reklama

Jak se změní náš život v příštích 20 letech?

Možná někdy vzpomínáte, jaké bylo vaše dětství bez mobilních telefonů, bez internetu, bez bezpečnostních kamer nebo bez možnosti cestovat a pak si trochu šokovaně uvědomíte, jak moc se svět může změnit za tak krátkou dobu. A mění se dál. Co tedy bude za příštích 20 let?

Foto: Isifa/Thinkstock

Možná někdy vzpomínáte, jaké bylo vaše dětství bez mobilních telefonů, bez internetu, bez bezpečnostních kamer nebo bez možnosti cestovat a pak si trochu šokovaně uvědomíte, jak moc se svět může změnit za tak krátkou dobu. A mění se dál. Co tedy bude za příštích 20 let?

Odpověď se rozhodl najít novinář Milan Vodička. Přišel na spoustu zajímavých věcí, které se podle současného stavu věcí a jejich vývoje pravděpodobně v příštích dvou desetiletích stanou, a napsal o tom knihu s názvem Co s námi bude?

Přinášíme vám několik jeho poznatků, z nichž některé vás potěší, jiné možná trochu vyděsí, ale to už necháme na vás...

1) Děti jako skládačka

Dnes člověk dokáže mnoha různými způsoby vylepšovat sám sebe, v budoucnu bude umět vylepšit i ještě nenarozené dítě. V menším měřítku to funguje už teď - v roce 2009 nabídla jedna klinika rodičům, že si za 18 tisíc dolarů mohou vybrat barvu očí a vlasů svého budoucího dítěte. "Způsobilo to poprask, a tak toho klinika musela nechat," píše Milan Vodička a dodává, že tohle, stejně jako výběr pohlaví dítěte, je jen začátek. 

Už teď vědci umí zařídit, aby se dítě narodilo bez dědičné choroby, a umí také dokonale rozebrat DNA a "poladit" geny, s nimiž se dítě narodí, přestože obojí je teprve v zárodku. Podle Vodičky je ale jen otázka času, kdy se to stane běžnou záležitostí.

2) Moje auto řídí samo

Jistě, automobil s autopilotem není žádná novinka, ale stejně rychle jako se zaběhl tempomat, nebo třeba auta na elektrický pohon, oblíbíme si prý i tuhle variantu, která prý brzy přestane být spíš součástí žánru sci-fi. Tahle auta mají spoustu výhod - netelefonují za jízdy, nejsou unavena, neusnou, lépe než my vidí v noci. 

Na druhou stranu má i své chyby. Vy se nenadálé překážce klidně vyhnete tím, že přejedete plnou čáru, abyste do ní nenarazili, jenže auto je naprogramováno tak, že přes plnou prostě nesmí za žádnou cenu. Takže nikdy asi nedojde k tomu, že se plně spolehnete jen na autopilota a budete za volantem klidně spát, nebo si neotočíte sedadlo a nebudete v klidu "hrát s dětmi Zelenou louku".

3) Konec soukromí

Bouříme se proti bezpečnostním kamerám ve vlaku, ale přitom vesele používáme Facebook a Google, který si pamatuje každý náš krok a okamžitě nám ho vrací třeba v podobě reklamních bannerů "na míru", a v obchodech si pořizujeme ty speciální kartičky, díky nimž o nás prodejce ví, že jsme například těhotné téměř dříve, než to víme my. 

Čtěte také: Facebook a vaše dítě: Nesvléká se před obrazovkou?

V budoucnu toho budete prozrazovat ještě víc, protože nebudete mít jinou volbu. Vždyť kolik věcí se už teď dá, nebo dokonce musí vyřídit on-line. Navíc i spousta běžných věcí jako je třeba lednička či auto jsou čím dál častěji napojeny na internet...

4) Konec muže

Řeč nebude o vzhledu, jak byste si možná mohli myslet, ale především o práci a o penězích. A o hospodářské krizi. Ta totiž zřejmě navždy změnila zvyk, že muž je ten, kdo živí rodinu a vydělává víc než žena. Protože se krize dotkla především oborů, které jsou mužskou doménou, přišli tehdy o práci především muži. Najednou to byli oni, kdo sedí doma, zatímco žena pracuje, aby zabezpečila rodinu. 

Podle Vodičky je oživení po krizi zcela přirozeně v rukou žen, a jiné to prý už nebude. Těmi zmíněnými obory se totiž myslí zejména výroba a stavitelství. Když pomineme hospodářské výsledky, lidskou pracovní sílu tu velmi rychle nahrazují stroje, a opačný trend celkem logicky nepřijde. Pracovní místa tedy mizela hned ze dvou důvodů, a muži jsou tak obětí nejen krize, ale i konce výrobní éry. 

5) Vztah už nebude pár

Čím dál více manželství se rozvádí, nežít ve vztahu, ale zato s dítětem je velmi drahé, také bydlení je drahé, a když se pár nerozvede, zase je tu problém, co s dítětem, když oba rodiče chtějí budovat kariéru. To všechno má za následek jednak to, že v budoucnu budeme čím dál častěji opět žít v několikagenerační domácnosti, přičemž tu ale nově bude i pradědeček a prababička, protože se dožíváme vyššího věku.

A v druhé řadě dost možná sklouzneme k takzvané mnoholáskové rodině, která vyšachuje tu monogamní. Bude to takové skupinové manželství, kdy všichni sdílejí náklady, zároveň se dělí o věci v domácnosti, čili žijí levněji, a navíc se vždycky najde někdo, kdo má zrovna čas postarat se o dítě. A pro dítě to zase znamená větší pravděpodobnost, že bude mít sourozence, i když třeba ne úplně vlastního.

6) Švábi k večeři

Už dnes se v některých zemích považují červi nebo třeba cvrčci a švábi za skvělou pochoutku, ale za pár let už by to mohla být rozšířená a zcela běžná součást jídelníčku. Alespoň to předpovídá Organizace pro výživu a zemědělství OSN. A jak vysvětluje Milan Vodička, je to vlastně celkem logické: Kolem roku 2030 má být na Zemi asi osm a půl miliardy lidí. Jídlo sice bude, ale kvůli tomu množství bude dražší.

Stále budeme jíst i maso, jenže kvůli chovům (zvířata potřebují pastviny, seno a krmení) mizí podstatná část zemědělské půdy. A aby se maso nestalo luxusem, přichází na scénu hmyz, kterého je všude tolik. "Jen si myslíme, že žijeme na planetě lidí. Ve skutečnosti je to planeta hmyzu. Na každého člověka je ho asi čtyřicet tun. A to zatím hmyz nikdo nepěstuje ve velkém," vysvětluje Vodička.

Mimochodem, v jeho knize najdete kromě spousty dalších informací o naší budoucnosti dokonce i několik skvělých receptů na hmyzí večeři.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tohle o vás prý prozradí váš účes. Poznáváte se?

Po 26 letech skončil s veganstvím, pak konečně zhubl

Máte talismany pro štěstí? Podle vědců skutečně fungují

reklama
Doporučené recepty
    reklama