reklama

Na cestách: Kup si štěstí aneb Moje první cesta na Srí Lanku

Martina Matyášová vypráví o své cestě na Srí Lanku a hlavně o tom, co opravdu vyplatí si tam pořídit.

Foto: Thinkstock

Přestože jsem na "asijské předměstí" nejela nakupovat, ale hlavně cestovat a zacvičit si jógu, vyhledávání místních specialit a výrobků, čímž nemyslím jen koření a dřevěného slona, jsem samozřejmě zařadila do dovolenkového programu.

Buy blessing - kup si štěstí. To bylo první, co jsem od mnicha v klášteře, v srdci historického města Kandy, slyšela. A tak jsem se snažila dostát jeho slov. Smajlík. Tady jsou moje tipy na shopping.

Šaty a tuniky

Chodit v hot pants, neboli krátkých šortkách, vás přestane velmi brzy bavit, protože místní obyvatelstvo se zahaluje od hlavy až k patě a jejich pohledy na hluboké výstřihy a bílou kůži na stehnech vás budou kousat na kůži stejně jako vlhkost a rovníkové teploty. 

Alternativou, jak dodržet místní zvyk zahalování se i ve vedru, se staly pro většinu bělochů látkové turecké kalhoty na gumu s potiskem slonů. Šílenost, která mi lezla na nervy na každém kroku, a bohužel i na letišti. Silně mi připomínaly českou oblibu horolezeckých kalhot se čtverečkovanými záplatami. 

Přitom sloní model nikdo z místních nenosí. Ženy kombinují halenku a sukni nebo nosí indický oděv, sárí. Takže doporučuju obětovat jedny letní šaty v délce pod kolena z bavlny a cestovat v nich. Ty si klidně dovezte z domova, nebo si na místě pořiďte za pár rupií tuniku s nějakým příjemným motivem, ve kterém mezi ostrovany v autobuse či vlaku mnohem lépe zapadnete. Jako jsem to udělala já.

Látky, přehozy, tapisérie

V látkách, sarongách, či krásných přehozech přes postel tu opravdu vynikají. Motivy krásné, cena přenádherná. Přehoz na double postel mě vyšel zhruba na 300 korun, pákistánská tapisérie na 1500 korun, ale to už mluvím téměř o uměleckém díle. Na pláži se můžete povalovat na obřích batikovaných šátcích, které mě bavily mnohem víc, než ty naše froté ručníky. Prostě pokud milujete Toskánsko, Provence nebo vše s nádechem hippie glamour, berte větší zavazadlo, ať máte ty krásné kousky jak odvézt. Hledejte a objevujte. 

Batika si zaslouží speciální odstavec

Srílanská ručně vyráběná batika má svoje kouzlo. Nejen na šátcích, ale funguje i jako obrazy, které si můžete nechat vypnout na dřevěný rám, nebo pověsit na zeď jen tak. Nevěděla jsem, jakou z nich si vybrat, nakonec to vyhrálo plátno s ptáky, protože slonů bylo kolem mě až dost.

Zlato a drahé kameny

V tomto ohledu můj nakupovací talent selhal, z větší části i proto, že můj přítel z nakupování obecně šílí a já se, bohužel, na shopping v přístavním městě Galle vydala s ním. Eh, držel kasu). A tak doteď závidím holkám z jógy, že si udělaly nádhernými prsteny radost. Každopádně zlaté šperky, a to ve všech barvách zlata (růžové s růženínem bylo mým favoritem) s průměrně kvalitními kameny vám tady vyrobí do dvou dnů a pošlou přímo do hotelu, klidně i hodinu vzdáleného od Galle. 

Do nákupu samostatných polodrahokamů bych se nepouštěla, místní velmi rychle poznají, že naše znalosti jsou mizivé a domů si klidně přivezete šmuk. Měsíční kámen tu je vyhlášený, velmi podařené kopie klenotů italské značky Pomellato tu pořídíte za hubičku. Jinde než v Galle jsem tak nadšená už nebyla. 

Ayurvéda

Obchody plné nasekaných kořenů, bylinných větviček a lahviček s méně či více zajímavými etiketami jsou stoprocentně přírodní. Nebo ne. Ostatně jako všechno. Z těchto obchodů, které najdete hlavně na západě a něco málo i ve vnitrozemí, jsem si dovezla esenciální oleje, které mi přišly mnohem příjemnější a výraznější než u nás. 

Určitě si kupte větrovou mast Siddhalepa proti únavě svalů, odolejte vyhlášenému odchlupovači z papáji, v kterém jsme nakonec bohužel objevili čpavek, a nezapomeňte pořídit aspoň deset balíčků neskutečně příjemných, "chill" vonných tyčinek s názvem Aura, které decentně provoní prostor na několik dní dopředu Balíček vyjde v přepočtu zhruba na 10 korun. Doporučuju hlavně hnědé coffee a oranžové, se sexy názvem Night Queen. 

A máte nakoupeno. Po celé Srí lance a hlavně v Colombu ještě objevíte mnoho antik obchodů a home dekor vychytávky, ale na to už byste potřebovali zaoceánský kontejner. 

Rada na závěr: Pokud chcete cestovat, nenechávejte nákupy na poslední destinaci. Srí Lanka je země mnoha tváří a co objevíte na západě, nemusíte najít na východě. Takže nakupujte s rozmyslem, ale hned.

Bon voyage!

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama