reklama

Aby byla dovolená bezpečná: 10 důležitých pravidel

Jak se na dovolené vyhnout jakýmkoli potížím a problémům?

Foto: Thinkstock

Kvůli událostem poslední doby je velmi snadné podlehnout strachu z cestování, a místo abychom se na dovolenou těšili, možná se spíš bojíme. A právě to, abychom si cestu raději rozmysleli, většinou bývá cílem teroristů. Přitom ale stále platí, že je mnohem pravděpodobnější, že vás zabije psaní SMS při řízení než teroristický útok.

Nechceme samozřejmě situaci zlehčovat. Opravdu jsou země, kde hrozí nebezpečí víc než jinde. Když ale budete dodržovat pár základních pravidel a budete obezřetní, můžete se úplně klidně víc než teroristů bát třeba autonehody.

Podle váženého serveru Global Research je mnohem pravděpodobnější, že vás zabije mozková mrtvice, nepozornost při řízení auta, alkoholismus, otrava jídlem a dokonce i obezita, než že vás zabije terorista.

Opatrnosti ale nikdy není dost, ale když budete dávat pozor na přechodu pro chodce, jíst zdravě a dodržovat následující pravidla, můžete riziko, že se na dovolené něco stane, výrazně eliminovat.

1) Buďte v obraze

Jestli se chystáte cestovat, začněte v předstihu sledovat zpravodajství, ať víte, co se kde děje. Nespoléhejte se přitom jen na média. Všechna doporučení a varování totiž jako první visí na webu ministerstva zahraničí, proto pravidelně kontrolujte i ten. Zjistíte tu informace nejen o zemích obecně, ale i o jejich jednotlivých oblastech, kterým je lepší se vyhnout.

2) Ptejte se

Nejen aktuální informace jsou potřeba. Před cestou je dobré si o dané zemi zjistit maximum. O místních poměrech, politice, ekonomice, kultuře, zvycích, neuškodí ani znát pár základních zákonů či nařízení. Pokud nemáte známé, kteří už na místě byli, ptejte se v cestovte, čtěte renomované cestovní průvodce.

3) Pozor na dav

Pokud míříte do Španělska nebo oblíbeného Chorvatska, s tímto bodem si příliš hlavu lámat nemusíte, ale v takovém Egyptě, o Tunisu ani nemluvě, je dobré vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob. Patří mezi ně nejen přeplněné pláže, ale třeba i bary, restaurace, tržiště, nebo náměstí. Čím známější místo či památka, tím tu bude více lidí a tím větší nebezpečí hrozí.

4) Necestujte sami

Opět to platí jen ve vybraných destinacích (jejichž seznam rovněž visí na webu ministerstva a je neustále aktualizován), ale někdy je lepší necestovat na vlastní pěst. Tak totiž sice nehrozí teroristický útok, ale únos. Ideální je proto organizovaný zájezd ve skupině alespoň tří lidí. Ve zmíněných zemích je pak lepší na cestách neopouštět turistická místa a prostory. 

5) Dejte o sobě vědět

O přesném místě i délce pobytu předem informujte nějakou blízkou osobu – doma by měl někdo vědět, kde se pohybujete, a jestli se po vás případně má začít shánět. S touto osobou buďte během dovolené v pravidelném kontaktu, aby o vás měla přehled. Zároveň se na webu ministerstva můžete zaregistrovat do aplikace Drozd, díky čemuž o vás bude vědět i stát, respektive konzulární služba. Vaše data přitom použije výhradně jen v případě nutné potřeby.

6) Respektuje pokyny

V případě, že by se opravdu něco stalo – ať už teroristický útok nebo třeba přírodní katastrofa, respektujte pokyny místních úřadů. Zákony a nařízení ale dodržujte, i když se zrovna nic dramatického neděje. Předejdete tak pokutám a dalšímu zbytečnému řešení, dohadování se s úřady a podobně.

7) Mějte kontakt

V mobilním telefonu vždy mějte kontakt na výše zmíněnou osobu, která vás na dálku hlídá, a nemělo by vám chybět ani číslo na české velvyslanectví či zastupitelský úřad v dané zemi. Obrátit se můžete i na informační centrum ministerstva zahraničí, jehož číslo je +420 224 182 425. Nezapomeňte si všechna čísla uložit ve formátu pro volání ze zahraničí. Mobilní telefon pak mějte nabitý neustále u sebe.

8) Zkontrolujte doklady

Stejně tak byste u sebe neustále měli mít všechny doklady. Jejich platnost budete muset zkontrolovat a zajistit ještě před odletem – pokud nejedete do země Evropské unie, pravděpodobně vás sem bez nich stejně nepustí.

9) Pojistěte se

Mnohem více než teroristický útok na dovolené hrozí třeba bolavý zub nebo střevní chřipka. Aby vás veškeré zdravotní ošetření nevyšlo na majlant, cestujte pojištění.

10) Mějte respekt

Jako tady hromadně a rádi nadáváme, když někdo nosí šátky a očekáváme, že bude dodržovat místní zvyklosti, měli bychom se stejně chovat i v zahraničí. Všude mají jinou kulturu, kterou byste měli ctít a dodržovat. Když už ne z respektu k navštívené zemi, tak alespoň v rámci vlastního bezpečí. Nebudete tím na sebe zbytečně upozorňovat a nedostanete se do žádné nebezpečné situace.

Pokud byste chtěli ještě víc informací, jak si zajistit bezpečnou dovolenou, případně jak se chovat, když nějaká krizová situace opravdu nastane, podívejte se na instruktážní video ministerstva zahraničí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ministerstvo varuje: Kam nejezdit na dovolenou?

8 slabostí, které tolerujeme a neměli bychom

Homosexuálové v ČR: Na vesnici a malých městech trpíme

reklama
Doporučené recepty
    reklama