reklama

Nadaná dcera Lenky Filipové: Kritizujeme se navzájem

Devatenáctiletá zpěvačka Lenny je teprve v začátcích své kariéry a spousta lidí ji zná hlavně kvůli tomu, že je dcerou Lenky Filipové. Díky jejímu talentu to už zanedlouho bude úplně jinak.

Foto: Ondřej Pýcha/Universal Music

Devatenáctiletá zpěvačka Lenny je teprve v začátcích své kariéry a spousta lidí ji zná hlavně kvůli tomu, že je dcerou Lenky Filipové. Věříme, že nejen díky jejímu pseudonymu (v reálu se jmenuje stejně jako máma), ale hlavně kvůli jejímu nespornému talentu, si už za pár let a možná i dřív na její původ nikdo ani nevzpomene.

Lenny zatím vydala jen čtyřpísňový singl All My Love, k němuž by koncem roku chtěla přidat celé album, na kterém teď poctivě pracuje. Podle jejího silného chrapláku a ještě silnějších (vlastních!) písní je už teď jasné, že se máme na co těšit. 

V našem rozhovoru se dozvíte například to, že je Lenny hodně cílevědomá, jde si tvrdě za svým, a že právě tohle ji naučila její maminka...

Šla jste od malička za tím, že chcete být zpěvačkou, nebo jste měla ještě jiné sny a plány? 

Od malička. Hudbu jsem dělala neustále, poslouchala oblíbené interprety, zpívala jsem, hrála na piano a na kytaru. Zároveň jsem ale měla i jiné záliby. Zajímala jsem se například o dinosaury, kteří mě naprosto fascinovali. Pak jsem také každý víkend v televizi sledovala seriál Columbo a chtěla jsem být detektivem.

Jaký je váš profesní sen, jaký hudební úspěch by pro vás znamenal absolutní vrchol? 

Zatím se plně soustředím na přítomnost, na věci, které je třeba udělat co nejdříve a co nejlépe. Skládám teď proto nové písničky na album, které bych chtěla vydat ke konci tohoto roku. To je takový můj momentální cíl.

Jste na začátku kariéry a poměrně dost mladá. Jaké nástrahy šoubyznysu se nejvíce obáváte?

Jsem si vědoma toho, že pokud chci dělat hudbu, která bude slyšet, budu muset být i jako interpret vidět. Dělám to, co mě baví a co jsem vždy chtěla dělat a vím, že nástrahy šoubyznysu k tomu patří, takže si z toho těžkou hlavu nedělám.

O čem jsou vaše písničky? Nestydíte se v nich svěřovat celému světu se svými pocity?

Texty mých písniček vyjadřují vždy určitou myšlenku, která je v nich rozvíjena. Jedná se většinou o můj pohled na svět, na lásku, na naše chování a tak podobně. Dalo by se říci, že píšu protože můžu a musím, je to pro mě samozřejmost.

Vybrala jste si třeba i z toho důvodu zpívání v angličtině? Že se za cizí jazyk tak trochu schováte?

Takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlela. V angličtině skládám, protože je to pro mě přirozenější. Angličtina je daleko tvárnější, lépe v ní vyjadřuji určitou myšlenku a formuluji sdělení textu. Další věc je následná interpretace písniček. Když zpívám v angličtině, úplně jinak dýchám, tudíž i frázuji - a to jde daleko lépe než v češtině.

Jste dcerou slavné matky, je to podle vás spíš výhoda nebo nevýhoda?

Ani jedno, ani druhé. S mámou sice spolupracujeme, ale každá si přece jen jdeme svou vlastní cestou. Věnovat se hudbě je pro mě něco tak přirozeného jako dýchání, zkrátka tomu není úniku. Pakliže tomu tak je, myslím, že je jedno, jestli se jmenuji Filipová nebo třeba Jahodová.

Začínala jste vystupovat právě s maminkou, jak jste ale během dospívání vnímala její hudbu? Líbila se vám, nebo jste k ní měla nějaké výhrady?

Poslouchala jsem ji od malička, nebylo úniku. Samozřejmě v tom dobrém slova smyslu. Jako malá jsem měla ráda její zhudebněné pohádky, později jsem vždycky měla nastražené uši, když mamka zkoušela s ostatními muzikanty a teď nejvíc obdivuji, jak má zvládnuté řemeslo. Cvičí na kytaru třeba tři hodiny denně jenom klasiku.

Jakou nejlepší radu do života vám maminka dala? 

Jako asi každá máma, má i ta moje každou chvíli nějakou aktuální. (směje se) Ta nejhodnotnější, kterou mi ale vštípila, byla dělat věci pořádně a dotahovat je do konce. A taky myslet pozitivně, to je myslím v dnešní době základ.

Měla jste, nebo máte tendence jí do její muziky mluvit? Mluví vám ona do té vaší?

Většinou se nestává, že bychom se na něčem neshodly. Máme na věci podobný názor, a proto když se něco jedné nebo druhé nezdá, dáme si vědět. Zdravá kritika a žádné pochlebování, ať už jde o muziku nebo ne.

Kdo je vaším životním vzorem a proč?

Zní to trochu divně, ale svoje životní vzory potkávám každý den někde jinde. Buď je vidím v televizi, na ulici nebo se o nich dozvím z doslechu. Jsou to lidé, vůči kterým osud nebyl zrovna spravedlivý a nedopřál jim tak pohodlný život jako máme třeba my. Právě tací mě paradoxně posouvají dál, protože si uvědomím, jak je život vzácný a že si vlastně nemám vůbec na co stěžovat.

Co dalšího kromě muziky vás baví?

Moc ráda čtu povídky a poezii. Miluju moře, hory, zvířata a dobré jídlo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Femme fatale: TOP 10 nejslavnějších osudových žen

Pozor na ně! 10 nevyléčitelných sukničkářů

Naučte se vypadat dobře. Od Heidi Klum

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama