reklama

Cestování po Evropě: Co všechno můžete mít zadarmo?

Na čem můžete třeba během prodloužených víkendů v evropských městech ušetřit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Na dovolené nechce nikdo koukat na peníze, ale moc dobře všichni víme, že čím víc peněz se nám povede ušetřit například na vstupech nebo dopravě, tím víc pak můžeme utratit třeba za dobré restaurace. 

Přinášíme vám proto tipy, jak, kde a na čem můžete ušetřit v evropských metropolích, aniž byste se ovšem připravili o skvělé zážitky.

"Spousta kulturních center poskytuje slevu studentům a mladým lidem či důchodcům. Mnohé ovšem také nabízejí volný vstup v určitý den v týdnu či měsíci, a to všem zájemcům bez ohledu na věk," říká Pavla Lauermannová z Eurolines, mezinárodní autobusové společnosti, která na svých stránkách tyto akce monitoruje.

Vídeň

Být náctiletými má jistě své výhody a jednou z nich je i vstup do muzeí zdarma, a ten budete mít ve Vídni to té doby, než vám bude 20 let. Pokud jste však tuto hranici překročili, pak si zajímavé expozice můžete zdarma vychutnat každou první neděli v měsíci. Kam budou tedy vaše kroky směřovat? Rozhodně by měly do Vídeňského muzea Karlsplatz. Toto metropolitní muzeum se může pyšnit rozsáhlými sbírkami, zabývajícími se historií města i uměním. 

Další kroky by měly vést do paláce Hermesvilla, který daroval František Josef I. své manželce, císařovně Sisi. Jak nám ubíhá čas, můžete spatřit v Uhrenmuseum, kde uslyšíte tikot až 3 000 hodin.

Paříž

Do Paříže člověk jezdí za romantikou, krásnou architekturou, dobrým jídlem, ale také čerpat módní inspiraci. Pokud to zejména s tím posledně jmenovaným myslíte vážně, co takhle změnit v Paříži svůj účes? A dokonce zdarma. Zajděte do Toni & Guy Academie, kde se učí budoucí kadeřnické hvězdy, a kde nabízí každé pondělí až čtvrtek zdarma stříhání a barvení vlasů. Mladí kadeřníci pod dozorem odborníků z vás za malou chvíli udělají hollywoodské celebrity. Musí vám ale být méně než třicet let.

Berlín

Berlín je nejoblíbenějším městem Evropy a není se čemu divit, když skrývá tolik možností. Každý měsíc se můžete podívat do těch nejlepších muzeí, aniž byste za to museli platit. Každou první středu v měsíci si můžete zajít do uznávaného muzea Bröhan, které se specializuje na art deco, secesní a funkcionalistické umění. Nebo se vydejte do historického muzea Domäne Dahlem, jehož panské sídlo bylo postaveno v roce 1560. Podívat byste se také měli na dominantu Berlína, Nikolaikirche, který je v tento den návštěvníkům přístupný rovněž zadarmo.

Budapešť

Žít na evropském kontinentě se opravdu vyplatí, a to zejména tehdy, když vám ještě není 26 let a jste na návštěvě v Budapešti. Maďarská národní galerie vám každou třetí sobotu v měsíci umožní vstup na výstavy zcela zdarma. A to není všechno. Ve stejný den si můžete užít i Muzeum výtvarného umění, a to aniž byste museli vyndávat z kapsy peněženku.

Čtěte také: Na pláži uprostřed zimy. Jak si užívají celebrity?

Pokud jste již překročili dvacetišestiletou věkovou hranici, není důvod zoufat. Do Budapešti se můžete vydat i v jiné dny a budete mít stejné výhody, jako kdyby vám bylo znovu 26. Sbírky v Muzeu výtvarného umění, Maďarskou národní galerii, Maďarské národní muzeum a Muzeum maďarského zemědělství si můžete zdarma prohlédnout o maďarských státních svátcích dne 15. března, 20. srpna a 23. října.

Amsterdam

Pokud vás už nebaví putování s kamarády po nizozemských hospodách či muzeích a chcete se alespoň jednou podívat na koncert klasické či jazzové hudby, pak byste měli vědět, že téměř každý den se v této metropoli pořádají koncerty, které jsou zcela zdarma. The National Opera & Ballet můžete bez vstupenky navštívit každé úterý od půl jedné odpoledne. Ve stejnou dobu, ale o den později se vám otevřou dveře orchestru Royal Concertgebouw. Pokud se vám to zdá stále málo, pak se zúčastněte nedělního jazzového večera v Badcuypu.

Ušetřit navíc nyní můžete i na dopravě. Do Berlína, Vídně, Amsterdamu, Budapešti, Paříže a dalších 40 destinací v Evropě vás do 31. března 2015 svezou autobusy Eurolines dva za cenu jednoho.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Andrea Kerestešová: Chci říkat pravdu za každou cenu

9 zajímavostí, které jste o vodě dosud nevěděli

Lucie Výborná: Nejsem superžena, která všechno stihne

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama