reklama

Proč je důležité snít: Vizualizujte si svá přání a věřte jim

Pamatujete si ještě na své dětské sny? Pravděpodobně zrcadlily vaše přání a byly plné roztomile naivních představ. Co z toho jste si s sebou odnesli do dospělosti? A proč je důležité nepřestávat snít?

Foto: iStock

Když jsem byla malá holka, snila jsem často. A vlastně i později, kdy už mi bylo "náct" a táhlo na "cet". Představovala jsem si ledasco a nikdy mne nenapadlo své představy nějakým způsobem cenzurovat anebo zpochybňovat. Jenomže časy se mění a dospělý věk s sebou mnohdy přináší i ztracené iluze a opomíjení tak příjemných záležitostí, jakými jsou sny, představy a potažmo naděje.

Určitě jste už někdy sledovali hrající si malé dítě. Je to docela zábavný a nadmíru poučný proces. To pohlcení hrou bývá až fascinující. Jako by hrající si človíček byl a zároveň nebyl přítomen. Hraje si v místnosti, kde vy třeba pracujete, a zároveň je úplně někde jinde.

Třeba ten stav znáte taky, ale možná se "ve svých letech" už nedokážete plně odpoutat od země a "zaletět" si jinam. A přitom je to tak moc důležité!

Není snění jako snění

Jen abych věc uvedla na pravou míru: teď není řeč o snech, co se vám zdávají v noci. Nad nimi (většinou) nemáte kontrolu, ačkoli existují techniky, které vás vědomému (lucidnímu) snění mohou naučit. Ty ale nejsou předmětem dnešního článku.

Řeč je samozřejmě o snění s otevřenýma očima a především bdělou myslí, takže i když oči třeba zavřete, nespíte a jste si plně vědomi svých myšlenek a pocitů. Na rozdíl od meditace, kterou vám může popsaný stav připomínat, ale své myšlenky vedete určeným směrem, dáváte prostor fantazii a jste tak nějak vnitřně čilí. 

Stavění vzdušných zámků?! Nenechte se mýlit…

Jako bych vás slyšela. Anebo možná ne zrovna vás, ale vašeho kolegu či kamarádku: "Snění s otevřenýma očima? Stavění vzdušných zámků a živení plané naděje? Na to nemám čas, jsem realista…!"

Být realista ale může být zároveň taky pěkná nuda. Protože realista sice stojí nohama pevně na zemi, ale právě to mu nedovolí odlepit se od ní. Pohlédnout na svět shora, nadechnout se svěžího vzduchu a cítit onu pověstnou lehkost bytí. A taky si vzpomenout na své dětské sny a naděje.

Dětský sen z dospělého hlediska

Je jasné, že dětský sen je s životem dospělého člověka často dosti neslučitelný. Princeznou se asi jen tak nestanete a cestování vesmírem v plechové raketě, jen s šálou a vlajícími vlasy, pravděpodobně nebude v silách vašeho současného nastavení. Důležité ovšem je nezapomenout na schopnost snít a odpoutat se zrovna jako to hrající si dítě. Umět se rozpomenout na pocity, které takové snění provází, jen je tak nějak implementovat do svého současného světa. 

Snít znamená vytvářet kus budoucnosti

Ať to zní jakkoli otřepaně, pravdou zůstává, že myšlenka tvoří. Máte-li přání a toužíte po jeho naplnění, ale předem si do hlavy nasadíte myšlenku, že tohle není pro vás, protože…, vlastně si předem zavíráte vrátka. Svému mozku tak dáváte poměrně jasnou informaci, že tohle by sice bylo fajn, ale vy zkrátka nejste dost dobří, aby se vám přání splnilo.

Jak už bylo řečeno v předchozích řádcích, u snění tohoto druhu je přece jen nutno zachovat si jistou míru reálnosti. Snít o věcech, které se vám opravdu mohou stát. I přesto, že pravděpodobnost je dočista malá. 

Sny je třeba podporovat na více úrovních

Ano. Sny je třeba mít, ale také je podporovat na všech možných frontách. Být aktivní a zajímat se o věci kolem sebe. Možná se i začít vzdělávat v oboru, o kterém - třeba - dosud "jen" sníte. Zásadní ovšem také je vizualizovat si svá přání a samozřejmě i výsledek. Pracovat se svým snem, zkoumat ho a dotvářet. Věnovat se mu. Stát za ním a tím i sami za sebou, nevpustit pochybnosti. Jen se - občas - podívat na "svou" věc z vícero úhlů a podle toho případně upravit svůj směr.

Zůstat tak trochu dítětem

Ponechat si v sobě kousek dětské bezstarostnosti a ideálů, podobně jako představ o sobě samém, je zdravé. Nic se nemá přehánět a realita je zkrátka základní součástí našich životů, nicméně… Zůstat tak trochu dítětem, ale s hlavou dospělého člověka může být ohromným bonusem. A taky skvělým nástrojem, jak si své sny naplnit.

Základní podmínkou však je nerezignovat na své sny, mít je, a především jim věřit!

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama