reklama

Automatická kresba: Skutečně vás může vyléčit?

Odstranit letité vzorce, bloky nebo drobné nemoci, které nás trápí, můžeme pomocí automatické kresby, písma nebo kyvadla.

Foto: iStock

Paní Hanu Šmídovou zdálky pozoruji už léta. Zaujaly mě její andělské svíčky, které v sobě mají skoro hmatatelnou energii a tak je s oblibou používám při svých ajurvédských terapiích. Paní Šmídová především vede kurzy automatické kresby, písma (channeling) a také základy práce s kyvadlem, poskytuje osobní terapie a tvrdí, že nejlepším léčitelem jsme sami sobě, pokud si to umožníme.

Poprosila jsem ji proto o rozhovor, aby mi vysvětlila, jak tyto techniky fungují a jak jich i my – "obyčejní smrtelníci" –, kteří jsme tímto tématem zatím nepolíbení, můžeme využít k samoléčení.

Děláte v Praze kurzy i terapie v mnoha oborech – automatická kresba, písmo, kyvadlo… Jak jste se k těmto věcem dostala? Někde jsem četla, že to bylo přes automatickou kresbu, je to tak?

Původně jsem potřebovala sama poradit, netušila jsem, co je automatická kresba, ale našla jsem paní, která s její pomocí dokázala poradit se vztahy. Ta paní mi tenkrát hodně pomohla. Automatická kresba mě fascinovala natolik, že jsem se rozhodla se ji sama naučit. Po čase jsem zjistila, že má kresba mnohem více možností, než je třeba jen diagnostika vztahů. S její pomocí jdou třeba kreslit i léčivé obrázky, které jsou takzvaně "na něco", tedy dá se pomocí nich ulevit od potíží nebo třeba plnit si přání, což je mimochodem téma mé druhé knížky – Automatická kresba pro splněná přání, která vyjde příští rok.

Jak probíhá takové první setkání s automatickou kresbou, to k vám lidé chodí na terapie nebo musí nejprve na kurz?

Dělám obojí, ale přiznám se, že víc se věnuji kurzům. Nabízím konzultace přes e-mail i při osobním setkání. Zároveň mě velmi baví a naplňuje schopnost automatické kresby v lidech probouzet než být jen poradcem. Z mého pohledu je pro lidi přínosnější, když si dokážou pomoci sami, zároveň tím rozvíjí sami sebe.

A můžete popsat, jak takový kurz automatické kresby vypadá? Přece každý hned nepřijde a nezačne malovat?

Nejde o to nakreslit dokonalý obrázek. Je to především práce s energií. Kreslíte skrze vnitřní moudrost, intuici, kterou v sobě v kombinaci s kresbou a meditací probudíte. Na kurzech jsem prostředníkem, který má lidi s jejich intuicí propojit. Kurz vždy začíná krátkou meditací – vizualizací, tak se člověk dostane do hladiny alfa. V tomto meditačním, relaxačním stavu pak člověk začne malovat něco, co vychází z naší intuice. Pro začátek je snadné vykreslit se z emocí, bolesti, obtíží… stačí vzít pastelku a prostě začít. Použijte záměr, třeba slovy: "Propouštím tento vztek" a nechte ruku kreslit.

Před lety jsem učila automatickou kresbu u masérů a jedna slečna masérka přišla na kurz po dvou celotělových masážích velmi unavená, všechno ji bolelo a oznámila mi, že si nejdřív musí vzít prášek na bolest. Řekla jsem jí, ať to nejprve zkusí s pastelkou a že uvidíme. Vzala pastelku (intuitivně červenou) a začala intenzivně doslova čmárat, až prodřela papír, jak se do toho ponořila. Pak jen nevěřícně zvedla obočí – hýbala rameny a bolest byla pryč. I tak může tedy kresba zafungovat. Jde jen o to uvědomit si, čeho se člověk potřebuje zbavit a jestli a nakolik si to dovolí… Automatickou kresbou se můžete zbavit strachů, vzteku, nejistot a podobně – někdy ihned, někdy postupně. Na svém webu – www.a-kresba.cz mám i jednoduchý návod, jak si automatickou kresbu vyzkoušet.

A jak je to třeba se vztahy? Když nakreslím vaší metodou obrázek, jak z něj poznám, co mi "říká"?

No, s kresbou je to ještě tak, že se dá využít třemi způsoby – základní je "vykreslovací obrázek", o kterém jsme teď mluvily, o stupínek výš je pak léčivý či objednávací obrázek, který se dělá s programem, pozitivním názvem – třeba obrázek na zdravé ledviny, pro radost, na rozvoj intuice a podobně. A nejvyšší level je pak diagnostická technika, tou se nedá začínat, nejprve je třeba ovládnout základy kresby. Člověk se například při diagnostice naladí na klienta se záměrem zjistit konkrétní věci, třeba právě o vztahu. Takový rozbor se dá dělat při osobním setkání, ale i na dálku. Základ toho, jak porozumět, je v mé první knize.

A když vrátíme k vašim kurzům, pokud takový víkendový kurz někdo absolvuje, dokáže si s pomocí automatické kresby pomoci a odstranit bloky?

Ano, je to tak, vždycky je ovšem v těchto případech důležité si uvědomit, kam směřuji, co si přeji – tedy nejen kresbou čistit bloky, smysluplné je vložit do svých vzorců pozitivní záměr do přítomnosti, nedívat se jen zpátky, co bylo špatně.

Vy pořádáte kromě kurzů kresby také kurzy automatického písma. Jaký je v nich rozdíl?

Mám zkušenost, že kresba je jednodušší, je pro každého, kdo chce – s její pomocí můžete rozvíjet komunikaci se sebou, s vnitřním já, s vesmírem a podobně. Písmo je trochu vyšší level, a doporučuji proto raději začít kresbou. Ta totiž informace nese přes barvy, tvary, směr, tlak v obrázku – to už všichni známe, "čmárat" umíme. Písmo využívá slova a "vnitřní sluch"– a to bývá pro hodně lidí nové, neznámé. Pro většinu je mnohem snazší informace uchopit fyzickým či vnitřním zrakem než sluchově. Na kurzu AK I. děláme zajímavou meditaci, z které zjistíte, jaký jste typ (zrakový, sluchový, pocitový), jestli máte "otevřeno" i pro automatické písmo. Navíc – kresba mnohdy schopnost automatického písma spustí.

A když tedy zjistím, že je pro mě vhodné automatické písmo, jak ke mně pak informace přicházejí, to zavřu oči a píšu?

Píšete s otevřenýma očima (pravda, s kresbou začínáme poslepu). Nejprve je potřeba se na sebe naladit v meditaci, pročistit své energie skrze psaní i kresbu. Po nich mám speciální postupy, i pro začátečníky, při kterých začnou informace přicházet. Třeba v roce 2008, když jsem s kurzy začínala, se lidem pastelka rozjela až po třetí meditaci, dnes jim ruka kreslí hned. Podobné je to s písmem. Ne že byste psala a nevěděla co. Někdo poselství přímo slyší a u někoho informace "narůstá" v nitru, v srdci – a tu pak tlumočí do slov.

Kromě písma děláte i kurz práce s kyvadlem. Asi všechny tyto metody spolu nějak souvisí. Jak takový začátek "kyvadlové práce" vypadá?

Máte pravdu, je to trochu podobné automatické kresbě nebo písmu. Jen se musím ptát tak, aby mohla být odpověď ano – ne. Základem je dostat se opět do alfa hladiny a být tady a teď, spojený sám se sebou. Na mém webu si můžete podle videa nebo e-booku vyzkoušet, jak se do alfy dostat (a kreslit). Lidé jsou dnes taženi dobou, která je opravdu rychlá, a často mají v nesouladu vnitřní energie, hlava "běží napřed" – myšlenkami jsou už jinde a nohama ještě doma. A tam vzniká roztříštěnost, kterou my nejprve musíme zklidnit, zharmonizovat. Teprve v pocitu "tady a teď a bez emocí" můžeme pomocí kresby, písma nebo kyvadla získat odpovědi, které nosíme v sobě. Do stavu alfa se také můžeme dostat pomocí oblíbených trojrozměrných obrázků – když vidíte třetí rozměr, víte, že jste "tam".

Mě k vám ale původně přivedly andělské svíčky a karty, které jste vytvořila. Jak k vám andělské téma přišlo?

Je to asi pět let, co se mi začalo toto téma hlásit. Přistěhovala jsem se do Příbrami a tou dobou jsem ráda chodila na Svatou Horu, jen tak si pod stromy přemýšlet, meditovat, kreslit. A právě tady jsem dostávala nejvíc poselství od svých duchovních průvodců, začala si je zapisovat – vlastně se mi tak spustilo automatické písmo. A pak jsem jednoduše měla chuť začít kreslit energetické obrázky archanděla Michaela, Rafaela a jiných – z nich právě vznikly "Karty archandělů". Jsou to takoví pomocníci, kteří s námi skrze obrázek komunikují. Každá karta nese energii duchovního průvodce a každá má své poselství.

A jak s kartami pracovat, musíme s nimi komunikovat každý den?

Je to jen na vaší intuici, můžete si karty rozložit jednou týdně nebo každý den. Nějaká karta vás vždy přitáhne a odpoví na otázku, kterou položíte. Otázky je dobré formulovat ve stylu: Jak se můžu posunout dál… Jak téma zpracovat… Co mohu udělat pro změnu…. Obrázky, které jsou v kartách, dávám i na klasické svíčky z palmového vosku. Svíce jsou silnější, pomocí duchovních průvodců na nich zobrazených se naše téma řeší a přeskládává.

Vy děláte ještě mnoho dalších věcí, malujete individuální andělské obrázky, vyrábíte léčivé tělové svíce, na delší povídání však bohužel nemáme čas. Ale protože je doba adventní a já vím, že komunikujete s duchovními průvodci, chtěla jsem se zeptat, jestli pro nás máte na blízkou budoucnost nějaké poselství?

Hodně mi teď přichází, že s blížícím se rokem kohouta je důležité dokončit procesy a témata, která se chýlí k závěru. Oddělit se od toho, co s námi už neladí, zůstat laskaví k sobě i k ostatním.

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama