reklama

Tlačítko "NELÍBÍ" na Facebooku nebude. Co nás čeká?

Facebook tlačítko "NELÍBÍ" neschválil. Přesto nás čekají velké změny.

Foto: Thinkstock

Pokud patříte mezi "šťastlivce", kteří vlastní profil na Facebooku, jistě vás nejednou napadlo, že dávat tlačítko "like" (líbí) je vlastně špatně. Jednoduše nevyjadřuje váš názor na téma zcela přesně. Jiná možnost není, takže jste například "olajkovali" video o utrpení imigrantů či dopravní nehodu.

Stále častěji si říkáte, "tady by se hodilo tlačítko dislike", neboli takové, které vyjádří váš nesouhlas. Ano, přesně na to zareagovali i vývojáři z Facebooku.

Když se před časem objevily informace o tom, že takové tlačítko se bude zavádět, mnozí z nás si řekli "konečně". Jenže uběhlo pár týdnů a všechno je jinak...

Nechceme jen palce nahoru a dolu

"Nechtěli jsme proměnit Facebook v místo, kde lidé dávají pouze palce dolu nebo nahoru," řekl k celé situaci výkonný ředitel společnosti Mark Zuckerberg na veřejné tiskové konferenci.

Doporučujeme: 5 důvodů, proč zrušit účet na Facebooku

Sám ještě 15. září nedokázal přesněji určit, kdy bude nové tlačítko skutečně fungovat. Ještě stihl podotknout, že si někdy situace žádá i jiná hodnocení. A právě proto se v současné době upustilo od jednoho "To se mi nelíbí" a testují se nové emotikony - smajlíci, kteří by vám měli usnadnit vyjádřit svůj názor poněkud přesněji.

"Nelíbí" by mělo nahradit šest "smajlíků"

Skutečně, kromě současného "To se mi líbí" se můžete těšit, pokud projdou testováním, na šest nových emotikonů:

  • smích (haha)
  • potěšení (yay)
  • smutek (sad)
  • rozčilení (angry)
  • překvapení (wow)
  • srdíčko (love)

Prohlédněte si je na následujícím videu:

Facebook a nové emotikony jsou ve fázi spuštění ve Španělsku a v Irsku. Pak se uvidí, zda se jim dá zelená po celém světě. "Lidé si mnoho let říkali o tlačítko "To se mi nelíbí". Snažili jsme se jim vyjít vstříc, zároveň zůstat zdvořilí. Emotikony představují nové způsoby, jak své emoce vyjádřit," píše na svém profilu zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Zní to jako dobrý plán pro ty, kteří se rádi k situaci vyjadřují a doteď nebyl vhodný způsob. Možná ubydou i nepříjemné komentáře pod příspěvkem, protože věčným rýpalům bude stačit jedno kliknutí, doufejme.

Dokonalý nástroj k ovládání

V současné době je na Facebooku téměř 1,3 miliardy uživatelů (217 milionů Evropanů), z toho 4,2 milionu jen Čechů. Denně stránky sociální sítě sjíždí až 72 % lidí z celkového čísla. Takže, ať na něj nadáváte nebo bez něj nemůžete žít, jde o trend, který jde kupředu.

Nejspíš vás nepřekvapí, že nejaktivnějším dnem, kdy se sdílí, přidává a "lajkuje", je pátek. Trošku děsivějším údajem zůstává, že majitelé chytrých telefonů svůj profil zkontrolují za den průměrně 14krát. Což už lze považovat za chronický tik.

Pokud chcete odstranit přítele ze sociální sítě, buďte opatrní, policie už několikrát vyšetřovala případ vraždy, kdy záminkou bylo právě smazání z profilu. Stejně tak se mějte na pozoru, Facebook vidí vše, stránky které si prohlížíte, fotografie, které sdílíte, ví o vás víc než vlastní manžel/ka.

Další zajímavosti, které byste neměli přehlédnout:

  • Facebook je modrý prý proto, že zakladatel Mark Zuckerberg je barvoslepý na červenou a zelenou.
  • V Číně je od roku 2009 tato sociální síť zakázána a blokována. Možná by to neškodilo občas i u nás.
  • Třetinu rozvodů v USA v roce 2011 měl na svědomí Facebook.
  • Každý den zaznamená sociální síť 600 000 pokusů o proniknutí do cizího účtu neboli hacking.
  • Téměř třetina uživatelů neuvádí svůj stav (vdaný, zadaný, svobodný).
  • Partnery si pomocí profilu na síti vyhledalo 63 % žen a 42 % mužů.
  • Každou minutu lidé označí 66 168 fotografií.
  • Průměrný uživatel má 190 kamarádů.
  • Pokud najdete na webu chybu, získáte od společnosti nejméně 500 dolarů.
  • Prvním nahraným obrázkem vůbec byla fotka Al Pacina.
  • Na síti je zhruba 30 milionů účtů mrtvých lidí.
  • Zakladatele Marka Zuckerberga nelze zablokovat ani nahlásit. Nevěříte? Zkuste to.

Facebook je žrout času

Stále častěji se objevují články o negativním vlivu sociálních sítí na naši psychickou (ne)pohodu. Přitom stačí málo. Třeba když sousedka "neolajkuje" fotku vašeho nedělního oběda. A o tom, jak online svět napomáhá kriminálním činům pedofilů či podvodníků, ani nemluvě. Na druhou stranu, když člověk slepě věří a nepoužívá rozum, je jedno, zda se pohybuje ve světě internetu či žije v realitě.

Náš tip: Co (ne)smí na Facebook? Pozor na fotky z dovolené

Milí čtenáři, tento článek "lajkovat" můžete a nemusíte. Ale odpočinout od Facebooku byste si rozhodně měli. Vyřaďte ho ze svého života na pár dní, týdnů, klidně i na měsíc. Uvidíte, že se nic zásadního nestane. Naopak, budete mít daleko více času na svou rodinu, kamarády i práci.

Co chybí na Facebooku vám? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kauza piškoty: 5 důvodů, proč na ně navždy zapomenout

10 důvodů, proč na podzim nosit pončo

První sexuální zkušenost ovlivní vztahy na celý život


reklama
Doporučené recepty
    reklama