reklama

Moje dítě je génius. Je to štěstí nebo výhra?

Když se Tomík narodil, vypadal úplně stejně jako každé jiné miminko. Roztomilý, zmačkaný, uplakaný. Že tu něco nehraje, mi došlo, jakmile se začal učit mluvit.

Foto: Profimedia.cz

Když se Tomík narodil, vypadal úplně stejně jako každé jiné miminko. Roztomilý, zmačkaný, uplakaný. Že tu něco nehraje, mi došlo, jakmile se začal učit mluvit.

Své první slovo řekl, když mu byl necelý rok.  Pokroky, které potom dělal, byly až děsivě rychlé. Sice pořád šišlal a tak hezky dětsky mumlal, ale ještě před druhými narozeninami už si dokázal říct téměř o cokoli.

Před těmi třetími už se začínal učit číst. Pak nám s manželem začaly docházet souvislosti. Naše dítě je asi geniální.

Odborník na auta

Protože je Tomík kluk, všichni známí mu už od jeho narození začali jako dárek nosit autíčka. Byl ještě v kočárku, sotva se uměl převalit na bříško, a manžel už si s ním a s autíčky hrál. Ukazoval mu je a nikdy nezapomněl zmínit, co je to za značku a typ auta.
O něco později, když už Tomík uměl alespoň ukazovat, vymysleli spolu hru, že manžel řekne značku auta a Tomík vybere z asi dvaceti toho správného angličáka. Netrvalo dlouho, a naše malé batole od sebe umělo rozeznat Toyotu Corollu a Toyotu Yaris.

Když se Tomášek naučil aspoň maličko mluvit a opakovat po nás slova, začali si takhle hrát s vlajkami všech států světa. Já osobně jsem ráda, že udržím v paměti vlajky států Evropy a několika dalších, ovšem můj malý syn mě už dávno trumfne.

Odborník na latinu

Po vlajkách přišly stromy a druhy hub. Teď, ve čtyřech a půl letech, se učí názvy všech kytek, co nám rostou na zahradě. Číst už umí, čili česky je zná dávno. Teď přešel na vyšší "level" a učí se je v latině.

Samozřejmě už chodí do školky, kterou jsme však po dvou měsících museli měnit. Nejprve jsme ho dali do obyčejné školky, která má ale v našem okolí velmi dobrou pověst. Jenže Tomáš se tam nudil a z nudy vymýšlel lumpárny. Učit se říkanky a písničky mu bohužel nestačí, všechny stavebnice umí složit i poslepu.

Takže jsme museli zasáhnout a po konzultaci s několika dětskými psychology pro něj vybrali anglickou školku, kam chodí děti cizinců. Některé z nich však trochu umí česky, protože jeden z rodičů je Čech, takže to prostředí je spíš bilingvní.

Inteligence za všechny peníze

Byla to trochu sázka do loterie, která se nám ještě navíc hodně prodražila (školka je to samozřejmě soukromá), ale zatím to vychází. Cizí jazyk je prozatím pro Tomíka dostatečnou motivací. Teď se s manželem modlíme, aby mu to vydrželo, alespoň než půjde do školy.

Už teď ale samozřejmě přemýšlíme, jaká základní škola pro něj bude vhodná, a věřte, že to není žádná legrace. Jsme z docela malého města, a všechny specializované školy máme vcelku daleko.

Je sice fajn mít nadané dítě, na které může být maminka pyšná a chlubit se jím v okolí, ale dovedete si představit, že byste se kvůli výběru školy musela stěhovat, měnit práci a utratit všechny své úspory?

A to ani nemluvím o tom, až se nás naše malá chodící encyklopedie začne ptát, nebo bude chytřejší než učitelé ve škole… Nechci své dítě zklamat, ale už teď vím, že nebude trvat dlouho a bude chytřejší než my s manželem dohromady. A to nejen ve znalosti květin a vlajek.

Začínám se bát o jeho štěstí!

Samozřejmě jsme s manželem přečetli spoustu článků, literatury a slyšeli mnoho (často protichůdných) rad odborníků. Možná si řeknete: Paráda, dítě dají na studia, ono vystuduje levou zadní, získá dobře placenou práci v zahraničí a je po starostech. Génius v rodině, to je výhra! Jenže...

Já i manžel se děsně bojíme, že ze syna vyroste asociál, který nebude schopný se zařadit do kolektivu. Jeho vrstevníci mu nerozumějí, respektive on nechápe jejich jednoduchý svět. A o pár let, či nedej bože o generaci starší "kolegové" o něj nejeví zájem. Nezřídka takové děti končí na okraji společnosti a v životě jsou vlastně nepochopené, nešťastné, izolované. Nenajdou si partnera a žijí se svým pravodivným životem géniů. Poradíte nám, jak k synovi přistupovat, kam ho dát na studia atd.?

Co si o tomto tématu myslíte vy?

Setkali jste se někdy s něčím podobným? Dovedete si představit, že byste měli takhle geniální dítě? Co byste jeho mamince poradili?

Podobný příběh navíc bude již dnes tématem pořadu Dámský klub na rádiu Frekvence 1

Poslouchejte rádio Frekvence 1 online ZDE!

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Manžel má nižší vzdělání i sebevědomí. A komu to vadí?

Muka budoucích tatínků: Jak muži prožívají těhotenství?

Přežili jen zázrakem aneb Klukoviny, co špatně dopadly!

reklama
Doporučené recepty
    reklama