reklama

7 rad, jak smysluplně využít vánoční volno

Co kdybyste letošní vánoční volno strávili trochu jinak, lépe a užitečněji? Tak, abyste z volných dní měli ještě dlouho po svátcích dobrý pocit.

Foto: iStock

Předvánoční doba většinu z nás stresuje natolik, že si pak během svátků chceme jen s úlevou lehnout k televizi a ládovat se těmi hromadami jídla, které jsme svědomitě připravovali. Nešlo by to ale tentokrát udělat trochu jinak a lépe? 

Dokonce i tehdy, když si mezi Vánocemi a silvestrem neberete v práci dovolenou, znamená konec roku spoustu volných dní. Jak s nimi naložit, abyste si nejen odpočinuli, ale stihli i něco doopravdy užitečného? Máme pár tipů…

1) Ukliďte si

Že poslední měsíc neděláte nic jiného? Omyl! My máme na mysli trochu jiný úklid, než že umyjete okna a zbavíte byt povrchové špíny. Z toho sice můžete mít dobrý pocit, ale ještě lepší to bude, pokud svoje bydlení osvobodíte od zbytečných věcí. Proberte všechny skříně, staré oblečení, nádobí, fotky, ale klidně protřiďte i spíž, skříňku s kosmetikou nebo lékárničku. Přestože nám dnešní doba zkouší namluvit opak, člověk je mnohem šťastnější, když nežije v bytě zaplněném věcmi.

2) Čtěte

Jestli čtete celý rok, využijte tohle období a sáhněte po náročnější knize, kterou pořád odkládáte. Jestli spíš patříte k lidem, kteří by "četli rádi, ale nemají čas", donuťte se teď. Třeba vás to chytne natolik, že přijdete na to, že každý má spoustu času, ale jde jen o to, jak s ním naloží.

3) Učte se

Během roku si často říkáte, že se už konečně musíte začít učit cizí jazyk, nebo byste chtěli proniknout do nějakého úplně jiného oboru, ale prostě jste se k tomu pořád nedostali? Teď na to máte více než týden.

4) Věnujte se sami sobě

Je spousta takových věcí, které pořád odkládáme, protože nejsou tak moc důležité, ale na druhou stranu bychom je rádi udělali, protože se nám líbí nebo nás baví. Řeč může být třeba o tom, že už dlouho chcete přestavět nábytek v ložnici, nebo že si chcete vytisknout fotky z dovolených a vytvořit z nich fotoalbum. Během pracovních dní se k tomu těžko dostaneme a víkendy a dovolené zase trávíme o něco smysluplněji. Takže kdy jindy si tyhle maličkosti splnit než o Vánocích?

5) Věnujte se přátelům

Svátky jsou často spojované především s návštěvami širokého okruhu příbuzných, a na přátele v tyto dny tak trochu kašleme. Přitom jsou to dost často právě oni, komu jako první voláme, když máme problém, chceme radu nebo si jít jen tak poklábosit u vína. Neměli bychom jim tedy i ke konci roku věnovat náležitou pozornost a sdílet s nimi vánoční tradice?

6) Přemýšlejte

Asi to také znáte - jakmile skončí Štědrý večer, cítíte, jak z vás konečně odchází napětí, ve kterém jste žili už týdny, a máte pocit, že teď můžete konečně na chvilku vypnout. Zařiďte si i všechny svoje povánoční povinnosti tak, abyste skutečně měli šanci nic nemuset a zastavit se. Tenhle čas pak využijte k tomu, abyste bilancovali. Uplynulý rok, svůj život. Uvědomte si, kvůli čemu jste spokojení a co vám naopak štěstí kazí. Rozeberte všechny svoje problémy a zkuste najít jejich příčinu. Možná zjistíte, že je na čase změnit práci, že nejste šťastní ve svém současném bytě nebo že necháváte druhé, aby s vámi "orali", a pak se trápíte.

7) Připravte se na práci

Nikdo po vás nechce, abyste o vánočním volnu pracovali, a skutečně byste ho měli využít spíš k odpočinku. Na druhou stranu je to ideální příležitost, kdy se vrhnout na důležité detaily, kterými jindy nemůžete ztrácet čas. Co si konečně udělat pořádek v mailové schránce, na ploše počítače a ve všech souborech, shromáždit si důležité kontakty na jedno místo, uklidit si pracovní stůl a všechny dokumenty. Po Novém roce tak budete nastupovat do práce s dokonale čistým štítem a to je k nezaplacení.

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama