reklama

Společný účet s manželem? To nikdy!

Dříve bývalo úplně normální mít společný účet. Koneckonců pořizovali si ho manželé, které měla rozdělit až smrt. Jenže desetiletí plynula, rozvodovost rostla, ženy začaly vydělávat daleko víc peněz - a všechno je najednou jinak. Peníze na jednom účtu představují pro manžele výhody i nevýhody. Jaké to jsou?

Foto: Isifa/Thinkstock

Dříve bývalo úplně normální mít společný účet. Koneckonců pořizovali si ho manželé, které měla rozdělit až smrt. Jenže desetiletí plynula, rozvodovost rostla, ženy začaly vydělávat daleko víc peněz - a všechno je najednou jinak.

Peníze na společném účtu představují pro manželské páry výhody i nevýhody. Jaké to jsou? Začneme výhodami. Společný účet znamená ušetřit náklady za vedení dvou účtů, tedy ročně i několik tisíc korun. Máte také lepší přehled o výdajích.

Doporučujeme: Na mateřské se prosím o každou korunu...

Ale i minusů je dost: omezená samostatnost při finančních rozhodnutích a určitá ztráta soukromí patří k těm častým. Ještě závažnější je pocit nespravedlnosti pramenící z rozdílných platů. A co teprve, když se vztah dostane do krize! To může mít vedení společného účtu katastrofální následky. O tom svědčí i některé zážitky našich čtenářek. Naštěstí ne všechny.

Když spadnou růžové brýle

  • Naďa: Společný účet jsme s manželem měli 27 let, až do mé těžké dopravní nehody. Po dobu půlroční hospitalizace si drahoušek našel partnerku ve věku naší dcery. Vše pak šlo moc rychle: stačil zablokovat účet, přepsat přidělený služební byt a odstěhovat se. Po návratu z nemocnice jsem se ocitla na dně. Můj návrat do života byl strašně bolestivý, psychicky i fyzicky. Po tomto očistci radím všem: společný účet ne, nikdy nevíte, co se semele.
  • Renata: Nesnesla bych mít jeden účet. Každý s manželem máme vlastní. Nemusím se manžela ptát, co a kdy si můžu koupit. Prostě jdu a udělám si třeba radost. Nejsme nikým omezováni, nehádáme se a funguje to už 16 let.
  • Irena: Zpočátku vše vypadá růžově, ale věřte, že dříve či později nastanou problémy, hádky, ale nejhorší jsou výčitky. Pochopitelně, oba partneři se musí podílet na společné domácnosti, ale nejlépe každý ze svých zdrojů. Společná domácnost ANO, společný účet NE. Nikdy nevíte, co se může stát, a proto nebuďte na druhém naprosto závislí, život nám strojí zkoušky a partner nemusí obstát. Co pak?
  • Kamila: Pro mě je jednodušší mít s manželem společný účet - jsme přece manželé. Nemám žádné starosti. Kartu do bankomatu má pouze manžel - vždy vybíral on, na celý měsíc. Někdo má to štěstí, že se potká s partnerem, pro kterého láska znamená i důvěru, odpovědnost a velkorysost. Jsou-li takoví oba, nemohou jim společné peníze dělat vrásky.
  • Aduja: Dnešní mladí lidé žijí jinak než starší generace, hádají se kvůli maličkostem, a tak není divu, že má každý svůj účet a s ním si i hospodaří. Já jsem vdaná víc než 30 let, máme jeden účet, s penězi hospodařím já. Pokud potřebuje manžel peníze nebo je potřeba větší výdaj, tak se vždy nějak domluvíme. Prostě to funguje.

Já dávám, on bere... Někdy všechno

Tak by se dal shrnout smutný příběh makléřky Anety. Už jí minula čtyřicítka. Hodně vydělávala, ale doma to neklapalo. Dvě dospělé dcery se odstěhovaly, s manželem se odcizili. Ona milovala sport a pohyb, on byl domácký typ, který nejraději lepil modely letadel. Pak poznala podnikatele Romana.

Čtěte také: Můj, tvůj, nebo náš účet?

"Byl to jediný chlap, který mi fyzicky stačil - na kole, na horách, v posteli. Úplně jsem se do něj na stará kolena zbláznila," přiznává. Následoval rozvod a život v sedmém nebi. Ten trval osm měsíců. Přesně do té doby, než nový manžel proinvestoval se ztrátou všechny Anetiny úspory, asi sedm set tisíc.

"Dodnes nechápu, jak mě mohl zblbnout. Byl tak přesvědčivý, když mi vysvětloval, že jsme na všechno dva a že společný účet je ideální. On byl jeho majitelem, já disponentka. Nenapadlo mě kontrolovat výdaje, milovala jsem ho, věřila mu. Když jsem zjistila, že mi na účtu zbývá deset tisíc, zhroutila jsem se," vzpomíná. "Ten pocit bezmoci nikomu nepřeji zažít. Odteď budu mít vždycky vlastní účet, ať se děje, co chce. Stovka měsíčně bance mi za ten klid stojí!"

Jak jste na tom vy?

Věříte svému partnerovi a všechny vydělané peníze dáváte na jednu hromadu? Nebo ze svých účtů přispíváte do dalšího společného? Či jste si účty a peníze na ně rozdělili ještě úplně jinak? Poraďte ostatním jak hospodařit: dohromady, nebo zvlášť?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč ženy neumějí hospodařit s penězi?

Nesnáším ranní sex. Ale má své výhody

10 jídel pro sexuální zdraví mužů


 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama