reklama

Přežili jen zázrakem aneb Klukoviny, co špatně dopadly!

A nebýt velkého štěstí, mohly dopadnout ještě daleko hůř... Je až neuvěřitelné, s jakou fantazií dokážou děti, a zejména kluci, přistupovat k vlastní sebedestrukci. Ať už dojde k úrazu vlastním zaviněním, nešťastnou shodou náhod nebo dokonce se špatným cizím úmyslem, vždy je to děsivý zážitek na celý život pro ně i pro jejich rodiče.

Foto: Profimedia.cz

Je až neuvěřitelné, s jakou fantazií dokážou děti, a zejména kluci, přistupovat k vlastní sebedestrukci. Mámy aby se bály je pustit z očí - a není divu. Česká republika se podle statistik řadí mezi státy s nejvyšší úmrtností dětí v důsledku úrazů.

Skupinou nejnáchylnější na úrazy jsou děti mezi jedenáctým a čtrnáctým rokem života. U chlapců úrazovost dosahuje vrcholu ve 13 letech, zatímco největší počet úrazů si přivodí děvčata jedenáctiletá. Později jsou už dívky opatrnější.

Opravdu podivné úrazy

Velmi podivné úrazy se mohou stát dětem, ať už s jejich zaviněním, nešťastnou shodou náhod nebo dokonce se špatným cizím úmyslem… Dvanáctiletý Euan málem přišel o hlavu kvůli cizímu špatnému žertíku. Na lávce pro chodce někdo natáhl tenké lanko, do kterého chlapec najel v plné rychlosti na kole. Trefilo se mu akorát do krku.

Třináctiletá Lauren téměř zemřela po spolknutí magnetických kuliček, které americká mládež používá jako imitaci piercingu. Declan ze skotského Rosythu unikl ochrnutí, v horším případě smrti o milimetry - poté, co se napíchl na větev při hře s kamarády. Sedmnáctiletý Horatio nepřežil napadení polárním medvědem a jeho o rok mladší kamarád Patrick vyvázl "jen" s pokousanou tváří.

Jejich příběhy najdete v naší galerii:

Hrozivá statistika

V České republice jsou úrazy nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladých dospělých a třetí nejčastější příčinou úmrtí  v celé populaci. Přestože úmrtnost na úrazy v poslední době mírně klesá, celkový počet úrazů se nemění. K nejzávažnějším zraněním dochází v dopravním prostředí, ale nejčastějším místem vzniku úrazu jsou domov a škola.

Každý rok dochází v ČR k 450 tisícům případů, z toho 30 - 40 000 končí hospitalizací, 2 - 3 000 dětí zůstanou doživotně postiženy a 300 dětí na následky zranění umírá.

Přímá úměrnost není pouze mezi věkem dítěte a počtem úrazů, ale i mezi věkem a menší možností rodičů dítě ochránit. Právě proto jsou nejrizikovější skupinou teenageři, kteří na rodičovské rady příliš nedají.

Nejčastějšími příčinami úrazů jsou:

 • dopravní nehody 40 %
 • tonutí 16 %
 • pády 5 %
 • mechanické síly 5 %
 • opaření, popálení 5 %
 • elektrický proud 4 %
 • ostatní vnější příčiny 25 %

Jaké úrazy hrozí dětem nejčastěji?

 • pády z výšky
 • pohmožděniny, zlomeniny, podvrtnutí
 • spolknutí cizích předmětů
 • otrava
 • tonutí
 • popáleniny a opaření
 • krvácení
 • bodnutí hmyzem, uštknutí

Nejčastější jsou řezné rány (17 % u chlapců, 14 % u děvčat). Následují je podvrtnuté kotníky u chlapců (8 %) a vymknuté prsty u děvčat (7 %), pohmoždění nohy nebo ruky a zlomeniny prstů. Nejvíce dětských úrazů je o letních prázdninách, nejméně na jaře. V počtu úrazů mírně převažují hoši nad dívkami.

Jak úrazům předejít

Ve většině případů jsou ovšem úrazy zbytečné a dá se jim předejít. Neměli byste po dětech chtít sportovní výkony, na které nestačí věkem, fyzickými schopnostmi ani rozumem. Dbejte vždy na dostatečný odpočinek, protože děti se rychleji unaví.

Dodržujte pravidla i při obyčejných hrách na louce či na zahradě. Snažte se jít dětem příkladem, protože pokud bude tatínek přelézat vysoký plot, syn to určitě zkusí také. Když něco dítěti zakážete, musíte mu také vysvětlit, proč mu to zakazujete. A pokud se přeci jenom něco stane, měli byste umět poskytnout první pomoc, protože to může rozhodnout o životě, nebo smrti.

Dokážete poskytnout první pomoc zraněnému dítěti?

Když k případnému úrazu dojde, měli byste být připraveni na ošetření. Co by nemělo chybět v domácí lékárničce? Fixační obvaz, elastický obvaz se sponou, textilní náplast, dezinfekční roztok, léky na tlumení horečky a bolesti, kapky proti kašli, oční kapky, teploměr, sprej urychlující hojení ran, přípravek po štípnutí hmyzem, přípravek na popáleniny.

zdroj: Zdravě.cz, mzcr.cz, finexpert.e15.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Magický Karlův most drží pohromadě syrečky!

Pivo a ženy: Místo prsou roste břicho!

Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!

Statistiky varují

Úrazy jsou ve vyspělých státech příčinou více než 40 % úmrtí dětí do 14 let. Každoročně zde na ně umírá 20 000 dětí. Dopravní nehody tvoří v průměru 41 % všech usmrcení, utonutí 15 %, úmyslné úrazy 14 %, popáleniny 7 %, pády 4 %, otravy 2 % a zranění střelnou zbraní 1 % dětských úrazů. Na úrazovost dětí má přitom zásadní vliv prostředí. V méně rozvinutých zemích umírá ročně několikanásobek - asi 1 milion dětí.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama