reklama

Chystáte dovolenou v přírodě? Pojďte s námi kempovat!

Že milujete přírodu, ale nebyli jste nikdym, nebo již mnoho let, pod stanem, v kempu? Tak to koukejte napravit!

Foto: Profimedia.cz

Že milujete přírodu, ale nebyli jste nikdym, nebo již mnoho let, pod stanem, v kempu? Tak to koukejte napravit! Zapomeňte na luxus, jaký vám poskytují hotýlky a penziony... Připravit se ale můžete na zaručenou romantiku, dnes již maximálně pohodlné stany, útulné kempy, blízkost koupání - zkrátka dovolenou, kterou zažijete jedině v přírodních kempech!

Příroda nejen na jaře láká vodáky, horolezce, cyklisty, skauty, trempy, čundráky, klasické turisty, „outdooráky" i glampingové nadšence.

Není kemp, jako kemp

Podle informací Českého statistického úřadu z roku 2011 je jich na našem území 480, v nichž je 47117 míst pro stany a karavany. Nejvíce kempů je v jižních Čechách, v okolí Prahy na Šumavě. Nejdražší jsou v Praze, nejlevnější na severní Moravě. Pro ilustraci: v 2009 navštívilo kempy 940 tisíc turistů, z toho pětina cizinců. Téměř 85% návštěvníků dokáže označit kemp, který odpovídal jejich představám - v Čechách, na Slovenku, ale i v Maďarsku, Chorvatsku, Itálii, Slovinsku nebo USA.

„Ideální" kemp je...

...umístěn v zajímavé a dostupné lokalitě, disponuje dostatečně velkým prostorem pro stanování na udržované travnaté a rovinaté ploše se stromy, a odděleným místem pro velké a malé stany. Každý má rád i v kempu svůj díl soukromí a klidu. Ideálně je hlučnější část s restaurací oddělená od tiché plochy se stany. O kvalitě kempu vypovídá čistota, a především přiměřený počet toalet a sprch. Automobilisté oceňují parkování u stanu a cyklisté zase příležitost zabezpečit si kola. Všichni vítají možnost půjčit si sportovní vybavení, kola, loďky, ale také vařiče nebo dokonce televizi.

Náročnější pak...

...vyhledávají přístup k zásuvce, připojení k internetu a stažení fotografií na CD nebo DVD. K nespokojenosti a zápornému hodnocení kempů vede především „komunikační šum", tedy že není jasné, pro koho jsou vlastně určeny, s výjimkou luxusních kempů pro vyznavače tzv. glampingu („glamorous camping"). Přestože řada kempů nabízí stan k pronájmu, většina z nás dává přednost vlastnímu vybavení. 

Parametrem výběru kempu je snadný přístup k vodě!

Počet kempů u jednotlivých řek:

 • 31  Vltava
 • 8  Lužnice a Dyje
 • 5  Labe, Berounka, Sázava a Ohře

Počet kempů u vodních ploch:

 • 11  Lipno
 • 7  Nové Mlýny
 • 6  Slapy, jihočeské rybníky
 • 5  Máchovo jezero
 • 4 Hracholusky
 • 2 Vranovská přehrada
 • Po jednom kempu mají Brněnská přehrada, Nový a Stříbrný rybník, Jesenická přehrada, Orlík, Boskovice a Dalešice.

Nejlépe hodnocené kempy

 • CAMP PLAŽ - Vranovská přehrada
 • Camp Branžež
 • Autokemp Frenštát pod Radhoštěm
 • ATC KOMORNÍK STRMILOV
 • Autokemp Lužany¨
 • Autocamp OASA Staňkov
 • Autokemp Merkur Pasohlávky
 • Autocamping Rozkoš
 • Autocamp Sedmihorky
 • Autocamping Výr

Podle ankety agentury CzechTourism si téměř 90 % respondentů myslí, že jsou ceny v českých kempech vzhledem k nabízené kvalitě služeb přemrštěné.

A jaké jsou náklady na jedno přenocování ve stanu v jednotlivých krajích?

 • Moravskoslezský kraj 200 Kč
 • Zlínský 270 Kč
 • Jihočeský 290 Kč
 • Pardubický kraj 280 Kč
 • Středočeský 570 Kč
 • Karlovarský kraj 460 Kč

Ve volné přírodě nebo v kempu?

Jednoduché táboření ve spojení s pěší turistikou je pro mnohé nejen náplní víkendů, ale také nejpřitažlivější a nejlevnější formou dovolené. Jenže: Zákon o ochraně přírody a krajiny (ustanovení §16, odst. 1, písm. c) uvádí, že na celém území národních parků je zakázáno tábořit a rozdělávat ohně „mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody". Totéž se týká území národních přírodních rezervací a chráněných krajinných oblastí. Zákon o lesích zase zakazuje tábořit a rozdělávat ohně ve všech lesích. Přenocovat tam můžete bez povolení pouze pod širákem. Pro klasické táboření totiž potřebujete souhlas správců chráněného území.

Výjimkou jsou tedy vodácká tábořiště a takzvaná „nocoviště".

Jedno je od roku 2011 na Podhůře u Chrudimi, ale smíte tam přespat jen jednu noc. Na Šumavě je nocovišť šest. Každé má kapacitu do deseti stanů, chemické WC, a návštěvníci tam sami udržují pořádek. Jsou na páteřní červeně značené turistické trase podél státní hranice od Nové Pece po Železnou rudu. O zřízení nocovišť uvažuje i Krkonošský národní park, chladný postoj k nim naopak zaujímá méně rozsáhlý Národní park České Švýcarsko. V některých zemích jižní Evropy se podobně osvědčila tzv. pikniková místa, ale ani těch se v nejbližší době nedočkáte. Vypadá to tedy, že budete většinou odkázáni na komerční kempy.

Nezapomeňte si sebou vzít odolný fotoaparát abyste mohli zaznamenat své zážitky z výletů a cestování. Fotoaparát COOLPIX AW100 navržený k zachycení akce na zemi i ve vodě je skvělým společníkem pro každého, kdo žije aktivním životním stylem. Vodotěsný do hloubky 10 m, odolný proti nárazu při pádu až z 1,5 m a spolehlivý při mrazu až do -10 °C, zkrátka skvělý fotoaparát do úžasné přírody. Barevné provedeni maskáčový, oranžový, modrý, černý, bílý. Cena od 6990 Kč

Nekažte si dovolenou špatným stanem

Ať už budete trávit dovolenou na vodě, v horách či u rybníka, potřebujete kvalitní stan. Pokud právě netoužíte po přepychovém stanu s měkkou postelí, luxusní sedací soupravou, a v němž nechybí plazmová televize ani i luxusní koupelna s horkou vodou, a ke spokojenosti vám postačí variace turistických stanů. Počítejte s tím, že levný stan ze supermarketu je dobrý tak na zahrádku, ale na letní cykloturistiku či na delší pobyty v přírodě budete potřebovat úplně jiný. Přestože cenově nejdostupnější jsou jednoplášťové stany, na kempování, turistiku i pro náročnější aktivity doporučuje specialista Petr Havel z firmy Hannah univerzální dvouplášťové turistické stany, které rychle a jednoduše postavíte ve větru a při dešti: „S vhodným výběrem stanu odborně poradí prodavač na naší prodejně, jen je nutné mu říci převažující účel používání stanu.

V kategorii turistických stanů jsou podle jeho slov nejžádanější dva modely. Prvním je stan s velkou předsíní, kam se vejdou i kola, a který je po sbalení relativně malý, takže se dá využít i pro cykloturistiku. Druhým je dvouplášťový stan pro dvě osoby.

Zaručené tipy:

Hannah Space - cena 7.990 Kč, velmi stabilní, prostorný rodinný stan pro třísezónní použití. Konstrukce ze 4 prutů, 2 vchody, 1 nadstandardně prostorná předsíň. Váha: 11 500g, kapacita 6 osob.

Hannah Covert S - cena 3.890 Kč, velmi stabilní lehký stan z odolných materiálů pro náročné použití za každých podmínek. Konstrukce ze 3 prutů, 2 vchody, 2 prostorné předsíně, větrací otvory chráněné proti zatékání. Jednoduchá a rychlá stavba i skládání, univerzální použití. Váha 3 450g, kapacita 2 osoby. www.hannah.cz


 

--------------------------------------------------------------------------------

Dovolená v ČR - vyberte si správné stany, fotoaparáty a navštivte kempy v Čechách i na Moravě.

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama