reklama

Jak naučit psa plavat: Pomoci může plovací vesta i psí kamarád

Někteří psi, jako třeba labrador a novofundlandský pes, mají plavecké geny. Na druhé straně takový anglický buldok či jezevčík se při prvních plaveckých pokusech mohou pěkně natrápit. Ať už je váš miláček rozený plavčík, nebo spíše bázlivec, máme pro vás užitečné rady a tipy, jak mu pobyt ve vodě zpříjemnit.

Foto: iStock

Než se vůbec vydáte k vodě, ujistěte se, že se pejsci v daném místě vůbec mohou koupat. Koupaliště a vodní zdroje rovnou vynechte. Především ale vybírejte takové vodní plochy, kde je pozvolný vstup do vody. "Břeh, který se bude pozvolně svažovat do vody, je pro začínající plavce mnohem bezpečnější. Prohlédněte si i samotnou pláž a vyčistěte ji od všech předmětů, o které by se mohl váš kamarád poranit," radí Zuzana Novotná z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz.

Vezměte si pomocníky

Máte-li doma bázlivého pejska, kterému spíše vyhovuje pohodlná pohovka v obývacím pokoji než aktivní pohyb venku, a máte obavu, že by svůj první pobyt ve vodě nemusel zvládnout, tak mu opatřete plovací vestu. Vesta nadnáší a dodá vašemu čtyřnohému rodinnému příslušníkovi jistotu. Výplň vesty mokrého psa zahřeje. "Plovací vestu nasaďte i zdatnějším psím plavcům v případě, kdy se chystáte vyrazit do míst, kde je silnější proud. Anebo pokud se psem plánujete vyrazit na plavbu lodí. Nesnažte se psa obléknout do vesty pro lidi. Mají nevhodný střih a pes je v nich nepohyblivý," říká produktová specialistka e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná.

Nadšení pro vodu v psovi často vzbudí přítomnost dalšího pejska, který již umí plavat. Psi se podobně jako děti učí pozorováním a příkladem. "Zdánlivě rušivý element v podobě jiných psů může tedy pejskovi pomoci, aby se odvážil do vody jít," vysvětluje Zuzana Novotná.

Začněte pomalými krůčky

První den můžete chlupáče nechat, aby se seznámil s vodním živlem sám. Nechte ho si namočit tlapky a přesvědčit se, že voda "nekouše". Za žádných okolností ho do vody neházejte a buďte velmi trpěliví. V opačném případě byste mu mohli zadělat na celoživotní odpor k vodě anebo mu způsobit teplotní šok.

Jděte do toho společně

Až bude váš pejsek sršet nadšením pro vodu, udělejte další krok společně. Je nesmírně důležité, abyste psa do vody doprovodili. Nebuďte zbytečně nervózní, pes vaši nejistotu vycítí. Neublížíte mu. Máte možnost vzít psa do náručí anebo ho nechat vstoupit do vody po vašem boku.

Pokud se ho rozhodnete do vody donést, dělejte to pomalu a neustále na psa mluvte. Pokud se mu to líbí, můžete ho z náručí opatrně pustit. Pes instinktivně začne šlapat vodu a plavat "čubičku". Ukažte mu, že vám svou odvahou udělal radost. Buďte obezřetní, pokud budete plavat s ním. Možná se vám bude snažit vyškrábat na záda. V takovém případě je určitě čas na přestávku.

Postupujte pomalu

Pokud se vás do vody pes rozhodne následovat, začněte v místě s velmi pozvolným vstupem. "Začněte na mělčině a pomalu běžte do vody. Vždycky když pejsek udělá krok s vámi, nezapomeňte ho pořádně pochválit. Můžete ho odměnit i oblíbeným pamlskem," radí Zuzana Novotná z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz. Když už je pejsek ve vodě, ale nezačne plavat sám, tak mu pomozte. Chytněte jej pod předními tlapkami, aby měl hlavu stále nad vodou, ale druhou polovinu těla si kontroloval sám. V této poloze se s ním po nějakou dobu pohybujte ve vodě. Pokud je pes vystrašený, vezměte ho zpět k břehu, abyste si oba odpočali. Můžete to zkusit později. Nezapomeňte, že někteří pejsci vodu milují a zůstali by v ní napořád. Proto v případě, kdy je únava na pejskovi viditelná, vytáhněte chlupáče z vody a nechte jej znovu nabrat síly. Naopak jiní psi jsou schopni si sami "říci" dost a vy byste měli jejich rozhodnutí opustit vodu tolerovat. 

Pokud váš pes rád aportuje, můžete ho na kontakt s vodou zvykat i díky jeho vášni pro přinášení hozených míčků nebo jiných oblíbených hraček. Zpočátku mu aport házejte jen tak, aby si trochu namočil tlapky. A na vzdálenosti velmi pozvolna přidávejte.

Riziko přehřátí

Zuzana Novotná dále varuje, abyste v létě nepodlehli iluzi, že pes, který je ve vodě, je chráněn proti horku a celkovému přehřátí organismu. "Že je pes ve vodě, ještě neznamená, že je permanentně ochlazovaný, a tím pádem mimo riziko přehřátí. Pořád ve vodě plave, zahřívá svaly, zahřívá tělo a hrozí mu kolaps z přehřátí. Toto riziko řada lidí podceňuje a pak se diví, že pejsek zkolaboval při koupání."

 Pět rad na závěr:

  • Nikdy psa do vody nenuťte a neházejte.
  • Do vody jej vezměte s prázdným žaludkem, aby nedošlo k torzi žaludku.
  • Z bezpečnostních důvodů mu sejměte obojek.
  • Mějte ho pod neustálým dozorem a sledujte, jestli není vysílený.
  • Buďte vždy připraveni na mimořádnou událost a počítejte s tím, že ho můžete z vody zachraňovat.
21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama