reklama

Nemáte čas na knihy? Naučte se číst rychleji

Kolik knih za rok přečtete? Pět? Deset? Kdybyste uměli číst rychle, zvládnete jich ročně celých sedmdesát.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kolik knih za rok přečtete? Pět? Deset? Kdybyste uměli číst rychle, zvládnete jich ročně celých sedmdesát. Když víte, jak na to, stihnete totiž za minutu přečíst devět set slov.

Abyste si i vy, nejzaneprázdněnější lidé na planetě, mohli dopřát ten požitek ze čtení, přinášíme vám proto několik tipů, jak číst rychleji:

1) Používejte ukazovátko

Když jste se jako malí učili číst, paní učitelka vám radila, ať si pod řádek, který čtete, vždycky dáte třeba pravítko, kus papíru nebo alespoň ruku, aby vaše oči neklouzaly na jiný řádek a nemátlo vás to. Klidně to dělejte i dnes. Věřte, že tímhle způsobem přečtete stránku mnohem rychleji než bez "ukazovátka". 

Podle on-line magazínu Lifespan je vůbec nejlepší, když si ukazováčkem pojedete přesně podél textu, který čtete. Jedině tak nebudete ztrácet čas tím, že se na stránce nebo na řádku několikrát ztratíte.

2) Pozornost je důležitější než rychlost

Je to vlastně stejné, jako kdybyste řídili závodní auto. Tam také jen rychlost nestačí, řidič totiž musí vědět, kdy má přeřadit, kdy zpomalit a kdy naopak může zrychlit, aby se hned v první zatáčce nevyboural. I vy tedy musíte v první řadě udržet svoji pozornost a také řídit svoji rychlost.

Ve skutečnosti totiž platí, že čtete tak rychle, jak si zmíněným ukazovátkem ukazujete. Pokud tedy prstem po stránce pojedete rychleji, přečtete ji dříve. A samozřejmě zpomalíte u složitější části textu, u snadné zase naopak zrychlíte. U toho ale nesmíte zapomenout vnímat. 

3) Nevyslovujte

Někteří lidé čtou tak, že si jednotlivá slova artikulují - buď doopravdy a nahlas, nebo jen potichu, případně v hlavě. Jenže to je při čtení velmi zdržuje. Někdy je to samozřejmě potřeba, abyste složitější text snadněji pochopili, ale většinou je to vážně zbytečné.

Jak se toho zbavit? Opět použijte ukazováček a pohybujte jím rychleji než si vaše hlava stačí napsané slovo přeříkat. Pokud zrovna nepůjde o odbornou stať o jaderné fyzice, jistě význam i tak bez problémů pochytíte.

4) Naučte se zpomalit

Jak už jsme naznačili, i při rychločtení je důležité občas zpomalit, abyste v půlce knihy nezjistili, že vlastně nevíte, o čem je řeč. Musíte se naučit poznat, která část díla to vyžaduje. Jde samozřejmě o komplikovanější vysvětlování, psaní v náznacích, vyvrcholení zápletky, stěžejní rozhovor a podobně.

Doporučujeme: Knihy, které vám vyrazí dech a už na ně nezapomenete

V těchto částech raději rovnou čtěte velmi pozorně a pozvolna, ať se k nim nemusíte vracet. Obracení stránek a hledání jednoho hloupého odstavce totiž často zabere víc času než přečtení celé kapitoly.

5) Udělejte text ještě zajímavějším

Ať už čtete napínavý román nebo naopak nudný manuál k čemukoli, ještě než se pustíte do čtení, vytvořte si o knize nějaký svůj příběh. Řekněte si, co přesně chcete jejím přečtením dokázat. Když čtete Murakamiho, můžete se chtít dovědět, jak se žije v Japonsku, když čtete Tučkovou, asi chcete vědět něco o historii, když čtete detektivku, mohou vás zajímat metody vyšetřování, z manuálu byste si asi měli odnést nějakou dovednost.

Pokud se vám o daném díle nepodaří nic podobného vymyslet, podle serveru Lifespan byste se do jeho čtení neměli ani pouštět, protože ho zřejmě v půlce odložíte, nebo u něj neudržíte svojij pozornost.

6) Nečtěte slova, ale věty

Nesoustřeďte se na jednotlivá slova, ale na skrumáže slov, nebo rovnou celé věty. Většinou přece jedině takhle pohromadě dají požadovaný smysl. 

Kromě toho když čtete po slovech, nevědomky mezi každým z nich uděláte mezeru a zase ztrácíte čas. Když přečtete, nebo spíš si takzvaně vyfotíte tři slova najednou, ušetřili jste dvě mezery.

7) Cvičení dělá mistra

A samozřejmě platí, že čím více toho přečtete, tím rychleji se prokoušete další knihou. A stejně tak všechna tato doporučení vyžadují určitý cvik a trénink. 

Využijte tedy blížícího se víkendu a pusťte se do čtení!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Můj muž hrozně utrácí: Je závislý na slevách

Video: Jak fotit domácí mazlíčky? Rady od odbornice

Proč mít doma více rostlin? Tady jsou 3 důvody!

reklama
Doporučené recepty
    reklama