reklama

Jak rodiče brzdí dětskou fantazii: Nechte děti vymýšlet si a někdy jen tak lenošit

Většina rodičů chápe souvislost mezi hrou, kreativitou a rozvojem svých dětí. Kvůli tomu přihlašují ratolesti na nejrůznější kroužky, ale někdy jim tak spíš škodí. Proč je pro děti čas, kdy "nedělají nic" tak důležitý?

Foto: iStock

Najít tu správnou míru je nejtěžší. Na jedné straně pořád slyšíme, jak je důležité, aby děti měly prostor na nudu, fantazii a vymýšlení si. Na opačném spektru stojí nejen strach, abychom něco nezanedbali, ale také obava z toho, aby ratolesti nepropadly špatné partě, netrávily příliš času online a nedopisovaly si tak s nějakým sexuálním predátorem. 

Žádný extrém není zdravý, a tak jsou dnes rodiče pod velkým tlakem. Sice máme v něčem život mnohem jednodušší než naše rodiče (představte si jen tu vymoženost myčky, sušičky a online nákupu potravin), ale zároveň stojíme před náročnými volbami. Přihlásit své dítě na baby jógu a batolecí angličtinu? Zdravý rozum vám může našeptávat, že to jsou blbosti. Ale pak si zapnete rozhovor s první Češkou, která se dostala na nejprestižnější univerzitu v Americe, a říkáte si, co když své dítě rozvíjím nedostatečně?

Síla zvyku

Všimněte si, že pokud svému dítěti většinu času organizujete, nebude během volna vědět, co se sebou. Bude se nudit a nejspíš si někam zaleze s mobilem. Není zvyklé kreativně přemýšlet, hledat dobrodružství v offline světě. Dítě, obzvlášť předškolního věku, potřebuje aktivní hru se svými vrstevníky, fyzický pohyb a být zvídavé. Jsou to ty otázky, které někdy rodiče unavují ("a proč" - to je přesně ona). Netvrdíme, že ratolest by neměla navštěvovat žádný kroužek, ale její rozvrh by se neměl skládat z po sobě jdoucích plánovaných aktivit.

Budování kreativity

Schopnost přistupovat k problémům a jejich řešením originálně, netradičně, podívat se na ně z jiné perspektivy, bude nyní žádané v každé profesi. Už teď je potřeba, aby kreativní byl nejen umělec, ale také lékař nebo ekonom. Žijeme v dynamické, nepředvídatelné době. 

Ona schopnost kreativity ale vzniká v dětství, a dá se dokonale rozvíjet, pokud ji dospělí nebrání. Dítě ví jen málo o tom, jak funguje svět, proto je tak cenná jeho fantazie, schopnost si vymýšlet.

Proč je kreativní myšlení pro děti tak důležité?

  • Představy a fantazie rozvíjí abstraktní myšlení.
  • Schopnost představit si události, které se ještě nestaly. Tato schopnost umožňuje plánování v čase a sebeřízení.
  • Přání a fantazie umožňují odpočinek mysli.

Nebojte se vymyšlených kamarádů

Často se setkáváme s fiktivním kamarádem nebo kamarádkou naší ratolesti. Je to zcela v pořádku a poukazuje to na velkou schopnost fantazie dítěte. Do 12-13 let děti ještě ne zcela rozlišují mezi fantazijním a skutečným světem. Čím je dítě mladší, tím je hranice mezi těmito světy tenčí. Pokud své dceři či synovi vysvětlujete, že ta příšera pod postelí je jen plod její či jeho fantazie, nebude vám rozumět.

Pryč s jízlivostí

Jak nebýt vrahy fantazie vlastního dítěte? Vyvarujte se jedovatých komentářů, ačkoliv to neznamená, že musíte výtvory svého dítěte pouze chválit. Přehnaná pozitivita totiž vybuduje neadekvátní sebeobraz vaší ratolesti. Proto vždy oceňujte úsilí a ptejte se, jak se výsledek tvoření líbí dítku samotnému. Když vám ratolest vypráví o svých vymyšlených kamarádech, neodbývejte ho, ať si přestane vymýšlet. Pokud zrovna nemáte možnost ho naslouchat, vysvětlete, kdy vám o svých fantazijních světech bude moct vyprávět. Pokládejte pak jednoduché otázky, tím projevíte zájem nejlépe.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama