradil.

Nešťastná třináctka

Židé považovali toto číslo za nešťastné, protože přesně pod tímto číslem je v abecedě písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které v překladu znamená smrt.

Zcela reálný základ má tato pověra z pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů. Řád následně zanikl.

Skandinávci mají také jednu teorii, která se týká večeře. Podle staré legendy se v nebi starých Germánů, Valhale, sešlo dvanáct bohů. Toto setkání překazil nezvaný host, třináctý bůh, zlý Loki. Způsobil smrt boha radosti a potěšení Baldera, čímž uvrhl na celou zemi tmu.

Nejvíce tímto smolným dnem trpí nejpověrčivější národ světa - Američané. Podle údajů z Phobia Institute mění asi 21 milionů Američanů v tento den své chování. Vyhýbají se služebním cestám, neuzavírají obchody, nejezdí na dovolenou a raději sedí doma.

V některých zemích, jako je Španělsko či Latinská Amerika, za nešťastné datum považují úterý třináctého.

Pravda, nebo pověra?

Psychologové jsou přesvědčeni, že skutečně nejde o nešťastný den, ale může za to psychika, nikoliv mocné "nadpozemské" síly. Tento fakt si natolik vsugerujeme, že se přestáváme kontrolovat a soustředit, čímž se vrháme do nebezpečných situací. Strach se do podvědomí člověka ukládá velmi snadno.

Existují jedinci, kteří trpí i formou fobie z pátku 13. Kromě názvu paraskavedekatriafobie (spojení slova pátek a číslovky 13), se nemoci také říká friggatriskaidekafobie. Druhý název je podle norské bohyně Friggy. Legenda praví, že Friggy byla vyhnána ostatními bohy a následně prohlášená za čarodějnici. S ostatními dvanácti čarodějnicemi se scházela v tento magický den, který byl následně pojmenován po ní. 

Co na to numerologie?

Třináctka je naopak považovaná za symbol nepravidelnosti. A narušuje ucelený koloběh tím jedním číslem navíc. Podle numerologů je dvanáctka skupina a třináctka už je dav.

Toto číslo patří dobrodruhům a lidem s fantazií. Astrologové tvrdí, že samotné číslo není problém, ale kdo uvěří, že bude mít smůlu, ten si ji přivolá. Ucelené číslo je pro numerology dvanáctka. Dvanáct měsíců v roce, dvanáct znamení zvěrokruhu, dvanáct hodin.

6 rituálů, které pomohou

Nejdůležitější obranou je zbavit se strachu. Přesvědčit se o tom, že se jedná pouze o pověru, která nemá své opodstatnění. Nesoustřeďte se na ten den a prožívejte ho jako každý jiný. A když potřebujete podpořit svůj mozek a zbavit se strachu, pak vyzkoušejte tyto rituály:

 1. Nejjednodušší je použít nějaký amulet či talisman. Mohou to být osobní předměty, prsteny, vlastně cokoliv. Je však třeba v předvečer pátku 13. požádat všechny živly o pomoc a ochranu. Talisman položte na stůl mezi misku s vodou, hlínou a svíčku. Přejte si, aby vás v následující den amulet ochránil a sfoukněte svíčku, tím přivoláte na pomoc i čtvrtý živel, vzduch.
 2. Tak jako se říká, že pokud vám přes cestu přejde černá kočka, měli byste si třikrát odplivnout. Přesně tak učiňte v tento den, než vyrazíte z domu.
 3. Pomoci může i spálení smůly. Na kousek papíru napište přání, aby se vám neštěstí v tento den vyhnulo a srolovaný papírek spalte nad plamenem svíčky.
 4. Další rituál říká, že před odchodem z domu je nutné překřížit prsty ukazováčku a prostředníčku, a tak vyjít ze dveří.
 5. Stejnou službu udělají tři otočky ve dveřích - proti směru hodinových ručiček.
 6. Jako talisman pro své blízké si v tento kritický den ustřihněte malý pramínek vlasů, vložte do sáčku a dejte druhému do levé kapsy kabátu.

Fakta a pověry, které jste nevěděli

 • Nejhorší letecká nehoda v pátek třináctého se udála v roce 1972. Let Fuerza Aérea Uruguaya 571 havaroval se 45 lidmi na palubě. Po pádu letounu museli přeživší strávit přes dva měsíce v drsné divočině. Nakonec jich přežilo šestnáct, dva z nich došli po deseti dnech pro pomoc.
 • Některé pojišťovny uvádí, že v tento den dochází k většímu množství pojistných událostí než v jiné dny.
 • Výzkum ukázal, že pověrčiví sportovci nemají v tento den šanci na úspěch. Jedním z nich je dokonce tenista Rafael Nadal.
 • Finské statistiky ukazují, že tento den je nejhorší pro řidičky, umírají při dopravních nehodách dvakrát častěji než muži.
 • Ani svatební agentury s tímto datem nemají úspěch. Lidé si nechtějí kazit své nejšťastnější chvilky.
 • Mnohé letecké společnosti vynechávají cíleně 13. řadu sedadel.
 • Studie britského časopisu British Medical Journal zjistila, že se v tento den stává více dopravních nehod.
 • Řada hotelů vynechává číslo 13 na dveřích, a dokonce se nestaví ani 13. patro, ale rovnou 14.
 • Někteří lidé věří, že posadit 13 lidí ke stolu znamená, že ten lichý zemře.
 • Smůlu přináší i 13 písmen ve jméně, stejně jako Charles Manson, Jack The Ripper nebo Theodore Bundy.

Co se stalo v tento obávaný den?

13. října 2006: Bouře století v Buffalo způsobila škody za 130 milionů dolarů.

13. dubna 1970: Americká raketa Apollo 13 vybuchla ve 13 hodin a 13 minut centrálního amerického času.

13. září 1968: Přijaty v ČR dva zákony. První dovoloval činnost jen stranám a organizacím spojeným s Národní frontou a druhý umožňoval národním výborům zakázat nebo rozpustit veřejné shromáždění.

13. ledna 1939: Austrálii zasáhly obrovské požáry, které zabily 71 lidí a spálily 5000 domů.

13. října 1929: Nejhorší pád světových burz. Akcie spadly o desítky procent.

13. srpna 1899: Narodil se Alfred Hitchcock, režisér hororů

13. června 1986: Narodila se dvojčata, sestry Mary-Kate a Ashley Fuller Olsenovy. Mnozí kritici to označují za filmovou tragédii.

Jde nicméně hlavně o psychiku. Pokud si hned ráno nastavíte, že se vám určitě přihodí něco úžasného, pak na smůlu klidně zapomeňte.

 

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama