reklama

Bio pohřbívání: Strom života aneb Zasaďte si své blízké

Pojem "bio" se dostává i do pohřebnictví. Popel zesnulých se sází spolu se stromem.

Foto: Profimedia.cz

V dnešní době slovo "bio" skutečně frčí. Důkazem je i trochu kuriózní použití při ekologickém způsobu pohřbívání. Co si pod pojmem "bio pohřbívání" vůbec představit?

Každý národ a kultura uctívá mrtvé odlišně. Zatímco u nás na Dušičky zajdeme zapálit svíčku, jinde pozůstalí uctívají odchod svých blízkých tím, že je s trochou pomoci převtělují ve stromy, diamanty, mořské korály či je uloží jako muzejní exponát. Šílené? Pak věřte, že fantazie nezná mezí.

Bio urna aneb po smrti stromem

Žert? Nikoliv. Skutečně takový způsob pohřbívání existuje. Jde o levnou a ekologickou variantu. Vše spočívá v urně, která je vyrobená z celulózy a kokosových vláken

Doporučujeme: Smutek není zdravé potlačovat. Prožijte ho n maximum

Kampaň projektu Bios Urn je všeříkající: "Chcete se stát po smrti stromem, ale nevíte, jak na to? Pomůžeme." Mladí designéři zatoužili změnit hřbitovy v lesy. Na internetu si zvolíte mezi borovicí, jinanem, dubem, jasanem, bukem či javorem. Za 2000 Kč vám dorazí urna s vybraným semínkem a substrát. Do spodní části přijde popel, následně celou urnu zasadíte a zalijete. Jen budete muset nějak skousnout, že popel pozůstalých je vlastně hnojivem pro strom.

Nejspíš nejde až tak o ekologickou stránku věci, ale o moderní alternativu, která si získala své příznivce ve 28 zemích celého světa. K dispozici je ve dvou variantách - pro domácí mazlíčky i lidi.

Les vzpomínek v ČR

První přírodní hřbitov se v České republice otevřel loni v říjnu v Praze-Ďáblicích. V parku si vyberete strom, pod který budete chtít být pohřbeni. "Půjde o alternativu ke klasickým obřadním síním krematorií," uvedla spoluautorka projektu Blanka Dobešová pro web echo24.cz.

Popel se ukládá do uren z ekologického materiálu, který se rozpadne. Autoři nápadu se však netají tím, že by do budoucna rádi nabídli i klasické pohřbívání v rakvích z proutí či ovčího rouna. Pokud si vyberete "přírodní hřbitov". Čekají vás poplatky za údržbu lesa, cena se bude odvíjet od vybraného stromu, o nějž se musí starat dendrologové, a také zaplatíte za digitalizaci hřbitovních míst.

Diamantová vzpomínka

Ve Švýcarsku mohou cokoliv, proč tedy nevyrobit diamant z popela pozůstalých. Tuto službu nabízí firma Algordanza, kterou lze kontaktovat i u nás v České republice. Za 70 tisíc korun bude vyroben diamant o velikosti 0,3-1 karát. Třeba k tomu je minimálně 500 gramů popela. Zvolit lze jeden kámen nebo více menších kousků.

Z popela se vyextrahuje 2,5 g čistého uhlíku. Zahříváním se převádí do formy grafitu. Pomocí vysokého tlaku a teploty kolem 3000 °C se po několika dnech zformuje diamant.

Alternativních způsobů je skutečně mnoho

Ve Švédsku je možná kremace mrazem, kdy je tělo podchlazeno na -18 °C, následně se ponoří do tekutého dusíku, kde se rozpadne. Pozůstalí dostanou prach zesnulého ve speciální nádobě a mohou jej rozprášit na louce.

V Americe je možné popel z kremace smíchat s betonem, kdy se vytvoří něco jako umělý korál, který je vhozen do moře a nenásilně splyne s útesem.

Firma z Velké Británie nabízí klientům možnost stát se po smrti vinylovou deskou, na které je oblíbená kapela nebo nějaký zvukový odkaz rodině. Jen si připravte 60 tisíc Kč.

Náš tip: Máte znaménko smrti? Prohlédněte si kůži

Dalším způsobem je kryonika, touží po ni ti, co mají nevyléčitelnou nemoc a doufají, že za několik set let se najde lék, oni budou "rozmraženi" a získají šanci na uzdravení. Otcem této techniky pohřbívání je Robert Ettinger, který se také nechal zamrazit. Ale takto nemůže být "pohřben" každý, o vhodnosti rozhoduje lékař.

Doktor Gunther von Hagens je autorem plastinace. Lidská těla pečlivě vypreparuje a naaranžuje. U nás jste jeho práci mohli vidět na výstavě The Humen Bodies. Nechápete, proč byste měli něco takového chtít? Je plno dobrovolníků, kteří své tělo odevzdávají k vědeckým účelům.

Ať už se vám varianty pohřbívaní budou zdát sebevíc šílené, lidé chtějí alternativy - u všeho! A věřte, že všechny tyto "kremační novinky" mají své fanoušky.

A co vy? Zvolili byste některý ze způsobů? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Slávek Horák o filmu Domácí péče: Dolehlo to na mě samo

Krásná versus ošklivá. Jaký osud je horší?

Test z češtiny: Znáte slovní druhy?

 


reklama
Doporučené recepty
    reklama