reklama

Pekařovo desatero: Jak poznáte v obchodě dobrý chléb

Určitě to znáte: Na první pohled vypadá ten chléb v obchodě prostě báječně. Má zlatavou kůrku, krásný tvar a voní. Jenže pak si ho přinesete domů a zjistíte, že druhý den je na vyhození. Jak se zklamání vyhnout?

Foto: Profimedia.cz

Určitě to znáte: Na první pohled vypadá ten chléb v obchodě prostě báječně. Má zlatavou kůrku, krásný tvar a voní. Jenže pak si ho přinesete domů a zjistíte, že druhý den je na vyhození.

Místo křupavé kůrky poddajná hmota, místo kypré střídky guma. Vůně ani chuť žádná. Teď už víte, že jste vybrali špatný chléb. Nebo jste ho jen špatně skladovali? Poradíme vám, jak se zklamání napříště vyhnout.

Doporučujeme: Jak na vlastní domácí chléb i kvásek?

Při nákupu chleba je třeba dbát na správnou propečenost. Špatně propečená střída se při krájení maže a následně brzy drobí, celý výrobek je náchylný k plesnivění. Výjimkou jsou speciální celozrnné chleby, u kterých i při dobrém propečení zůstává střída hutná a vlhká. To ale není zdaleka všechno. Na co si dát pozor?

1. Porovnejte barvu a tvar

Chleba si nejdříve pořádně prohlédněte. Dobrý chleba by měl mít pravidelný a klenutý tvar bez ostrých hran. Na povrchu může být klidně trochu rozpraskaný, ne však nijak výrazně porušený a ani příliš pomoučený. Kůrku by měl mít rovnoměrně zlatohnědou či jiskrně kaštanovou.

2. Zmáčkněte ho

Pokud chléb zmáčknete, měl by krásně zakřupat. V opačném případě hrozí, že není dopečený. Rozhodně neplatí, že chleba měkký na omak je ten nejlepší, protože je nejčerstvější. Měkkost spíše svědčí o větším množství vody a nedopečení. Správně propečený chléb má mít silnější a tvrdší kůrku.

3. Přivoňte si

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů dobrého chleba je jeho vůně, ta ho vždycky prozradí. Chlebové aroma totiž zatím nikdo nedokázal zcela napodobit a vyrobit uměle. Chléb vám musí vonět příjemně, "chlebově". Pokud je ve vůni něco, co vás ruší nebo vám jakkoliv vadí, sáhněte raději po jiném druhu.

4. Poklepejte na něj zespoda

Staré pekařské pravidlo zní: Když na chléb po vytažení z pece poklepete zespoda, měl by dutě "zazvonit". I to potvrzuje, že byl bochník dobře propečený.

5. Ptejte se po složení

V jednoduchosti je síla. Správný bochník by měl obsahovat žito, chlebovou mouku, žitný kvas, sůl, kmín a vodu. Rozhodující je i poměr jednotlivých přísad. Pokud si třeba budete kupovat žitno-pšeničný chléb, tak by obsah žitné mouky měl být větší než 50 %. Čím víc žitné mouky v těstě, tím chléb déle vydrží, nicméně pro neznalé zákazníky nebude tolik lákavý, jelikož bude mít menší objem.

6. Prozkoumejte střídu

Když pecen rozkrojíte, střída by měla být vláčná, přiměřeně pórovitá a elastická, stejnorodá, bez trhlin, stínů a vlhkých míst. Po stisknutí by se měl chléb vrátit do původního stavu. Nerovnoměrné póry svědčí o tom, že chléb je vyroben přirozenou cestou. Chuť by měla být typicky chlebová, lahodná a mírně navinulá.

7. Zohledněte cenu

Cena chleba by měla odrážet náklady na jeho výrobu a použití kvalitních surovin. Za patnáct nebo dvacet korun dobrý chleba se standardní gramáží nekoupíte. Na druhou stranu platí, že drahý výrobek nemusí být nutně nejkvalitnější.

8. Zabalte ho do utěrky

Nejlépe chleba uchováte čerstvý, když si budete počínat jako naše babičky - tedy když jej zabalíte do utěrky. Skladovat by se měl při teplotě 20 až 25 °C.

9. Nedávejte ho do ledničky

Nikdy nedávejte chleba do ledničky, tam vám zestárne ze všeho nejdřív. Řada fyzikálně-chemických změn, které vedou k vysychání chleba, probíhá totiž nejrychleji právě při teplotě 0 až 10 °C.

10. Dejte chlebu týden

Pokud je chléb kvalitní a vy jej dobře skladujete, vydrží chutný i týden. To je také poslední indicie, podle které poznáte, zda si pro něj máte do obchodu zajít i příště.

zdroj: Svaz pekařů, pekarnamikula.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Luxusní dýňový koláč: Tomu neodoláte!

Tarte tatin - lahodný jablečný koláč z Francie

Speciál o medu: Jak poznat ten kvalitní a kde nakoupit?

Základní druhy chleba

  • Pšeničný: nejméně 90 % podíl pšeničné mouky
  • Žitný: nejméně 90 % podíl žitné mouky
  • Samožitný (moskevský) chléb: 100 % žitné mouky
  • Pšenično-žitný: nejméně 50 % pšeničné mouky, nad 10 % žitné mouky
  • Žitno-pšeničný: nad 50 % žitné mouky, nad 10 % pšeničné mouky
  • Celozrnný: nejméně 80 % celozrnných mouk nebo obalových částic z obilky
  • Vícezrnný: nejméně 5% jiných obilovin než žito a pšenice
  • Speciální: kromě pšeničných a žitných mouk obsahuje nejméně 10 % jiných složek

Zdroj: Svaz pekařů

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama