reklama

Rok 2016: Jste na tyto změny dostatečně připravení?

Co nás čeká v roce 2016? Můžete se "těšit" na...

Foto: Thinkstock

Do nového roku vstupuje řada z nás s mnoha předsevzetími a očekáváním změn k lepšímu. Co nás čeká v roce 2016? Tady je několik novinek, které vás potěší...

Přestat kouřit či zhubnout je těžké a většinou vydržíme s předsevzetím jen několik týdnů. Pojďme se podívat na věci, které platit budou. Stojí za nimi novely a zákony. Novinky mají vliv i na naše peněženky a zdraví. Nejvíce změn pocítí školáci, senioři a hlavně řidiči. 

Den volna navíc

Začneme hned příjemnou zprávou. Bude další volno. Přesněji se jedná o Velký pátek, který se s kalendářním rokem 2016 stává státním svátkem. Na Velikonoce tedy budeme mít celkem dva dny volna - pátek a pondělí.

Povinná školka

Ministerstvo školství předpokládá, že by od září 2016 měla platit povinnost předškolní docházky. Děti, které dovrší pěti let věku, budou muset povinně jít do posledního ročníku mateřské školy. Nárok na umístění ve školce by měly nově mít děti už od 4 let.

Jednotné přijímačky

Máte-li doma deváťáka, čekají je jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Absolvují stejný test z českého jazyka a matematiky, jejichž autorem je organizace Cermat. Ta připravuje i státní maturity.

Zákaz sladkostí do školních automatů

Ministerstvo školství v roce 2015 sepsalo tzv. "pamlskovou vyhlášku", která jasně určuje zdravé a nezdravé potraviny, které by (ne)měly být ve školních automatech. Školy by změny měly vyřešit během prvních pár měsíců nového roku.

Očkování pro seniory zdarma

V České republice je doposud jen jedno procento seniorů očkováno proti bakterii pneumokoka, která způsobuje záněty středouší, pneumokokovou meningitidu a zápaly plic, které mohou skončit i smrtí. V roce 2016 budou mít lidé ve věku nad 65 toto očkování zdarma.

Doporučujeme: Očkování, na něž jste zapomněli: Tetanus a černý kašel

Zdravotní pojišťovny proplácejí jeden druh očkovací látky, tzv. polysacharidovou vakcínu, která vyjde zhruba na 300 Kč. Další vakcína, která stojí přes 1000 Kč, doposud proplácená pojišťovnou nebyla. To se s novelou zákona mění a riziková skupina - důchodci nad 65 let o ni mohou požádat svého lékaře zdarma. Národní imunizační komise i Česká vakcinologická společnost doporučuje se nechat očkovat oběma vakcínami.

Více peněz

Je to až k nevíře, ale skutečně se navýší měsíční minimální mzda z 9200 Kč na 9900 Kč. Základní hodinová sazba naroste z 55 Kč na 58,70 Kč. Nejde o žádnou závratnou částku, ale 700 Kč za měsíc, kde je najdeme?

Dokonce i na seniory se myslí. Ti k únorovým penzím získají jednorázový příspěvek 1200 korun. Ale důchody vzrostou měsíčně jen o 40 Kč.

Pozor na značky

Říkáte si, že jako ženy nemusíte řešit starosti kolem auta? Omyl! Jako řidičky byste si měly dávat pozor hlavně na značku upozorňující na povinnou zimní výbavu. Doposud jste mohly vidět na silnicích značky, které ji nařizovaly v době od 1. listopadu do 31. března. Nyní časové určení končí a povinnost tak platí kdykoliv, pokud nevznikne dodatková tabulka s omezením.

Náš tip: Manžel mě nutí řídit, šílím strachy

Dále na silnici potkáte výraznější značku "Křižovatka", a nově výstražnou značku "Pozor kůň", "Pozor žáby". Buďte pozornější i k městské hromadné dopravě. Autobusy mají nově díky značkám možnost najíždět a sjíždět z tramvajového pásu. Vy jim vždy musíte umožnit se zařadit do běžného jízdního pruhu.

Jaká novinka vás nejvíce překvapila? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak vypadat dobře v čepici nebo klobouku?

Nejlepší hotel světa? Vyhrál tento resort na Maledivách

Zjistili jsme: Co od nás muži skutečně chtějí?
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama