reklama

Cestovní poradenství: Jaké to je, když se někdo živí plánováním dovolených

Nevíte si rady s dovolenou? A věděli jste, že existuje něco jako cestovní poradce? Rozhodli jsme se zjistit, jak tahle služba funguje a jestli má smysl.

Foto: Thinkstock

Omar Jamaein se před třicítkou vrátil ke svému snu z dětství a před více než rokem se svou partnerkou Veronikou Jirků založili komplexní cestovní poradenství. Svým klientům nabízejí dovolenou na míru. Najdou si k nim čeští klienti cestu, nebo zůstanou u předsudku, že poradenství v cestování je pouze pro bohaté?

V zahraničí jsou poradci pro 'dovolenou na míru' čím dál žádanější. O tom, jací lidé je vyhledávají a kvůli jakým cestovatelským představám, jsme si povídali s českým rodákem s jordánskými kořeny a zakladatelem projektu TravelPlanner.cz.

"Cestovního poradce na míru" vnímám pro běžného člověka jako nadstandard. Pletu se?

Na první pohled to tak vypadá, a navíc u nás jsou vůči tomu předsudky, že je to pouze exkluzivní záležitost, ale ono to tak není. Je to opravdu na míru, takže pokud klient chce levnou dovolenou, tak mu takovou pomohu najít. Není podmínkou, že to musí být pětihvězdičkový hotel, golf nebo já nevím, co dalšího. Hotel a letenky si klient hradí napřímo, já mu to zprostředkuji a neplatí mi žádnou marži. Účtuji pouze čas, který nad tím strávím. Často zaplatí i s mým poradenstvím méně než za zájezd od cestovní kanceláře, protože zase dokážu najít ubytování na míru a dopravu levněji. Nedávno se mi vrátili klienti třítýdenní dovolené na Kubě, která je pro oba vyšla na zhruba 85 tisíc včetně letenek a mého poradenství. V porovnání s tím vyjde podobná dovolená s cestovkou na 120 tisíc, a to pouze na 14 dní.

Kteří klienti vás vyhledávají?

Spíše klienti, kteří chtějí něco zažít a aktivně strávit dovolenou. Ten, kdo chce týden odpočívat na pláži, tak pro něho je nejjednodušší si koupit zájezd. Vyhledávám dovolené s mnoha zážitky, většinou je to cestování z místa na místo, takže je to náročné na logistiku a klienti s tím nemají zkušenost nebo nemají čas najít si všechno sami a zařídit. V Čechách se takoví klienti teprve začínají objevovat. Je to netradiční a moc lidí o "cestování na míru" nemá povědomí, i když v zahraničí už je to rozšířené. U nás je ještě spousta konzervativních lidí, kteří si koupí zájezd podle katalogu. Nebo je druhý typ lidí, kteří zásadně pojedou sami a nenechají se nikým korigovat. My jsme vlastně kombinace cestovky a individuálního cestování. Pak máme třetí typ klientů a to jsou lidé, kteří už sundali batůžky, ale nedosahují finančně na luxus u cestovních kanceláří, tak přicházejí k nám. Jsou to lidé asi od 35 let. Také máme klienty cizince, kteří žijí tady v Čechách. Ti chtějí většinou exotiku. Třeba safari v Tanzánii. Přichází k nám ti, co nejsou konzervativní. Je pro ně důležité, aby nejeli někam jako součást masy. Potřebují individuální jednání a časovou úsporu díky tomu, že to nemusí hledat sami.

Připravujete také cesty na míru ženám?

Je zajímavé, že ve věku čtyřicet a výše jsou to právě ženy, které se mi ozvou s poptávkou po dovolené ať již s partnerem, nebo právě s kamarádkou, sestrou a nebo s poptávkou po výletu mamka a dcera. Většinou se jedná o prodloužené víkendy v Evropě, oblíbené je Irsko, Londýn nebo právě partnerka doporučuje i Dánsko, kde studovala. Pokud je to na míru prodloužený víkend za módou a shopováním, tak se snažíme i v tomto směru najít to pravé ořechové, ale i tak jim doporučujeme trochu kulturního zážitku procházkou po památkách, vedle kterých se vyskytuje alespoň nějaký ten boutique, taková procházka kolem Vítězného oblouku a směr "Shanzelize" (smích). Ale připravoval jsem třeba cestu na Kubu, kdy se klienti chtěli učit salsu a rumbu, ale u lidových tanečníků, ne v taneční škole, takže jsem je vyhledával mezi místními. Také jsem nedávno připravil skupince žen rozloučení se svobodou. Jedna se vdávala a měly představu, že týden chtějí strávit někde, kde je velké množství barů a diskoték. Zajistil jsem jim hotel, který byl v dosahu nočních klubů a na Ibize si to týden moc užily (smích).

Máte na webu, že hodina poradenství stojí 590 korun...

Prvotní konzultace je bezplatná. Když se klient rozhodne, že bude dál jednat se mnou, tak už od počátku tvoříme spolu jeho dovolenou. Není to výběr hotového balíčku jako u cestovky. Každou jednotlivou službu konzultujeme, zda je podle jeho přání. Jakmile chce něco jiného, hledám dál. Celé se to buduje s ním a každá ta cesta je naprostý originál. Žádní klienti nebudou cestovat stejně.

Kolik by stálo poradenství dovolené na míru pro rodinu se dvěma dětmi?

Vždy se snažím vejít do rozpočtu, který mi řeknou. Pokud je nereálný, tak je na to upozorním. Sedm až deset dní na dovolené v rámci Evropy a podle toho, co musím vše zařídit, tak na tom strávím časově kolem 5 až 12 hodin. Takže je to tři až sedm tisíc.

To je ale částka, za kterou už jeden člen u cestovky má dovolenou...

Spíše tak polovinu dovolené. Já jim dopravu a ubytování seženu levněji. Když to pak sečtou, tak ve většině případů se dostanou pod cenu zájezdu s cestovkou. Pro mě není motivací hledat drahý hotel, protože z něj nemám marži. U mě rodina se dvěma dětmi zaplatí třeba za 10 dní na Kanárských ostrovech v únoru či březnu, kdy tam ještě není horko a je tam lacino, do čtyřiceti tisíc. A to nebydlí v hotelu, ale v pronajatém větším apartmánu. Mám nejradši, když mohu hledat jiné ubytování než rezortové hotely.

Jaké destinace u vás lidé chtějí?

Vzdálenější, kdy s cestovkou by je to vyšlo velmi draho, ale touto formou to není nedostupné. Když vím, jak na to, tak to může vyjít jako levná dovolená. Kolikrát levnější než dovolená v Evropě. Klienti ve starším věku hodně chtějí Kubu, ale přes cestovku je to pro ně drahé. Nebo ještě chtějí jihovýchodní Asii jako je Thajsko, Kambodža, potom Dominikánská republika, Karibik. Mladí lidé do těchto lokalit jezdí sami s batůžkem. Ti u nás hledají spíše specializované cesty se zážitky jako je surfování v Portugalsku, jachting, vysokohorskou turistiku v Nepálu nebo výlety do Černobylu. Zrovna jsem připravoval cestu do Černobylu pro skupinu, která tam pojede v červnu a jeden z nich je profesionální fotograf a chce tam fotit. Cokoliv si klient vymyslí, jsem schopen zařídit. Fantazii se meze nekladou. Ale neříkám, že umíme úplně všechno. Nedávno jsem třeba vyhledával pro rodinu, která má děti s velkými alergiemi, pobyt u moře. Vybrali jsme Liparské ostrovy na Sicílii. Vyvěrají tam horké prameny z moře, které mají dobrý vliv na zdraví.

Jaké máte vy sám cestovatelské zkušenosti?

Cestoval jsem odmala. Kořeny mám v Jordánsku, tak jsme chvíli žili tam a chvíli tady. Ve třech letech jsem zažil svůj první road trip, kdy jsme jeli autem do Jordánska. Hodně jsme rovněž cestovali po Evropě. Když jsem začal cestovat sám, objevil jsem kouzlo cestování na vlastní pěst a pokračoval tak v poznávání Blízkého východu a dalších vzdálených destinací. S partnerkou jsme procestovali jihovýchodní Asii, kde jsme si oblíbili, Kambodžu, a doufám, že mi jednou ukáže Kanadu a USA, kde dříve pracovala.

K poradenství v cestování vás někdo inspiroval?

To byl můj sen odmalička. Hrál jsem si pořád na to, že jsem majitel cestovní kanceláře - Omartour. Shromažďoval jsem katalogy a rodinným příslušníkům jsem vybíral zájezdy.

Jezdili tam, kam jste je poslal?

Někdy ano (smích). Ale spíše nás to všechny bavilo, příbuzní hráli různé klienty s různými potřebami. V dospělosti jsem pracoval v cestovním ruchu v asistenčních službách pro cestovatele a turisty, kteří se v zahraničí ocitli v potížích.

Co bude hitem letošního léta?

Úplně to nemohu říci jako cestovky, ale i u nás se trendy promítnou. Aktuálně lidé kvůli strachu přestávají navštěvovat destinace jako je Turecko a Egypt. V Bulharsku a na Mallorce jsou už kapacity téměř plné, tak se snažím hledat alternativy a dávám je na svůj blog. Například doporučuji Portugalsko, které je hodně opomíjené klasickými cestovkami, přitom je tam celkem levně, krásně, pobřeží je nádherné, výborné jídlo. Přijde mi to jako zajímavější destinace než Španělsko. Jen pro rodiny je tam trochu problém s mořem, protože je studené a jsou obrovské vlny. Rodinám s dětmi bych doporučil Sardinii, Sicílii a řecké ostrovy nebo Maltu. Pro dobrodružnější povahy s chutí cestovat do větších dálek doporučuji africká safari ať již v Tanzánii nebo Keni, případně se vydat do pralesů Latinské Ameriky nebo po stopách muzikálu Evita do Argentiny. Pokud nemusíte jen v letních měsících, tak se vyplatí si počkat a vydat se na Kubu, dokud je cítit všudypřítomným duchem revoluce, nebo do Kambodži, než se z ní stane druhé Thajsko.

Co doporučujete párům, když chtějí romantický prodloužený víkend?

Samozřejmě jim pomáhám najít to, co si představují. Není to jen Paříž, Řím, Londýn, ale třeba města v severských zemích, krásný je třeba letní Stockholm nebo pobaltské metropole, jako jsou Riga, Talin a Vilnius. Za návštěvu stojí i opomíjený Balkán se zajímavým Bělehradem. Záleží na klientovi, jak to potom chce dopodrobna vyladit. Teď třeba mám klienty, kteří chtějí na prodloužený víkend do Neapole a chtějí to přesně rozplánovat, kam půjdou, kde budou obědvat a v kolik, pronájem vozidla, kam pojedou, co tam mohou navštívit.

reklama
Doporučené recepty
    reklama