reklama

Nakupujete přes internet i léky? Pozor na padělky!

Diskutuje se o tom často: Nakupovat přes internet se vyplatí, ale... Bojíte se i vy? Nebo směle nakoupíte přes internet třeba léky?

Foto: Profimedia.cz

Diskutuje se o tom často: Nakupovat přes internet se vyplatí, ale... Bojíte se i vy? Nebo směle nakoupíte přes internet třeba léky?

Jak vyplývá z průzkumu, který společně zorganizoval server Ordinace.cz a online lékárny DocSimon.cz a Lékárna.cz Češi nakupují přes internet běžně i léky. Láká je hlavně cena, pohodlný výběr od stolu  a někdy i to, že o citlivých zdravotních problémech nemusí s nikým mluvit.

Většina z nakupujících tvrdí, že pozná důvěryhodný e-shop

Vyplývá to z průzkumu, který společně zorganizoval server Ordinace.cz a online lékárny DocSimon.cz a Lékárna.cz. Průzkumu se zúčastnilo téměř tisíc respondentů.

Pohodlně, levně, anonymně

Pravidelně léčiva nakupuje online 47 procent respondentů. Dalších 34 procent nákup přes internet vyzkoušelo. Dvanáct procent dotázaných online nenakupuje, protože jim na síti chybí rada lékárníka. Skutečnost je ovšem taková, že většina (nebo alespoň tři výše jmenovaní internetoví prodejci léků) e-shopů přitom informace poskytujeme také online, je možné se telefonicky informovat i psát emaily. Internetoví prodejci léků se vždy snaží vyjít vstříc lidem, kteří stojí nejen o levné a kvalitní léky, ale i o dostatek informací o nich. Nabízí na svých stránkách k prodávaným přípravkům i srozumitelné informace, které lidem dají možnost se dobře rozhodnout při výběru. Lékárna.cz  má například úplnou databázi příbalových letáků a informací o přípravcích, které prodává.

Proč kupujeme přes internet?

Zákazníkům na internetu vyhovuje hlavně možnost vybrat si v klidu (51 procent) a nižší ceny (35 procent). Dvě procenta dotázaných oceňují také anonymitu - online nakupují zboží, o které se stydí požádat v kamenné lékárně.

Padělků se nebojíme

Obava z padělků je největší překážkou nákupu volně prodejných léků na internetu, potvrzuje 21 procent spotřebitelů.
„Padělky jsou často od schválených léků k nerozeznání a laik může jen těžko zjistit, zda se jedná o schválený přípravek nebo o nelegální lék," varuje Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Právě proto, že je těžké padělek odhalit, je podle ní velmi důležité ověřit si prodejce. Proto už od roku 2010 o problematice SÚKL informuje veřejnost prostřednictvím kampaně Nebezpečné léky.cz.

Víme, kde nakupovat?

Sedm z deseti účastníků průzkumu uvedlo, že nakupují jen v certifikovaných e-lékárnách. Naprostá většina lidí tvrdí, že pozná důvěryhodné místo pro online nákup léčiv: pro 40 procent z nich by internetová lékárna měla mít i kamennou pobočku, 23 procent ví, že si ji může ověřit na webu SÚKL a 14 procent dá na doporučení svých blízkých.
Jenom 15 procent dotázaných nenapadlo zjišťovat serióznost online prodejce a sedm procent respondentů neví, jak si internetovou lékárnu ověřit.

Koupit si léky přes internet? Proč ne?

Je něco jiného kupovat přes internet oblečení, DVD přehrávač, dokonce i dražší bílou techniku - to vše lze bez újmy na zdraví reklamovat. A nenarazíte-li na neseriózní e-shop, pak s reklamací nebývá problém! Ale co léky? Přeci jen jde o naše zdraví, že? Bojí se Češi nakupování léků? Průzkum prokázal, že nikoliv! Zajímavé je, že téměř 40% zákazníků internetových lékáren pochází z Prahy.

A co vy? Nakupujete přes internet i léky? Nebojíte se? Hlasujte v anketě!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama