reklama

Na dovolenou vyražte "pouze" s klidným svědomím!

Cestujete často? A patříte mezi ty, kteří podceňují cestovní pojištění? Říkáte si, že vás nemůže nic nepříjemného potkat? Pokud ano, vězte, že se vám to může dost vymstít...

Foto: Profimedia.cz

Tipy před cestou:

  • Před samotnou cestou je vhodné zvážit stabilitu vybrané destinace, popřípadě vzít v úvahu doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR pro danou oblast.
  • Pokud máte možnost, zkonzultujte svůj aktuální zdravotní stav s ošetřujícím lékařem a vybavte se dostatečnou zásobou vlastních léků na chronická onemocnění.
  • Důležité je nezapomenout potřebné doklady - určitě si zabalte kartičku cestovního a zdravotního pojištění, hodí se také nabíječka na mobilní telefon a případně i adaptér.

Cestujete často? A patříte mezi ty, kteří podceňují cestovní pojištění? Říkáte si, že vás nemůže nic nepříjemného potkat? Pokud ano, vězte, že se vám to může dost vymstít...

Stále se najde velké množství případů, kdy se čeští občané dostanou na své zahraniční cestě do nepříjemné situace právě kvůli problému s cestovním pojištěním - buď kvůli jeho absenci, nebo z toho důvodu, že si před cestou nesjednali vhodné pojištění, které by odpovídalo charakteru jejich cesty.

Kam máte namířeno?

Při výběru vhodného cestovního pojištění je potřeba zvážit různé aspekty plánované zahraniční cesty. Prvním kritériem je místo zahraniční cesty. Většina pojišťoven dělí destinace na Evropu, Spojené státy americké, Kanadu, Austrálii a zbytek světa. Některé pojišťovny přizpůsobují jednotlivé oblasti požadavkům klientů, takže země jako Egypt, Maroko, Tunisko nebo Kanárské ostrovy zařazují k evropským státům, což je pro klienty výhodnější. Pozor si dejte také v případě putování více zeměmi - pokud si nejste jisti, kam vás nohy zanesou, raději zvolte širší oblast.

Co a kde nás trápí?

Asistenční služba Europ Assistance zaznamenala mezi lety 2010 a 2011 nárůst počtu pojistných událostí v zahraničí přibližně o 18 %. Nejčastější diagnózou byla jako každý rok onemocnění zažívacího traktu, infekce dýchacích cest a úrazy. Nejčastěji kontaktovali asistenční centrálu klienti z Egypta, Bulharska a Turecka.

Pojistit se na jednu dovolenou, nebo snad na rok?

Záleží také na délce zahraniční cesty. Je nutné si uvědomit, zda se vám jedná o jednorázové vycestování, nebo spíše o více cest v průběhu roku - v takovém případě se určitě vyplatí zařídit si roční cestovní pojištění. U ročního pojištění je stanovená maximální délka jedné cesty, u některých pojišťoven je jedno vycestování omezeno jen na 45 dní, jiné pojišťovny nabízejí delší limit. U pojišťovny Wüstenrot může být u ročního paušálního pojištění pro opakované vycestování délka jednoho pobytu dokonce až 90 dní.

Pozor na sporty!

Vyplatí se také ohlídat si jednotlivé sporty, které nejsou zahrnuty v základním pojištění a které je nutné si připojistit. Plánujete se potápět? Sjíždět řeku na raftu? Je třeba myslet na všechno a raději připojistit více aktivit, než na nějakou zapomenout.
U jednotlivých pojišťoven se výčet základních, rizikových a extrémních sportů často liší. Při letní dovolené existuje poměrně velké riziko neplánovaných aktivit, jako je např. jízda na vodním banánu nebo na vodních lyžích, ke kterým se odhodláte až přímo na pláži, aniž byste si uvědomili, že se jedná o sportovní aktivitu mimo vaše základní cestovní pojištění.
Takže i na to raději myslete už před cestou!

Připojištění se vyplatí!

V neposlední řadě je třeba pamatovat na pojištění odpovědnosti za škodu pro případ, že způsobíte škodu třetí osobě, a také na pojištění věcí či zavazadel v případě ztráty, poškození nebo odcizení. Nikdy nevíte, zda se vám nebo vašim dětem nepovede rozbít drahý porcelán nebo jiné hotelové vybavení…

Co dělat v případě pojistné události?

Při prvním kontaktu s asistenční službou je nutné uvést základní informace:

  • číslo pojistné smlouvy
  • jméno
  • rodné číslo
  • bydliště pojištěné osoby
  • adresu pobytu v zahraničí
  • telefonní spojení, na kterém je možné pojištěného zastihnout
  • druh onemocnění, zranění či druh žádané pomoci.

V případě způsobení škody třetí osobě je potřeba zajistit úřední záznam o celé události, ústní dohoda s poškozeným zde rozhodně není na místě. Při poškození, ztrátě nebo odcizení věci či zavazadla je pro vyřízení pojistky taktéž nutný úřední záznam, a to od policie nebo organizace odpovědné za škodu - např. hotelu nebo letecké společnosti.

Kateřina Bílá tisková mluvčí finanční skupiny Wüstenrot dodává: „Úřední záznam musí v tomto případě obsahovat přesný seznam poškozených nebo odcizených věcí a u odcizení také způsob překonání překážek, které měly danou věc zabezpečit před odcizením".

Mějte na paměti!

Pokud se v průběhu řešení pojistné události objeví nejasnosti, je vhodné zavčas kontaktovat asistenční službu - rozhodně se nedoporučuje podepisovat dokumenty, u kterých není jasný jejich obsah např. z důvodu neporozumění cizí řeči atd. Asistenční služba je připravena pomoci s překladem problematických dokumentů i s jakýmkoli jiným problémem ohledně pojistné události.

Návštěva lékaře v zahraničí

Při návštěvě lékaře v zahraničí budete potřebovat cestovní pas nebo občanský průkaz společně s kartičkou cestovního pojištění. Pokud cestujete po zemích EU, doporučuje se mít u sebe i Evropský průkaz zdravotního pojištění - kartičku pojišťovny, která se předkládá lékaři v České republice. Tento průkaz je akceptován v některých (převážně státních) evropských zdravotnických zařízeních, ve kterých vám díky němu bude uhrazena část nákladů.  Rozhodně na něj ale nespoléhejte, sám o sobě ve většině případů nestačí, neřeší např. např. převoz (tzv. repatriaci) do a z léčebného zařízení.

Ke každému vyšetření je potřeba vyžádat si lékařské zprávy a účty, aby mohly být náklady spojené s úkonem po návratu do České republiky řádně proplaceny.

Víte, že…

Výhod kvalitní mezinárodní asistenční služby Europ Assistance mohou ocenit např. klienti pojišťovny Wüstenrot, kteří mají její služby k dispozici čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu, a to ke každému sjednanému cestovnímu pojištění. 

Více se dozvíte na www.wustenrot.cz.

--------------------------------------------------------------------------------

I vaše dovolená potřebuje správné cestovní pojištění.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama