Ministerstvo varuje: Kam nejezdit na dovolenou?
Podívejte se, kam byste neměli jezdit na dovolenou. Pozor na Turecko i Tunis!
Situace ve světě je dost napjatá. Každou chvíli se dozvídáme, že se někde střílelo, hrozí nepokoje či stoupá kriminalita. Podívejte se, kam byste na dovolenou jezdit neměli. Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo tato varování.
Francie a Řecko plné uprchlíků, atentát na pláži v Tunisku, při kterém zemřelo 39 lidí, vražda českých turistů v Albánii. Tak bychom mohli pokračovat. Vybíráte-li dovolenou nebo už se chystáte k odletu, přečtěte si následující doporučení, kde a jak se chovat, abyste se vrátili v pořádku domů.
Tunisko: Pozor na únos
V souvislosti s útokem teroristů v letovisku Sousse vyzývá Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) všechny české turisty, kteří v současné době obývají v Tunisku nebo tam v nejbližší době hodlají odcestovat, k maximální obezřetnosti. Británie rovnou vyzvala všechny své občany k urychlenému opuštění země, hrozí prý další teroristické útoky.
Doporučujeme: Chcete cestovat levně? Víme jak a kde ušetříte
Vyhýbejte se místům s velkou koncentrací osob - tržiště, bary, restaurace. V žádném případě sami necestujte po zemi. Ve všem poslouchejte místní bezpečnostní složky. V oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů.
Nejrizikovější oblasti jsou tyto:
- Ajn Dráhim
- Džandúba
- al-Káf
- Kasrín
- Sídí bú Zíd
- Gafsa
- Túzíir
- Zarzis
- Kiblí
Chorvatsko: Dodržujte právní řád
Při cestách do Chorvatska a zejména na chorvatsko-srbské pomezí MZV upozorňuje, že je nutné dodržovat chorvatský právní řád a stávající pohraniční režim. Překračování chorvatské hranice mimo stanové hraniční přechody je chápáno chorvatskými orgány jako porušování stávajících platných předpisů a je postihováno. Může vám být uložen vysoký peněžitý trest nebo odnětí svobody v délce 30 dnů.
Turecko: Buďte opatrní
Celkově je návštěvníkům při pobytu doporučována opatrnost, a to zejména při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob. Sledujte na dovolené aktuální informace v médiích. Doporučuje se cestovat ve skupinách, jezdit po hlavních silnicích a necestovat v noci. Vyhýbejte se přehnaně přátelským cizincům, kteří vám budou nabízet pití či jídlo. Nefotografujte vojenské objekty.
Jižní pobřeží Turecka je bez problémů a klidné. Jen si před výběrem peněz pořádně prohlédněte bankomat, zda nemá podezřelá zařízení.
Do těchto oblastí necestujte:
- Siirt
- Tunceli
- Van
- Mardin
- Hatay
- Hakkari
- Sirnak
Ukrajina: Přijdete k újmě na zdraví
MZV ČR důrazně doporučuje občanům České republiky necestovat do Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, kde dochází k nepravidelným ozbrojeným střetům. Pokud tam již jste, MZV vyzývá, abyste místo neprodleně opustili. Vystavujete se riziku možného zadržení, odebrání cestovních dokladů, majetku a nehumánního zacházení. Po celém území Ukrajiny platí stav vysoké bdělosti. Vyhýbejte se tržnicím, barům, restauracím a veřejným demonstracím.
Keňa: Hrozí teroristický útok
Vzhledem k riziku možného opakování teroristických útoků v Keni doporučuje MZV se vyhnout cestám do rizikových oblastí. Jedná se o chudinské čtvrti Nairobi, v Mombase a dalších střediscích, pás 60 km při hranicích se Somálskem a pobřeží u ostrova. Buďte opatrní při návštěvách obchodního střediska a sledujte denně zprávy místních medií.
Jordánsko: Nedržte se na hranicích
MZV doporučuje občanům cestujícím do Jordánska nebo pobývajícím na jeho území zcela upustit od návštěv oblastí v blízkosti syrských a iráckých hranic.
Egypt: Pozor na kapsáře
Je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Respektujte pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbejte veřejnému shromáždění. Nejezděte do země při místních významných událostech a výročích. Jedná se o data 25.1., 30.6., 1.7., 14.8., 6.10. I v klidných oblastech se nedoporučuje individuální cestování.
Kam necestovat
Ministerstvo dále varuje před cestami do následujících států či jejich částí, kde hrozí vysoké nebezpečí teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů.
- Afghánistán
- Alžírsko
- Čad
- Egypt
- Irák
- Jemen
- Jižní Súdán
- Kamerun
- Keňa
- Libye
- Mali
- Niger
- Nigérie
- Pákistán
- Somálsko
- Středoafrická republika
- Súdán
- Sýrie
Aktuální informace a další varování najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Na stejném odkazu jsou uvedené všechny důležité kontakty či se případně před cestou můžete zaregistrovat do systému, který vám při komplikacích pomůže a bude vás včas varovat.
Desatero bezpečného cestování
- Nedělejte nic, co by vás ohrožovalo na životě.
- Poslouchejte místní bezpečnostní složky.
- Sledujte místní aktuální zpravodajství.
- Vždy mějte u sebe kopii dokladů a telefonní číslo na konzulát.
- Chraňte si své osobní věci před kapsáři.
- Nezúčastňujte se místních demonstrací.
- Vyhněte se místům, kde je vysoká koncentrace lidí (tržnice, bary, restaurace, nákupní centra).
- Nedávejte se do řeči s lidmi, kteří jsou na vás přehnaně milí a nabízí pití či jídlo.
- Choďte ve skupinách.
- Necestujte v noci - případně se zamykejte.
Kam se letos chystáte na dovolenou vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Proč muži podléhají ňaderné přitažlivosti?
Nejzáhadnější místa ČR: Hřbitov z Erbenovy balady
5 letních jídel do krabičky. V práci je jen ohřejete.