reklama

Budeme se brát. Ale jak vybrat prstýnky? Poradíme!

Jak vybrat snubní prsten? Poradíme!

Foto: Profimedia.cz

Ano, vezmu si Tě! K té zásadní větě v životě se pojí radost, pro někoho však i starost s koupí snubních prstenů. Zvlášť svatební nováčci mohou být překvapení, o jak složitý "proces" jde.

Návštěva několika klenotnictví, prohlídka desítek, možná stovek prstenů. A stále není jasno.

Jak tedy vybírat a nepřijít o nervy a čas?

Prstýnek není pračka ani držák na cokoliv, prstýnek je svým způsobem intimní záležitostí dvou milujících se lidí, symbol, který v danou chvíli, v daném období vztahu vyjadřuje vzájemnou náklonnost a odhodlání zavázat se tomu druhému do "konce" života. Proto není vhodné - a ani v praxi to tak nefunguje - aby mladý pár prstýnky objednával přes internet. Je třeba si je vyzkoušet, dokonale zvážit jejich tvar, podobu, materiál, sladit vše s představou (především) partnerky atd.

Proto stále platí, že tradicí jsou kamenné obchody

V nich existuje větší kontrola pravosti samotných prstenů, ale i živnostenské oprávnění nebo vyškolení personálu. "Na prvním místě doporučuji ověřené prodejny, nejlépe s tradicí. Dobrou volbou jsou obchody, kde už zákazník nakupoval a byl spokojený. Jak s výběrem zboží, tak i obsluhou," říká Magdalena Havlová ze společnosti Klenoty Aurum a dodává:

Pozor na nákupy tzv. z ulice!

"Neschválila bych nákup snubních prstýnků u neověřených prodejců bez tradice. Vyznat se v síti obchodů a najít toho seriózního prodejce je jistě složitější. Naši výrobci a dodavatelé jsou prověření a ručíme za ně. Nespolupracujeme s překupníky, kteří nabízejí snubní prsteny vyrobené např. v Polsku či Turecku. Veškeré naše prodávané zlaté zboží, vyšší hmotnosti než je 0,5 gramu, prochází Puncovním úřadem, který jeho ryzost ověří a označí."

Pakliže se chystáte ke koupi snubních či zásnubních prstýnků, vybírejte mezi společnostmi, resp. prodejnami, kde jsou schopni přizpůsobit model prstenů vašim individuálním představám. Nutno podotknout, že takových společností na českém trhu není příliš, proto pečlivě vybírejte, ptejte se, porovnávejte - vyplatí se to!

Obchod bychom měli, jak na samotnou koupi?

Většinou se výběru prstenů "účastní" oba. Pro budoucí novomanžele bývá koupě zá/snubních prstýnků svátkem, obětují tomu hodně času a prohlédnou si a vyzkoušejí si desítky prstýnků," popisuje Magdalena Havlová. Našla však i případy, kdy nákup uskutečnil jen jeden z budoucích manželů: "Ale to jsou skutečné výjimky, spíš jde o to, že už si prsteny vybrali a pak je přišel jen jeden z nich objednat."

Jste-li muž, nezapomeňte přinést do prodejny velikost (starší prstýnek) prstu partnerky, tedy v případě prstýnku zásnubního. Snubní prstýnky už jistě půjdete pořizovat oba, a pokud se již předem inspirujete na internetových stránkách prodejce, samotný nákup bude o to snazší. Samozřejmostí by měl být zkušený personál prodejny, který se orientuje v aktuálních trendech, což ale neznamená, že by vám neměl umět nabídnout i klasiku.

A jaké jsou tedy momentální trendy ve snubních prstenech?

Doba, kdy snubním prstenům vládlo (žluté) zlato a nic než zlato, už je dávno ta tam. Poslední roky je trend zcela opačný a vévodí mu jednoznačně bílé zlato a ocel.

"Když přišla vlna a móda prstýnků z bílého zlata, i my jsme zaznamenali zvýšenou poptávku právě po nich," tvrdí Havlová a doplňuje, jak je to s ocelí: "S rostoucí cenou zlata stále více zákazníků žádalo snubní prsteny např. z oceli, která je levnější. Výjimečné nejsou ani případy, kdy si každý z partnerů vybere jiný model, případně jiný materiál. Často si nechají udělat dámský ze zlata a pánský ze stříbra, pokud pán předem ví, že prsten nosit nebude."

Odvážnosti se meze nekladou a je to vidět i při výběru snubních prstenů. Kromě bílého zlata či oceli se čím dál častěji kupují prstýnky, které nejsou "jednoduchými" kroužky, ale zdobí je zirkon či diamant, rubín nebo safír.

"Ale i klasika má stále své místo a snoubenci sahají po typově podobných prstenech našich babiček a dědečků, tedy kroužku soudkového tvaru. Posun je v tom, že oni měli žluté zlato, současní novomanželé sahají spíše po zlatu bílém," popisuje Magdalena Havlová. A je to. Prstýnky jsou v krabičce a "čekají" na den D.

Prstýnky navěky, nebo se po čase mění?

Možná vás to taky někdy napadlo: Co když manželé slaví stříbrnou, zlatou či diamantovou svatbu? Vyměňují se vlastně snubní prsteny?  "To je hodně individuální. Někomu vydrží jedny celý život. Najdou se tací, kteří si zakoupí nové snubní prsteny právě třeba k výročí svatby či proto, že měli snubní prsteny ze žlutého zlata a nyní nosí výhradně bílé."

"Nebo se jim zkrátka nějaké zalíbí a rozhodnou se pro jejich koupi a nestydí se mít dvoje snubní prstýnky," uzavírá Magdalena Havlová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Horoskop na září: Nenechte se překvapit na konci léta!

Test: Znáte československé hity a jejich interprety?

Soutěž pro ženy: Vyhrajte proměnu od profesionálů!

reklama
Doporučené recepty
    reklama