reklama

10 důležitých věcí, které vás naučí domácí mazlíček

Říká se, že jsou zvířata inteligentnější než někteří lidé. Co vše se díky nim naučíme? Tady je 10 nejdůležitějších věcí...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Pořídit si vlastního domácího mazlíčka vám pomůže odbourat každodenní stres. Věděli jste, že domácí zvíře umí snižovat i krevní tlak svého majitele, a dokonce posilovat imunitu? A co je nejdůležitější, díky němé tváři se stanete lepším člověkem. Tady je 10 věcí, které vás naučí domácí mazlíček.

Jestli vaše děti žadoní, že chtějí psa nebo kočku, pak byste jim, pokud to bude jen trochu možné, měli nějaké zvíře pořídit. I když péče občas zůstane na vás, nebuďte naštvaní, v mnoha věcech vás vztah se zvířetem posune dopředu.

Empatie

Němý tvor si sám neřekne, co potřebuje, co ho bolí nebo by rád. Během soužití se ale naučíte rozpoznávat jednotlivé drobnosti a signály, které vám s tím pomůžou. Každý dobrý majitel po čase zjistí, po čem jeho pes či kočka touží. A tento pozorovací talent se vám bude hodit i ve vztahu k lidem.

Režim a zodpovědnost

Když se o někoho staráte, musíte dodržovat režim. Čeká vás pravidelné venčení, krmení, péče o srst, pelíšek, a to všechno denně. Stane se z vás zodpovědnější člověk, kterému potřeby druhých nebudou cizí. A kdo ví, třeba si s režimem zvířete srovnáte i ten váš a najdete si chvilku na oběd, procházku či na odpočinek.

Lačnost po informacích

Ano, je to tak, každý čtyřnohý či dvounohý kamarád rád zkoumá, a aniž bychom to tušili, my to díky nim děláme také. Ještě než si mazlíka pořídíme, zjišťujeme si o něm informace, řešíme, co má rád, jak jej něco naučit a jiné drobnosti. V podstatě nás nutí se vzdělávat a chtít vědět něco víc.

Doporučujeme: 8 tipů, jak seznámit psa s novým miminkem

Ale nejdůležitější je vybrat si takové domácí zvíře, o které se zvládneme postarat. Pokud máme méně času, určitě si nebudeme pořizovat aktivního psa, který potřebuje dlouhé procházky a neustálou pozornost.

Hospodaření s penězi

Pokud jste do této chvíle nevěděli, jak našetřit, dát stranou peníze na potřebné věci a nekupovat hlouposti, budete se to muset naučit. Váš mazlíček něco stojí a není to jen o pořizovacích nákladech. Pravidelně vám musí z výplaty zůstat něco na krmení, pamlsky či případnou návštěvu veterináře. A koupíte-li si náchylnější plemeno, pak počítejte s velkými výdaji za zdravotnickou péči.

V některých případech se vyplatí, abyste začali spořit či jim platili pojištění. V dnešní době už to naštěstí jde a jestli se v budoucnosti něco stane, budete mít železnou zásobu.

Socializace

Každý, kdo má domácího mazlíčka, se lépe seznamuje s novými lidmi. Ať už jde o venčení, procházky v parku, společnou dovolenou, výstavy či různé akce, vždy najdete nové přátele. Pokud máte doma zvláštní zvíře, s kterým běžně ven nevyrážíte, pak nezoufejte, určitě na Facebooku či internetu seženete různé kluby, komunity a kroužky, které se právě tím vaším miláčkem zabývají. Můžete pořádat různá setkání a budete vědět, že v případě potřeby vám ochotně poradí.

Předávat vědomosti dál

Během let, co se budete o nějakého chlupáče starat, se naučíte, jak s ním zacházet, co má rád či co je třeba pro jeho blaho podnikat. Tyto informace si však nenechávejte jen pro sebe. Pokud máte tu možnost, pomáhejte dalším lidem a učte je, jak se o domácí mazlíčky starat.

Budete se cítit dobře, když zjistíte, že si vaše rady vzali k srdci a zvíře se má u svého majitele stejně dobře, jako by se mělo u vás.

Trpělivost

Patříte mezi nerváky, kteří u ničeho nevydrží? Pak věřte, že chcete-li domácího mazlíčka, trpělivosti bude třeba. Musíte si najít čas, abyste jej naučili základní hygienické návykypovely. Máte za něj zodpovědnost. Takový povel "čekej" může čtyřnohému kamarádovi při přecházení rušné silnice zachránit život.

Náš tip: Video návod: Jak fotit domácí mazlíčky

Když se naučíte být trpěliví, určitě svou novou vlastnost využijete v práci, při výchově dětí a koneckonců i při chvílích s přáteli.

Laskavost

Spolu s trpělivostí vás němá tvář naučí být laskavý a zdvořilý ke všem tvorům. Pokud totiž budete jednat agresivně, zvíře tyto negativní pocity začne vnímat a bude se vás bát. Pak se dějí případy, kdy vystrašený pes jedná neadekvátně (pokouše) a je za to potrestáno, i když to vlastně není jeho vina.

Umět se radovat

Pokud je vaše zvíře šťastné a spokojené, přenese tuto náladu i na vás. Když jej uvidíte, jak se raduje kvůli hračce či tomu, že jste přišli domů, nenechá vás to chladnými. Budete s ním chtít trávit více času a užívat si pohodu. Na stres a napětí z práce zapomenete.

Vyrovnat se se smutkem

I když to bude znít šíleně, ale díky zvířatům se naučíte vyrovnávat i se smutkem. Milujeme je, staráme se o ně, ale nastane čas, kdy budou muset odejít. Ztráta je bolestná a každý to bude řešit svým způsobem. Víme, že jej nikdo nenahradí, ale přesto chceme opět někoho blízkého. Dříve či později přivítáme nového člena rodiny.

Stejně je to ve chvíli, kdy se nám v životě nedaří či zemře někdo, koho jsme měli moc rádi. Zvířata to vycítí a jsou vám vždy nablízku.

Jakého máte doma mazlíčka? Umíte si představit, že by s vámi žádné zvíře nebydlelo a naopak? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jak dobře znáte svoji rodnou zem?

Bizarní fobie: Strach z panenek, zrcadel a přecházení

5 velkých rizik, že dostanete infarkt už ve 30

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama