Autonehoda mi zachránila život: Odhalila rakovinu
Prevence je sice čím dál lepší, přesto existují případy, kdy se na rakovinu přijde úplnou náhodou...
Jen v České republice každý třetí člověk onemocní během svého života rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Na druhou stranu počet úmrtí už několik let víceméně stagnuje, přestože výskyt onemocnění se stále zvyšuje. Mohou za to nejen pokroky v léčbě, ale také preventivní prohlídky, na které si pomalu začínáme zvykat.
Přesto stále existuje spousta případů, kdy se na rakovinu přijde zbytečně pozdě a také úplnou náhodou. Stejně jako se to stalo mladé, dnes už trojnásobné mamince Michelle, jejíž příběh přinesl deník Daily Mail.
Začalo to loni v červnu, tedy přesně před rokem. Michelle měla autonehodu, do jejího auta narazil jiný vůz. Michelle se vyděsila, protože byla v té době těhotná, ale nebylo to nic vážného, a ona vyvázla jen s drobnými poraněními nohou. Převezli ji sice do nemocnice, ale v podstatě jen proto, aby ji ujistili, že se nenarozenému miminku nic nestalo.
Jenže bolest tu byla pořád
Zranění se sice úspěšně zahojila, ale jedna noha Michelle pobolívala ještě šest týdnů po nehodě. Rozhodla se proto znovu vyhledat lékaře. Vyšetření v nemocnici odhalila nádor, který se v její noze skrýval. O čtyři měsíce později nádor diagnostikovali jako takzvaný liposarkom, tedy vzácnou formu rakoviny.
Díky autonehodě se sice na zhoubný nádor přišlo včas, jenže léčení bylo zkomplikované Michelliným těhotenstvím. Lékaři jí řekli, že tedy musí co nejdříve porodit, aby se mohlo začít s léčbou. Porod byl tedy vyvolán uměle a zhruba o šest týdnů dříve, než by přišel přirozenou cestou. Skoro půl roku tedy Michelle trpěla zmíněnou bolestí a kvůli těhotenství jí nikdo nedokázal ulevit.
Léčba až po porodu
Malá Lilly se však narodila naprosto zdravá, a tak se mohlo začít s radioterapií, kterou Michelle naordinovali na 25 dní. Po ní ještě podstoupila chirurgický zákrok a podle doktorů je devětadevadesátiprocentní jistota, že nádor nadobro zmizel. "Řekli mi, že pokud se nádor do pěti až deseti let nevrátí, mám vyhráno. Každé tři měsíce proto teď musím chodit na kontrolu," popisuje.
Dnes si je Michelle jistá, že jí ta autonehoda zachránila život. "Byla to tehdy nehoda, shoda okolností, nebyla to ničí chyba. A jsem šťastná, že se to stalo," vzpomíná na jeden z důvodů, proč má pocit, že to tak všechno mělo být.
Co je liposarkom?
Existuje několik typů sarkomů, tedy nádorů neepitelového původu, jejichž názvy jsou odvozené od části těla, v níž se nacházejí. Ty, které začínají bujet v tukových buňkách, se proto nazývají liposarkomy. Vzhledem k jejich původu se mohou objevit prakticky kdekoli v těle.
Nejčastěji liposarkom postihuje lidi ve věku 50 až 65 let, ale Britce Michelle je pouhých 32. Tento typ rakoviny je celkem vzácný, v Česku se ročně objeví zhruba 350 případů.
Čtěte také: Rakovina je prý jenom smůla. Na geny zapomeňte
Velkou nevýhodou liposarkomu je, že může růst velmi pomalu a jeho v podstatě jediným příznakem je zduření nebo bulka pod kůží či ve svalech. To je důvod, proč s tímto typem nádorů pacienti přicházejí k lékaři až poměrně pozdě.
Zdánlivě nevinnou bulku tedy není radno podceňovat, obzvlášť pokud trvá alespoň čtyři týdny a případně dále roste, bolí, tlačí, omezuje například pohyb končetiny, ale může způsobovat i bolest břicha či v pánvi.
Nárok na prohlídku
Aby případů, kdy se na rakovinu přijde pozdě nebo tak trochu omylem, bylo co nejméně, nezaškodí připomenout, že by každý člověk starší 18 let měl každé dva roky absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře, jejíž součástí by mělo být vyšetření kůže, konečníku, varlat a prsů u žen. Lidé nad 40 let mají nárok na tuto komplexní prohlídku zdarma.
Ženám starším 45 let se doporučuje jednou za dva roky podstoupit mamografické vyšetření prsů, a od tohoto věku je vyšetření poskytováno zdarma. Pravidelná gynekologická prohlídka by měla být samozřejmostí od 15 let.
Od 50 let se v rámci prevence a včasného záchytu rakoviny tlustého střeva provádí test na okultní (skryté) krvácení ve stolici. Od 50 do 55 se lze bezplatně testovat každý rok, nad 55 let jednou za dva roky nebo lze jít jednou za deset let na kolonoskopii. Mladší bez doporučení lékaře si musí prohlídku zaplatit sami.
Úvodní foto: dailymail.co.uk
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Češi - národ duševně nemocných? Co se děje?
Salma Hayek: Jen v pornu vydělávají ženy víc než muži
20 let jsem byla single. Byla to nejlepší škola života