reklama

9 zajímavostí, které jste o vodě dosud nevěděli

O vodě se mluví neustále. Pořád ale zůstává pár věcí, které vás možná překvapí.

Foto: Isifa/Thinkstock

O vodě se mluví neustále. Ať už o jejích cenách, o jejím vlivu na zdraví, o tom, jestli máme pít balenou či kohoutkovou a kolik je jí potřeba vypít, o tom, že jí máme šetřit... Pořád ale zůstává pár věcí, které vás možná překvapí, protože jste o nich dosud neslyšeli.

Které to jsou?

1) Ženy a děti versus muži

Ženy a děti reagují na nedostatek vody rychleji než muži a také citlivěji, i když nemají pocit žízně. Při zátěži se ženské tělo rychleji dehydratuje. Dívky mají méně svalů, takže i menší podíl vody v nich, proto si tělo musí brát při fyzickém výkonu více vody z oběhu. 

Děti jsou na tom s pitím obdobně. Měly by dokonce vypít ještě víc, než dospělí, protože dětské tělo je ve vývinu a potřebuje brát z vody sílu a živiny. Přestože medúze, natož okurce, které obě obsahují 95 procent vody, se se svými 60 procenty vody v organismu nikdy nevyrovnáme, je nutné tekutinu neustále doplňovat.

2) Voda v těle

Když už jsme u toho, asi jste tušili, že nejvíce vody je v našem těle v krvi (83 procent), svaly obsahují 76 procent vody, mozek jen o procento méně, zatímco kosti v sobě mají jen 22 procent vody.

Se stoupajícím věkem pak obsah vody v lidském těle klesá. Lidské embryo obsahuje jen 94 procent, kojenec 75 procent, dítě má 65 procent, dospělý člověk 60 a starý člověk už jen 55 procent.

3) Nárazové pití je nebezpečné

Pít je třeba průběžně, protože nenadálé pití nadměrně zatěžuje ledviny a srdce. Naopak zvyknete-li si vypít každou chvíli skleničku nebo alespoň doušek vody, zaktivníte činnost jater a ledvin, ty se začnou s průtokem vody pročišťovat a snadněji vyplaví toxiny z těla. To navíc znamená, že dostatek tekutin přispívá ke správnému fungování metabolismu, a tudíž vám pomůže v boji s přebytečnými kily.

4) Kudy teče, tudy léčí

Iránský vědec a doktor Fereydoon Batmanghelidj provedl mnoho testů na svých pacientech, aby potvrdil domněnky o léčivých účincích vody. Ordinoval nemocným na migrény, zácpu i žlučníkové problémy prosté pití vody. 

Ukázalo se, že zkoumaní jedinci měli prostě žízeň. Dehydratace se jen usadila v těle na jednom místě, a to začalo bolet. Na staré dobré poučce našich babiček o tom, že se musí hodně pít, tedy rozhodně něco bude.

5) Žízeň se dá natrénovat

Vypěstujte si návyk, který povzbudí vaši touhu po vodě. Na stůl nebo na jiné místo, kam se díváte mnohokrát za den, postavte láhev, džbán nebo sklenici plnou vody. Kdykoliv se na ni podíváte, podvědomě vám vyprahne v ústech a vy se budete muset napít. 

Čtěte také: Kdy a proč pít teplou vodu: 6 tipů pro vás

Tak jako domácí zvířata reagují pavlovovými reflexy na natrénovaný zvuk či předmět, vy při očním kontaktu s lahví začnete pociťovat nutkavou potřebu napít se, protože dodržovat pitný režim je, jak známo, důležité. 

Zkuste si doma na viditelné místo postavit domácí výrobník čerstvé sodovky SodaStream. Jestli nemáte rádi bublinky, pořiďte si filtrovací konvici Brita, která se nyní stejně jako SodaStream vyrábí v tolika barvách, že se určitě bude hodit i do vaší kuchyně. A do práce si pořiďte stylovou láhev na vodu (krásné vyrábí například značka Sigg), kterou budete neustále doplňovat a která ještě navíc bude zdobit váš pracovní stůl.

6) Skleničková metoda

Extra sklenice vody ve správnou dobu dokáže přímo zázraky. Naučte se proto pít vodu účelově. Dvě sklenice vody po probuzení pomůžou nastartovat organismus. Jedna sklenka před jídlem stimuluje trávení. Vypitá sklenice vody před koupáním napomáhá snížení krevního tlaku. Sklenička vody před ulehnutím zase předchází srdečnímu záchvatu a mrtvici.

Člověk, který pije pět sklenic vody denně, má o 54 procent nižší riziko vzniku srdečního infarktu, než člověk, který vypije o dvě sklenice méně. Dáte-li si hned zrána hrnek teplé vody, třeba s kapkou citrónové šťávy, podpoříte tak činnost střev. Navíc je takový drink skvělým detoxikačním prostředkem. 

7) Voda je vzácná

Věděli jste, že pětina lidstva vůbec nemá přístup k dobré vodě, a proto stráví denně tisíce žen až 200 milionů hodin sháněním vody pro rodinu. Tři miliony lidí ročně umírají na nemoci způsobené kontaminovanou vodou a špatnou hygienou. V africkém Nairobi stojí městská voda dokonce desetkrát víc než v New Yorku. 

Zkuste si na to někdy vzpomenout, až budete vodu ze skleničky či konvice jen tak vylévat do dřezu, až se budete hodinu sprchovat, nebo až necháte po celou dobu čištění zubů téct vodu z vodovodu... 

Mimochodem, sice se zdá, že vody je všude kolem tolik, ale tušili jste, že 99,7 procenta vody je na Zemi ve formě ledovců a slané vody, a jen 0,3 procenta všech zdrojů vody jsou použitelná pro lidské potřeby?

8) Alarmující spotřeba

Denní spotřeba pitné vody je na jednoho obyvatele západní Evropy přibližně 129 litrů. V suchých zemích Afriky si obyvatelé musí vystačit s 20 litry na den, ovšem ve Spojených státech je průměrná spotřeba na jednoho obyvatele 295 litrů denně.

Z těchto údajů také mimo jiné vyplývá, že při pětiminutovém sprchování spotřebujeme stejné množství vody jako obyvatel slumu v rozvojové zemi za celý den.

9) Voda versus písek

Tak schválně - pamatujete si ze školy, jestli se bude rychleji valit láhev naplněná vodou nebo ta s pískem? Správná odpověď zní, že rychleji se valí láhev s vodou, protože voda uvnitř lahve se narozdíl od písku nemusí otáčet.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Válečná fotografka: Nejhorší je vidět umírat děti

Lucie Výborná: Nejsem superžena, která všechno stihne

Žil dvojí život: Odsouzen za bigamii. Díky Facebooku

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama