reklama

Pět věcí, které je potřeba zvládnout ve výchově psa: Kde máte svoje rezervy vy?

Pořídit si psa není jen tak, a aby se z něj stal spokojený, ale i poslušný parťák, je potřeba myslet na jeho výchovu. Bohužel v tomhle ohledu má spousta páníčků své rezervy.

Foto: iStock

Jsou momenty, kdy bychom našim chlupatým parťákům za některé jejich povahové nešvary nejraději pořádně vyčinili. V takové chvíli bychom si však měli uvědomit jeden důležitý fakt - veškeré psí "neduhy" nejsou ničím jiným než výsledkem naší nedokonalé výchovy.

V první řadě tedy musíme začít sami u sebe a na vztahu s pejskem pracovat pomocí společného výcviku. Jak? S tím nám radil Martin Kváš, výživový odborník a poradce pro výchovu a výcvik psů značky Brit.

Neposlušnost

Nejzávažnějším výchovným problémem je neochota pejska přijít na zavolání svého pána. Pokud váš čtyřnohý parťák přiběhne pouze ve chvíli, kdy se jemu samotnému chce a jinak váš povel ze zásady ignoruje, může vás to přivádět do nepříjemných situací. Ačkoliv se poslušnosti nejlépe učí štěňátka, ani u dospělých psů není ještě nic ztraceno. Postup je stejný jako u výchovy psa od píky, jen to vyžaduje více lidské trpělivosti a důslednosti - vždy trvejte na splnění všech povelů, které pejsek dostává, a po zásluze samozřejmě odměňujte správné "odpovědi", které vám "dává".

Naříkání

Někteří psi dávají hlasitě najevo svou nespokojenost s tím, že je pán ponechal doma samotné. Ať už štěkají, vyjí nebo kňučí, dráždí tak nervy nejen svým dvounohým spolubydlícím, ale také jejich sousedům. Náprava je v takovém případě záležitostí postupné a dlouhodobé výchovy - musíte totiž psa naučit, že je na daném místě v bezpečí a vy se k němu vždy vrátíte. Pracujte tedy postupně, nejprve nechávejte chlupáče samotného po nejkratší čas, ve kterém je schopný nenaříkat. Někdy se dá začít na čtvrt hodině, ale někdy pes spustí po několika vteřinách. Po návratu jej pochvalte, odměňte, popřípadě s ním neváhejte udělat pár cviků za odměnu. Dobu, kdy je pes sám, následně prodlužujte, dokud si situaci neosvojí a nepřijme.

Okusování

Zatímco u štěňat je okusování přirozené vzhledem k rostoucím zoubkům, u starších psů jde mnohdy o nástroj k manipulaci s páníčkem. Jestliže máte co do činění s šelmou, která ohlodá vše, co jí přijde do cesty, odstraňte nejprve všechna potenciální lákadla (koše, boty nebo například polštáře) z dosahu. Některé předměty, jako třeba gauč nebo stůl, ovšem bohužel odstranit nemůžete. V případě, že se pes okusování nábytku věnuje v době, kdy jste doma, zaměstnejte jej. Většinou postačí pár povelů - je totiž důležité pejskovi říct, co má dělat, a ne pouze to, co dělat nemá. Pokud se ovšem chlupáč do věcí zakusuje v době vaší nepřítomnosti, musíte jej naučit samotě stejně jako v případě zmiňovaného naříkání. Šikovným pomocníkem jsou interaktivní hračky, ze kterých se pejsek snaží vydobýt pamlsek a na určitou dobu se tak zabaví. Jako vynikající nástroj v takové situaci funguje povel "moje" - pokud jej má pejsek zvládnutý, velmi dobře platí i ve chvílích, kdy je chlupáč doma sám.

Loudění

Spadá váš pes do kategorie loudilů, kteří se slinou u tlamy sledují každé sousto, které vedete k ústům? V tom případě postačí, když budete důslední a nepodělíte se ani o drobek vlastního pokrmu. Jestliže psovi jedinkrát ukážete, že na vás smutný pohled funguje, bude svou snahu pravděpodobně opakovat znovu a znovu. Buďte proto nekompromisní a v době jídla pejska pošlete na místo. Jestliže tento povel neovládá, začněte ho společně trénovat, bude se vám nejednou hodit.

Agresivita

Pokud máte doma psího cholerika, který cení zuby na vše živé, co se mihne v okolí, pravděpodobně se jedná o důsledek nezvládnuté bázlivosti nebo dominance. V takovém případě pán podcenil svou vůdčí roli a na pozici alfa samce se pasoval pes. Nezapomínejte, že pes nás nebere jako jedince primárně nadřazené, ale zkrátka jako dvounohá stvoření, která jsou součástí smečky. Boj s takovým chováním je běh na dlouhou trať a nezahrnuje jen přímý nácvik bezkonfliktního setkávání se s cizími zvířaty. Svou pozici a vztah se psem upevníte společným výcvikem formou tzv. pozitivní motivace. Jedná se o osvědčený postup bez křiku a trestů, díky kterému se trénink stává zábavou.

Výcvik prostřednictvím pozitivní motivace předpokládá, že když pes po splnění povelu dostane to, co chce, dochází k přenosu hodnot - k motivaci dělat to, co chcete vy. Může jít o hračku, pohlazení a nejčastěji pak o pamlsek. Ideální odměnou jsou přírodní poloměkké a křupavé pamlsky Carnilove (59 Kč/200g). Kromě netradičních druhů čerstvého masa obsahují také lesní ovoce a divoké bylinky, které mimo jiné zlepšují trávení, posilují imunitu a pozitivně působí i na zdraví dásní. Samozřejmostí je naprostá důslednost při výchově. Pejsek musí vědět, že pán na splnění povelu trvá a bude ho vyžadovat tak dlouho, dokud jej nesplní.

A v neposlední řadě nezapomínejte, že veškeré výčitky ex post nemají smysl. I když si lidé myslí něco jiného, pes si nepamatuje minulost. Nikdy jej proto za napáchanou spoušť po návratu z práce nebijte ani mu nenadávejte.

reklama
Doporučené recepty
    reklama