reklama

8 slabostí, které tolerujeme a neměli bychom

Jsou věci, které bychom ve vlastním zájmu tolerovat neměli, ani svým nejlepším přátelům.

Foto: Thinkstock

Když už jsme u těch předsevzetí, je dobré si uvědomit, že lidé kolem nás dělají spoustu věcí, kterými nás a své okolí obecně omezují. A dělají je tak často a s takovou samozřejmostí, že už nás to vlastně ani nezaráží, i když by mělo.

Jsou totiž věci, respektive projevy slabých stránek i slabé vůle, které bychom ve vlastním zájmu tolerovat neměli. Které mezi ně rozhodně patří?

Kouření

Kouření škodí zdraví, a to ani kouřit nemusíte. Kouření navíc smrdí. Ovšem místo abychom kuřákům řekli: "Prosím tě, běž si kouřit domů a zavři si okna, ať mě neobtěžuješ," raději řekneme: "Jasně, zapal si, mně to nevadí." A pak doma vzdycháme, když kvůli cizí hlouposti musíme házet čisté oblečení do pračky.

Alkohol

I když víme, že ráno musíme vstávat, nebo že nám alkohol nedělá dobře, ze slušnosti neodoláme, když na nás někdo zahaleká: "Pojď si s námi dát panáka!" Stejně tak zavíráme oči nad tím, že někdo pije moc a že se veškerý jeho společenský (a možná i veškerý osobní) život točí jen kolem alkoholu. Dokud si ten někdo nedává láhev vodky k snídani, necháváme to být. A možná ani potom bychom nezakročili. Přitom alkohol je droga jako každá jiná.

Rasismus a xenofobie

Časopis Respekt nedávno napsal, že v Americe je stejně jako u nás spousta rasistů, ale že tam si to narozdíl od nás nikdo z dobré společnosti nedovolí to říkat nahlas, protože by tím automaticky ztratil veškerou úctu. V Česku rasisticky a xenofobně nejen smýšlíme, ale ještě se nezdráháme svoje myšlenky například sdílet na facebooku se stejnou samozřejmostí, se kterou tam dáváme fotky z dovolené. Otázka je, zda stačí, když si ti tolerantní dané uživatele zablokují.

Nedochvilnost

Každý z nás někdy přišel pozdě, ale někdo chodí pozdě pořád, přičemž pozdě může znamenat klidně i půl hodiny a víc. Pokud to někomu tolerujete a vždycky na něj čekáte, měli byste si uvědomit, že ten člověk vámi vlastně pohrdá. Okrádá vás o čas, je mu jedno, jaké máte povinnosti nebo plány, protože myslí jen na ty svoje. Pokud se s někým takovým stýkáte pravidelně, zkuste alespoň jednou nebo dvakrát prostě nepočkat. Uvidíte, že ho to vychová.

Nespolehlivost

Něco vám slíbí a neudělá to? Neudělá to a lže vám, že to udělal? Řekne, že něco zařídí, a pak na to zapomene? Tomu se říká nespolehlivost. Je vám to povědomé? Pak byste se měli zamyslet, k čemu budete mít ve své blízkosti člověka, o kterého se nemůžete opřít a nemůžete mu důvěřovat.

Neupřímnost

Upřímnost je v naší společnosti vlastně považována za špatnou vlastnost. Pokud někomu řeknete pravdu a nejednáte s ním věčně v rukavičkách a opatrně, jste považováni za zlé, nebo snad dokonce nevychované. Ale vážně chceme, aby nám i nejbližší přátelé vlastně lhali, jen aby nám nemuseli říkat pravdu, která nezní moc hezky? V důsledku toho možná budeme chodit v šatech, co nám nesluší, nebo třeba žít s partnerem, o němž nám nikdo neřekl, že nás podvádí.

Homofobie

Je neuvěřitelné, že i v roce 2015 si spousta lidí myslí, že homosexualita je nemoc nebo úchylka. Představte si, že by vám někdo nadával třeba proto, že máte velký nos. Nevybrali jste si to, narodili jste se tak, a přesto vám to někdo mý za zlé. To může být jedině naprostý hlupák a omezenec, že?

Obezita

Obezita je civilizační choroba, za kterou si ovšem člověk může sám. Je díky ní omezen a často kvůli své prostornosti omezuje i své okolí. Spousta lidí vám řekne, že jejich nadváha je dílem zdravotních problémů. To se hezky říká, a hezky se tomu věří. Jak ale upozorňují i odborníci na výživu: Kdo jí zdravě a střídmě, tak prostě ani s nemocí nemůže tolik přibrat. To, že někdo omlouvá svoji lenost a slabou vůli nemocí, bychom tolerovat neměli. Tímhle pokrytectvím si totiž ničí zdraví a tím, že to tolerujeme, ho v tom vlastně podporujeme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete vyšší plat? Musíte mít pravidelný sex

Velký test: Jak dobře znáte Star Wars?

Chcete být oblíbení? Dodržujte tato pravidla

Nakazí jeden člověk celou tramvaj? Epidemiolog vysvětluje šíření viru aerosolem | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama