reklama

5 hříchů, kterých se dopouštíme při krmení psů: Čím mazlíčkům škodíme?

Milujeme je a většinou je bereme jako členy rodiny. Jenže někdy se snažíme dát psům, co jim na očích vidíme, což není vždy nejlepší. Hodně chyb dělá mnoho z nás ve výživě.

Foto: archiv PR

Ještě ani nepoložíme talíř na stůl a náš čtyřnohý parťák už sedí u nás. Jeho rozkošné psí oči pronásledují každé naše sousto a toužebně hledí, zda alespoň drobek neodpadne.

Jeden kousek mu přece neublíží, říkáme si záhy, zatímco házíme kousek řízku do otevřené tlamy vašeho chlupáče. Opak je ovšem pravdou. A lidské jídlo není jediným prohřeškem, kterého se páníčkové při krmení svých šelem dopouští. Čemu se tedy vyvarovat? Na tuto otázku odpovídal Martin Kváš, výživový odborník značky Brit.

Hřích č. 1: Překrmování

Stejně jako lidé mají také někteří psi dědičně vepsané sklony k obezitě. Abychom si doma nevychovali čtyřnohého cvalíka, kterému nadváha ničí zdraví, měli bychom se snažit vyvažovat příjem a výdej pejskovy energie. Pokud tedy v dobré víře sypeme psovi do misky hromady granulí v domnění, že mu tak zpříjemníme život, opak je pravdou - překrmováním mu prokazujeme spíše medvědí službu. Při odměřování ideální "porce" můžeme vzít jako návod krmnou tabulku na obalech, hlavní důraz bychom však měli klást na tělesnou kondici pejska. Ta je nejlepším ukazatelem správně zvolené krmné dávky. Mladé psy je nutné krmit tak, aby jejich růst odpovídal typické růstové křivce jejich plemene, aby hlavně netloustli. 

Hřích č. 2: Lidské jídlo

Knedlíky s omáčkou jednoduše nedělají psím bříškům dobře. Sůl a koření obsažené v pokrmech na páníčkově talíři našim chlupáčům škodí a společně s kakaem nebo třeba čokoládou patří na seznam věcí, které by měly být psům zcela zapovězené - jejich toxické účinky mohou totiž způsobit i smrtící otravu. Mezi méně závažné následky nevhodného přikrmování poté patří problémy se zubním kazem, zažíváním a nadměrnou hmotností. Než chodit se zvířetem po veterinářích a platit drahá vyšetření a léky, je lepší myslet na prevenci a zvolit speciální pochoutky, které mu pasují na míru. V tomto směru skvěle zafungují například pamlsky Brit Functional Snack. Ty slouží nejen jako chutná odměna, ale díky funkčním komponentům také jako zdraví prospěšný doplněk pravidelné stravy.

Hřích č. 3: Nekvalitní krmiva

Soustředit bychom se měli také na kvalitu produktu, který zvířeti servírujeme. Proto se zcela vyvarujte všem "dobrotám", které obsahují nevhodné suroviny, jako je například sója. Stejně tak by se ve složení neměla nacházet chemická dochucovadla nebo antioxidanty jako BHT a BHA. Určitě se tedy vyplatí za lepší složení připlatit a regálům s nekvalitními krmivy za pár korun se v obchoďácích vyhýbat obloukem. Samozřejmostí poté je, že pokud kupujeme masovou konzervu, mělo by většinu jejího obsahu tvořit stoprocentní maso či svalovina vnitřností.

Hřích č. 4: Nevyvážený poměr živin

Někteří chovatelé mají za to, že by měl pes v misce nacházet pouze doma připravovanou stravu, v níž 70 % tvoří živočišné komponenty a zbylých 30 % ostatní složky jako zelenina, ovoce, rýže a další přílohy. Tento poměr nicméně nezohledňuje individuální potřeby psa odvíjející se od jeho rasy, věku či velikosti. Při přípravě je navíc velmi obtížné zachovat správný poměr jednotlivých složek krmné dávky. Stejně tak jen málokdo ví, jaký je obsah důležitých živin v jednotlivých surovinách, které do krmení přihodil. A neméně problematický je také obsah vitaminů, které pes musí přijímat v dostatečných, ale zároveň bezpečných, a především dlouhodobě stabilních dávkách. Významnou roli hraje také množství minerálních látek v krmivech a jejich vzájemný poměr. Příkladem může být nevhodný obsah vápníku a fosforu - především ve výživě velkých a obřích plemen se můžeme občas setkat s poruchami vývoje kostry a kloubů způsobených chybnou minerální výživou. Ideální je proto sáhnout po granulích, které svou recepturou nejvíce odpovídají potřebám našeho pejska. V sortimentu řady Brit Care najdete krmiva "šitá na míru" psům různých velikostí, štěňatům mini i velkých ras, psím seniorům, psům s nadváhou nebo třeba těm, kteří se potřebují dostat do výstavní kondice.

Hřích č. 5: Kosti

Kosti samy o sobě hříchem nejsou, ovšem pokud se rozhodnete je psovi servírovat, měly by pocházet z vhodného živočišného druhu. Například kosti králíka jsou velmi tvrdé, mohou se štěpit na malé, ostré kousky. Kromě typu kostí berte v potaz také stáří zvířete, ze kterého pochází. Starší zvířata mohou mít totiž kosti více křehké a štěpivé, lepší jsou proto kosti zvířat mladších. Jako tzv. rekreační kosti poslouží například stehenní hovězí kosti nebo velké kosti z prasete, na kterých si pes procvičí své žvýkací svaly. Vždy však berte v potaz dispozice vašeho psa a jeho stravovací návyky.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama