reklama

Manžel mě nutí řídit, šílím strachy

Muž si v životě nepřipustí dvě věci: že je špatný milenec nebo špatný řidič - zcela v rozporu se statistikami pojišťoven, podle nichž ženy mají daleko menší nehodovost. No jo, ale zkuste nám to vykládat, když usedneme za volat!

Foto: Profimedia.cz

Muž si v životě nepřipustí dvě věci: že je špatný milenec nebo špatný řidič - zcela v rozporu se statistikami pojišťoven, podle nichž ženy mají daleko menší nehodovost. No jo, ale zkuste nám to vykládat, když usedneme za volat!

Dodnes mám v živé paměti, jak se mi svíral žaludek hrůzou pokaždé, když jsem měla nastoupit do auta a ŘÍDIT. Přesto na tom můj muž laskavě, leč neochvějně trval: "Máš řidičák, musíš jezdit!" argumentoval a cpal mě za volant při každé vhodné příležitosti bez ohledu na ohrožení vlastního života.

Doporučujeme: Řidičky, umíte to na policisty?

Zato kolegyně Zuzka měla z řízení pocity docela opačné. "Už nikdy nic se nevyrovná svatému pocitu nadšení, že to jede a já to řídím. Už nikdy nic se nevyrovná pohledu z deseticentimetrové vzdálenosti do obličeje tří mužů v jiném autě, které jsem míjela bez ztráty rychlosti - mezi naše karoserie by se sotva vešel list papíru. Kdo by v historickém okamžiku první jízdy v životě myslel na tak přízemní starosti, jako je přednost v jízdě?" vzpomíná na své první řidičské zkušenosti v půvabné knize Ten řidičák vrať!

Co ženám fakt nejde

Je toho docela dost. Třeba parkování a couvání. Zatímco muž bravurně odcouvá úzkou uličkou, žena se v ní bude kroutit jako had a ven se dostane spíš metodou pokus - omyl.

Je to dáno rozdíly v mozku

 Základem přežití pravěkého lovce byla orientace na dálku. Vyvinulo se proto u něj tunelové vidění s menší schopností zachytit dění na periferii. Muži mají též lepší prostorovou orientaci a efektivnější propojení senzorických a motorických oblastí mozkové kůry. Díky tomu dokážou vnímat v odpovídající perspektivě a adekvátně na toto vnímání reagovat, co je ideální kombinace pro automanévry všemi směry.

Ženy mají sice široké periferní vidění a lepší barevné spektrum, hůř se však orientují. Zatímco pro muže není rozdíl mezi dnem a nocí tak velkou změnou, protože se díky tunelovému vidění dokáže zorientovat i v úzkém výseku světla z reflektorů, ženy s viděním do širokého vějíře jsou tmou po stranách daleko víc dezorientované. To také vysvětluje jejich nechuť k nočnímu řízení.

Ženská za volantem = auto bez řidiče?

Jak se to vezme... Ženy jsou sice řidičky horší, ale bezpečnější. Technický handicap zcela nahrazují odpovědností, trpělivostí a nedostatkem agresivity. Nemají potřebu riskovat rychlou jízdou nebo soutěžit, s klidem se nechají předjet - maximálně si pomyslí cosi a nešťastné záměně mužského pohlaví za orgán určený k myšlení.

Potvrzují to i statistiky. Zatímco muži jsou častěji viníky vážných dopravních nehod, ženy vedou ve zmačkaných plechách a v jízdě v protisměru. Nejčastější příčinou havárií je u nich otáčení a couvání. Přesně jako u Zuzky...

Čtěte také: Ženská za volantem = pohroma?

"Vůz stál před domovními dveřmi. Nasedla jsem jako moderní, dynamická mladá žena s lhostejným výrazem ve tváři, která si vlastně ani není vědoma toho, jak se na ni upírají obdivné pohledy z oken. O minutu později jsem zase vystoupila, tentokrát jako velmi schlíplá mladá žena, která upřímně doufá, že se na ni neupírají vůbec žádné pohledy z oken, ani odnikud jinud. Taková drobná maličkost mi překazila skvělé entrée. Standa se samozřejmostí sobě vlastní zaparkoval čumákem k chodníku a já jsem byla prostě vedle. Rozjet se na jedničku, můj zatím vrcholný kousek, na tenhle oříšek prostě nestačil," píše.

Prostě sednou za volant

Kolegyně Zuzka se ze svého řidičského (ne)umění nejen vypsala, ale také vyjezdila. Dnes je z ní bravurní řidička, která na své ne moc důstojné řidičské začátky s úsměvem vzpomíná. A jak to dopadlo u mne? Manžel mě prudil za volantem asi ještě čtvrt roku - do té doby, než při ukázce hodin na zmrzlé vozovce bravurně umístil auto na střechu. Právě jsme jeli od babičky a vezli padesát bio vajec... Potom už na společných cvičných jízdách netrval, a upřímně řečeno, ani já ne. Viset hlavou dolů na bezpečnostním v pásu mi nepřipadá jako nejlepší zábava. Nicméně stejně jako Zuzana, i já jsem se časem naučila bezpečně řídit.

Takže dámy, chcete-li být nezávislé, nečekejte na rytíře v bílém mercedesu a sedněte za volant, strach - nestrach. Nebojte, ono se to časem poddá!

Jak jste na tom vy, řidičky, se vztahem k rodinnému vozu? Nechce vám ho muž půjčovat, přestože máte společné vlastnictví manželů? Sedáte do něj jen s krajním sebezapřením a pocitem skokana na lyžích při pohledu z mamutího můstku Čerťák v Harrachově? Nebo pro vás řízení představuje příjemnou relaxaci po rušném dni? Napište nám o tom pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Společný účet s manželem? To nikdy!

Nesnáším ranní sex. Ale má své výhody

10 jídel pro sexuální zdraví mužů

--------------------------------------------------------------------------------

Kde najít dobrou autoškolu?

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama