reklama

7 nejčastějších chyb před cestou na dovolenou

Prozradíme vám, jaké chyby lidé nejčastěji dělají před odjezdem na dovolenou. Budete se jich moci vyvarovat a užít si svůj čas odpočinku naplno.

Foto: Profimedia.cz

Na dovolenou se každý netrpělivě těší, pobyt v zahraničí však může přinést řadu potíží. Chcete-li si svoji dovolenou opravdu užít, měli byste se na ni řádně připravit a nepodcenit žádná rizika.

Prozradíme vám, jaké chyby lidé nejčastěji dělají před odjezdem na dovolenou. Budete se jich moci vyvarovat a užít si svůj čas odpočinku naplno.

1. Výběr dovolené na poslední chvíli

Nejdůležitějším krokem při plánování dovolené je včasný nákup zájezdu či rezervace ubytování a dopravy. Překvapivě nejčastějším problémem je, že lidé nechávají zajištění pobytu na poslední chvíli. Potom jsou nuceni vybírat dovolenou z velmi omezené nabídky.

„Pokud mají lidé na svou dovolenou konkrétní požadavky, měli by pobyt objednat v dostatečném předstihu. Nejlépe tři měsíce před plánovaným odjezdem," sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz, která je největším tuzemským online prodejcem zájezdů. „Týká se to například turistů, kteří mají oblíbené lokality nebo cestují s dětmi ve větším počtu osob. V případě, že vyrážíte na dovolenou pouze ve dvou a nezáleží vám na tom, které místo navštívíte, potom jsou pro vás samozřejmě ideální nabídky last minute," doplnil Tůma.

2. Neplatné cestovní doklady

Nutnost mít při cestě do zahraničí doklad, ať už se jedná o občanský průkaz či cestovní pas, je zřejmě známa každému cestovateli. Je ale až zarážející, kolik lidí si zapomene před vycestováním včas zkontrolovat, zda jejich průkazu již nevypršela platnost. Taková nepozornost vám snadno může překazit vaše cestovní plány. Vyřízení nového dokladu běžně trvá 30 dní.

Cestovní pas bez biometrických údajů je možné vyřídit i v kratší lhůtě, jeho platnost je však omezena pouze na 6 měsíců a cena je 1 500 Kč. Nezapomeňte vyřídit včas cestovní doklad i pro vaše děti. Po 26. červnu 2012 musí mít každé dítě bez omezení věku při cestě do zahraničí vlastní cestovní pas s aktuální fotografií. Veškeré cestovní doklady navíc před cestou okopírujte a kopie dobře uložte. V případě ztráty průkazu totiž kopie výrazně urychlí celý proces vyřizování nových dokladů.

3. Odjezd bez cestovního pojištění

Řada lidí žije s přesvědčením, že právě jim se nic nemůže stát. Nepříjemná událost však může na cestách zaskočit každého, zvláště pokud plánujete pobyt strávit aktivně. Odjezd na dovolenou bez cestovního pojištění by si měl tedy každý dobře rozmyslet. Je vhodné sjednat alespoň pojištění léčebných výloh, cena základního pojištění se pohybuje již od 20 Kč na den. Tato pojistka přitom může ušetřit až stotisícové výlohy za ošetření u lékaře či pobyt v nemocnici.

Každý by měl poté individuálně uvážit i další doplňková připojištění. Při cestách do zahraničí se vyplatí pojištění zavazadel, odpovědnosti nebo opuštěné domácnosti. Pro milovníky adrenalinových zážitků je nezbytná úrazová pojistka při dovolených spjatých s extrémními sporty či cestováním v nebezpečném terénu.

4. Nedostatečná finanční rezerva

Častou chybou mnoha cestovatelů je podcenění možnosti nečekaných finančních výdajů během dovolené. Snadno se tak může stát, že vám ještě před koncem vašeho pobytu dojdou peníze. V průběhu dovolené vás mohou překvapit nečekané poplatky či pokuty. Případně se rozhodnete navštívit některou z turistických atrakcí nebo si budete chtít pořídit nějaký nákladnější suvenýr.

Pro takové případy je vhodné počítat s větší finanční rezervou, ať už v hotovosti, nebo na účtu. Například mnohé autopůjčovny v destinacích často požadují garanci platební kartou. Je tedy nutný dostatečný objem finančních prostředků na účtu, které si autopůjčovna po dobu vypůjčení zablokuje. Před dovolenou v zahraničí proto vždy zkontrolujte, zda má vaše platební karta mezinárodní platnost. Praktickým pomocníkem jsou cestovní šeky, ty vám promění v bankách, směnárnách i na recepcích hotelů.

5. Zapomenuté léky či dokumenty

Balení na dovolenou většina lidí odkládá na poslední chvíli. Kvůli tomu však doma zapomenou důležité věci, bez kterých se neobejdou. Vážné problémy mohou způsobit například zapomenuté léky na předpis. Proto je ideální si s předstihem vypracovat seznam věcí, které na dovolené budete potřebovat. Univerzální seznamy je možné nalézt i na internetu. Nejdůležitější jsou samozřejmě doklady, letenky, jízdenky a potřebné dokumenty pro vaše cestování.

Chybět by vám v zavazadle neměla ani řádně vybavená lékárnička nejen s běžně užívanými léky, ale i s medikamenty proti bolesti, zažívacím obtížím či alergiím. Pokud letíte k moři, nezapomeňte na přípravky s obsahem panthenolu pro spálenou pokožku a samozřejmě počítejte s náplastmi či obinadly pro případ drobných zranění.

6. Nezabezpečený byt

Při odjezdu na dovolenou byste měli myslet na to, že za sebou obvykle necháváte prázdný dům či byt. Proto je třeba se zajistit proti případným krádežím. Častou chybou je nechat zatažené závěsy, které mohou být jasným znamením, že v bydlišti nikdo není. Zároveň není vhodné na veřejných místech nebo sociálních sítích sdělovat, že právě odjíždíte na delší dobu do zahraničí. Zloděj by mohl této příležitosti využít.

Pokud odebíráte denní tisk, domluvte se se známým, aby pravidelně noviny vybíral. Plná schránka totiž může prozradit vaši nepřítomnost. Zároveň nenechávejte náhradní klíč schovaný pod rohožkou či na jiném podobném místě. Raději jej svěřte zodpovědnému sousedovi nebo příbuzným. A pokud máte o svůj majetek opravdu velké obavy, můžete si uzavřít již zmíněné pojištění opuštěné domácnosti po dobu vaší dovolené.

7. V zahraničí bez pomoci

Pokud odjíždíte do zahraničí na vlastní pěst nebo plánujete samostatný výlet, měli byste si předem zjistit důležité kontakty. Uložte si do mobilního telefonu číslo na asistenční službu, která je často nabízena v rámci cestovní pojistky, nebo na vašeho delegáta. Zároveň je vhodné zjistit si čísla na ambulanci, policii, hasičskou službu či tísňovou linku v dané zemi. Pro volání v zahraničí si také nezapomeňte včas aktivovat roaming.

„Když se na dovolené setkáte s problémy, ihned se obraťte na delegáta nebo na recepci vašeho ubytovacího zařízení. Pokud dostatečně neovládáte světové jazyky, volte vždy pobyty s českým průvodcem, který vám bude při řešení problémů nápomocný," uvedl Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz. V případě nouze, například při ztrátě pasu nebo nehodě, by se vám mohlo hodit také číslo českého velvyslanectví či konzulátu. Potřebné kontakty naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

--------------------------------------------------------------------------------

Už víte, jaká bude letošní dovolená? Nezapomeňte na cestovní pojištění.


reklama
Doporučené recepty
    reklama