reklama

Vychovejte ho: Jak odnaučit psa zlozvykům

Platí to u lidí i i psů - jakýchkoli zlozvyků se těžko zbavuje. Navíc platí, že čím mladší proutek, tím lépe se ohýbá. Co dělat, když nepomůže prevence a psa je třeba vychovat?

Foto: iStock

Nejdůležitější zásadou při odnaučování je důslednost - nemůžeme psovi jednou něco dovolit a podruhé zakázat, tomu není schopen rozumět. Nastavit tedy pravidla a ta důsledně dodržovat za každé situace.

Když budeme psovi vysvětlovat, že "tohle se nedělá", půjde to těžko. "Mnohem lépe pochopí, když mu nabídnete jinou činnost, na kterou se může v inkriminované chvíli přesměrovat. Jedná se o naučení jiného chování, které je se zlozvykem neslučitelné. Naopak za správné chování pak musíme chválit a odměňovat, ať pes ví, že teď to dělá správně," radí Zuzana Novotná, produktová specialistka z chovatelského e-shopu Spokojenypes.cz. 

Nutné je sledovat psa, vypozorovat náznaky, které předchází nežádoucímu chování a už v té chvíli zakročit a psa zastavit. "V reálné situaci to vypadá tak, že pes, kterého chci odnaučit lovit zvěř, bude běhat na volno jen v případě, že jakmile na něj zavolám, hned přijde. V případě, že na přivolání nereaguje, těžko ho u sebe udržím, a tak bude preventivně na vodítku, které zabrání jeho útěku. Mezitím budu v jednodušších situacích trénovat přivolání a obtížnost postupně zvyšovat," doplňuje Novotná. 

U některých zlozvyků je možné použít různé pomůcky - sprej proti značkování nebo proti okusování, protištěkací obojek, halti ohlávka proti tahání. Vše seženete na e-shopu Spokojenypes.cz.

Při výchově může pomoci i takzvaná metoda vyhasínání, což znamená, že necháme nežádoucí chování samo odeznít. Bývá využívána zejména u psích miminek, která při hře nepřiměřeně koušou, venčí se doma, tahají na vodítku, ničí věci v bytě a podobně. U některých psů to funguje, u jiných bohužel zlozvyk přetrvá a touto metodou ho není možné odstranit. Předem však nikdo neví, jestli to zafunguje nebo ne.

Další variantou je dostat nežádoucí chování pod povel - například vám vadí, když pes štěká, a tak ho naučíte štěkat na povel a za každé štěkání pod povelem přijde odměna. Když pak pes zaštěká bez povelu, žádnou odměnu dostávat nebude. Nevyplatí se mu to, tudíž začne chování eliminovat.

Každá situace je jiná, i každý pes je jedinečný. Je velký rozdíl, jestli odnaučujete zlozvyky, které pes dělá ve vaší přítomnosti nebo naopak nepřítomnosti. Na každý problém je pak nutné volit jinou cílenou výchovnou strategii.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama