reklama

Co dělat dlouhé dny v karanténě: Vsaďte na kreativní zábavu, hrajte si jako děti

Zůstat doma, pospat si a nikam nechodit. To je sen mnoha lidí. Když ale tato situace nastane, je to šok. Pokud navíc karanténu netrávíte v domku se zahradou, ale v malém bytě, může z toho za chvíli být velká nuda, nebo dokonce ponorka s ostatními členy domácnosti. Proto radíme, najděte si kreativní zábavu, která pobaví nejen vás, ale třeba i děti a partnera.

Foto: iStock

Situace, která se u nás právě odehrává, není žádná legrace a měli bychom k ní přistupovat zodpovědně. To zahrnuje i domácí karanténu, se kterou se ne všichni umí dobře poprat.

Být ze dne na den zavřeni, třeba v malém bytě, bez možnosti procházek a společenských kontaktů, není legrace. Máme pro vás pár tipů, jak karanténu přežít a nezbláznit se, dokonce možná nalézt svou kreativitu.

Zapomeňte na výtvarku ze základní školy

Mnoho lidí má jakýsi tvůrčí blok, když si vzpomene na hodiny výtvarné výchovy na základní škole. Přesto právě tvůrčí aktivity krásně zabaví děti, a když jim dáte šanci, budete nadšení i vy. I když obchody jsou zavřené, mnoho věcí na domácí tvoření buď máte doma, nebo se dají pořídit přes internet.

První, co se nabízí, jsou určitě omalovánky, k dostání jsou za pár korun, a když jste pečliví, dokážete na papíře vytvořit opravdu mistrovské dílo. A ne nadarmo omalovánky často mají podtitulek antistresové, během hodinky dvou, kdy vám pod rukama vzniká krásný obraz, se opravdu hezky odreagujete.

Stejně jednoduchá je třeba výroba svíček a při té se vyřádí celá rodina. Nutnost je vosk, který se dá objednat na všech kreativních serverech za velmi rozumné peníze, s ním je potřeba přiobjednat ještě knot, pokud nemáte nějaký doma. No a pak už je čas najít vhodné nádobky, do kterých svíčku vyrobíte - stačí menší zavařovací lahev. Zdobení, kterým svíčku vyšperkujete, může to být třeba koření jako badyán či hřebíček. Vůni můžete svíčce dodat oblíbeným esenciálním olejem, a když pak ještě lahvičku, ve které je svíčka umístěna, ozdobíte hezkou mašlí, máte výrobek téměř profesionální!

Výbornou a nijak těžkou tvůrčí činností je tvorba origami, k tomu vám opravdu postačí jen hezký papír a návodů na skládání je plný internet. Pokud se vám podaří třeba základní origami - ptáček jeřáb -, můžete si navléknout několik jeřábů na provázek a vytvořit si ozdobný řetěz.

Hýbejte se, vsaďte na jógu

Současná situace je velkým stresem, i když jste v klidu domova, s lidmi, co máte rádi, přesto strach a obavy tu jsou a je to naprosto přirozené. Pohyb lidi zklidňuje a dodává jim dobrou náladu. Doma jste o něj tak trochu "okradeni", proto doporučuji pravidelné cvičení. Ideální je jóga. Pokud nemáte zkušenosti, vřele doporučuji některý z webů, který nabízí za velmi rozumné ceny lekce zkušených jógových učitelů. Zacvičíte si tak v klidu domova, ale jste vedeni profesionálem. Pohyb je samozřejmě nutný i pro děti, těm bych doporučila lekce dětské jógy, které jsou hravé a kreativní. Většinou si děti hrají hry, nebo cvičí "zvířátkovou" jógu. Velkou inspiraci nabízí třeba kanál youtube.com, kde najdete mnoho videí, podle kterých se děti protáhnou a zaženou nudu.

Zkuste meditovat

Se strachem se pak hezky pracuje pomocí meditací. Nemusíte se hned odpojit od reality, to zvládnou opravdu jen zkušení jogíni. Úplně postačí, když si každý den, nejlépe ráno nebo večer, v době, kdy máte klid a trochu času pro sebe, lehnete třeba do postele, a pustíte si příjemnou, možná relaxační hudbu nebo mantry. Při tom jemně dýcháte do břicha. Při poslechu, který by měl trvat aspoň 15 minut, se mysl uvolní a strach odejde. Pokud se vám nedaří se soustředit na hudbu, zkuste řízenou meditaci, které se říká jóganidra. Při ní vás zkušený jogín či terapeut navádí k uvolňujícím technikám, soustředíte se na jeho hlas a přestanete myslet na věci jiné. Řízené meditace nebo relaxační hudbu najdete například na YouTube.

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama