reklama

Chcete se naučit malovat? Jak začít, i když dávno nejste dítě

Vždycky jste toužili vzít do ruky tužku, uhel nebo pastel a vytvořit obrázek, jen tak pro radost, a nakonec z toho vyšla čmáranice? Máme pro vás tip, jak se naučit malovat, i pokud jste úplný začátečník.

Foto: iStock

Přiznám se, že kdybych něco takového četla ještě před pár měsíci, asi bych nevěřila, že je to možné. Jenže já tuhle zkušenost zažila na vlastní kůži.

Vlastně, celé to byla náhoda. Můj dobrý kamarád, který je sice talentovaný fotograf, ale nikdy nemaloval, mi před časem poslal fotku obrazu, který vytvořil olejovými barvami, a byla to krása. Zajímala jsem se, kde k podobné dovednosti vůbec přišel, a on mi řekl, že si s manželkou dali jako dárek kurz malování pro začátečníky v malířské škole Draw Planet. Během pár měsíců zvládli malování tužkou, uhlem, akvarelem i pastelem.

Nejdřív jsem prozkoumala půdu

Znělo to věrohodně, ale co když má kamarád od přírody nadání a já jsem o tom jen nevěděla? Vygooglovala jsem tedy stránky drawplanet.cz a začala zkoumat. Na web jsem se pak vracela několik dní a pořád si nebyla jistá, jestli můžu popisu kurzů věřit. Znělo to tak jednoduše a já jsem přece malířský antitalent…

Nakonec jsem se "zasekla" u Kurzu kreslení a malování pro úplné začátečníky a ke konečnému kroku mě přesvědčily jednoduché dvě větičky: "Neumíte nakreslit ani rovnou čáru? Nikdy jste nemalovali, ale toužíte po tom?" – začínal popisek kurzu a já si řekla "ano, to je přesně ono". Tak jsem se přihlásila a se smíšenými pocity čekala na první hodinu.

Nestačila jsem koukat

Cestou do ateliéru Draw Planet jsem si říkala, že když zjistím, že to nejde, tak prostě skončím. Cena je rozumná a prostě si jen definitivně potvrdím, že tahle cesta není pro mě. Škola byla mile neformální, provozně ji vede sympatický mladý muž, který nešetří vtípky na odlehčení atmosféry a uvaří vám docela dobrou kávu. Náš začátečnický kurz vedla moc milá mladá slečna, která sama studuje malbu na vysoké škole a opravdu ví, o čem mluví.

Začínali jsme kresbou tužkou – každá lekce trvá tři hodiny, takže času je relativně dost, říkala jsem si a pak stejně vždycky bojovala s časem. Každopádně nejdřív jsme si vybrali obrázek, který jsme měli tužkou "okopírovat". Na začátku jsem se rozhodla, že si budu vybírat jen předlohy, které se mi vážně líbí, malovat zvířátka nebo složitá zátiší není nic pro mě a toho jsem se držela celý kurz.

V technice je síla

Když jsme vybrali předlohu, vysvětlila nám lektorka, jaké tužky se na jaký styl kreslení a stínování hodí, jak si rozvrhnout prostor na papíře a jak celý obrázek vyměřit, aby odpovídal předloze. A právě v tom je základ, bez kterého obraz nenamalujete. Vlastně jsem vždycky věděla, že to tak nějak být musí a že nejde jen tak z patra něco namalovat, ale nikdy jsem se po tom víc nepátrala.

Takhle mi všechno hezky zapadlo a já začala malovat svou dívku s šálem a pořád si nedokázala představit, jak to vlastně zvládnu. Ale zvládla. Pomohlo mi vyměření, správný výběr tužky a hlavně ochotná lektorka, která neustále procházela mezi studenty a pomáhala radou i odborným tahem tužky. Věřte nevěřte, za tři hodinky byla na mém papíru dívka skoro k nerozeznání od předlohy a já v extázi rozesílala fotku svého obrazu všem kamarádům a známým…

Přijdou i horší chvíle

Všichni kamarádi mě obdivovali a já se první dny chodila na své dílo dívat až podezřele často. Je to neuvěřitelný pocit, když chcete malovat a najednou to jde. Každopádně za týden přišla kresba uhlem a s ním trochu návrat na zem. Vážně mi nešel, a vážně mě nebavil, ale i tak jsem nakreslila obstojné zátiší, o kterém se mi před dvěma týdny ani nesnilo. A musím říct, že většina spolužáků předvedla hezký výkon i na tomhle poli. Prostě každému jde něco jiného a tak to bylo v průběhu celého kurzu.

Pastelová budoucnost

Třetí týden jsme měli kresbu pastelovými barvami a v té jsem se opravdu našla. Kombinace barev i technika malby, která je ve své složitosti vlastně docela jednoduchá… Na tři hodiny jsem se ztratila mimo realitu, vytvořila čarovný les a byla nadšená, stejně jako většina lidí z kurzu. Do pastelu jsem se zamilovala a ráda bych získané dovednosti rozvinula na dalším kurzu. Každopádně, tak to šlo dál a dál, kurz končí olejovou malbou, na kterou máte několik lekcí a to, co jsou lidé schopni vytvořit, je vážně neuvěřitelné. My začátečníci, kteří před pár týdny nezvládli ani tu rovnou čáru a teď jsme schopni namalovat obraz olejovými barvami?

Byla jsem a pořád jsem nadšená. A doporučuji tenhle relax každému. Určitě nečekejte, že vám sedne a půjde každá technika, ale po celou dobu kurzu nebyl nikdo, kdo by nezvládl zadání nebo z lekce naštvaně odešel. Může za to samozřejmě i přístup a povzbuzování lektorů.

Vážně si po téhle zkušenosti myslím, že malíř se ukrývá v každém z nás, aspoň ten, který dokáže obstojně překreslit vybranou předlohu – a to bych na konci střední školy a hodin výtvarné výchovy vážně neřekla. A jestli jste hodně zaměstnaní, potřebujete uvolnit mysl a meditační techniky nejsou nic pro vás, možná jste právě našli to, co jste hledali.

V obávaném koncentráku věznili i Čapka. 101letého dozorce soud poslal za mříže | Video: Aktuálně.cz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama